× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
DRODZY PARAFIANIE, MILI GOŚCIE!
Wchodzimy w drugą połowę lipca. O ile dzieci i młodzież cieszą się z dni wolnych od nauki, rolnicy przygotowują się do żniw. Powierzmy ich trud w naszej modlitwie, aby tegoroczne zbiory były obfite, zaś żniwa bezpieczne i niezakłócone.

W sobotę, 15 lipca odbyły się uroczystości odpustowe w parafii św. Elżbiety w Lubieszewie. Jak co roku tamtejsza wspólnota organizowała odpust ku czci Matki Bożej Szkaplerznej, nazywanej również Matką Bożą Lubieszewską. Na sumę przybyli również parafianie z Nowego Stawu. W kolejnym numerze tygodnika parafialnego postaramy się umieścić fotograficzną relację z tego pięknego wydarzenia.

Jeśli pielgrzymka do oddalonego o osiem kilometrów Lubieszewa jest dla niektórych „zbyt krótka”, nadal jest możliwość wzięcia udziału w XXV Jubileuszowej Elbląskiej Pielgrzymce Pieszej na Jasną Górę. Trasa, jaką pokonują pielgrzymi, nie jest łatwa. Grupa z Nowego Dworu Gdańskiego, która wyrusza najwcześniej, ma do przebycia najdłuższą drogę - 515 km. Natomiast najkrócej wędrują pielgrzymi z Iławy - mając do pokonania 412 km. W czasie wędrówki do Pani Jasnogórskiej pielgrzymka mija wiele miejsc związanych z męczeństwem świadków Ewangelii, m.in. Święty Gaj - miejsce męczeńskiej śmierci św. Wojciecha oraz zaporę wodną we Włocławku - "niemego świadka" mordu błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Pielgrzymi odwiedzają także sanktuaria maryjne, które dla wszystkich są znakiem i drogowskazem kroczenia „per Mariam ad Jesu". Takimi miejscami są: Obory - sanktuarium MB Bolesnej i Skępe - Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej. Do 1992 roku grupy wchodzące w skład obecnej pielgrzymki Elbląskiej były grupami pielgrzymki warmińskiej i gdańskiej. W 1993 roku, po utworzeniu diecezji elbląskiej, wyruszyła na szlak pierwsza Elbląska Piesza Pielgrzymka na Jasna Górę. Nie posiadała jeszcze całkowicie oddzielnej trasy, dlatego też po kilku dniach łączyła się z pielgrzymką z Warmii.

Od 1996 roku pielgrzymka elbląska kroczy własną, specjalnie przygotowaną trasą. Największą liczbę pielgrzymów stanowi młodzież. Ogromny wkład duszpasterski w prowadzenie pielgrzymki mają również kapłani zakonni oraz siostry zakonne spoza diecezji. W ruch pielgrzymkowy angażuje się wielu kleryków, bowiem aż jedna trzecia alumnów elbląskiego seminarium aktywnie pracuje cały rok nad programem i stroną organizacyjną pielgrzymki. W pielgrzymce mogą uczestniczyć przede wszystkim osoby pełnoletnie; młodsze - tylko pod opieką osoby dorosłej. Uczestnicy muszą być przygotowani do przejścia w ciągu dnia bez względu na pogodę dystans ok. 35 km. Zapisy przyjmowane są w parafiach, z których wychodzą poszczególne grupy.

Następcą propozycją dla pielgrzymów jest możliwość przebycia pątniczego szlaku na rowerze. Po raz VIII proboszcz parafii bł. Michała Kozala w Ryjewie, ks. Krzysztof Sękuła (wikariusz naszej parafii w latach 2004-2007) organizuje Elbląską Pielgrzymkę Rowerową na Jasną Górę. Pielgrzymka odbędzie się od 5 do 11 sierpnia bieżącego roku. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.parafia-kozala-ryjewo.strefa.pl.
Natomiast już po wakacjach, zachęcamy do wzięcia udziału w III Żuławskiej Pielgrzymce do Gietrzwałdu. Pielgrzymka wyruszy z Mikoszewa 6 września i dotrze do warmińskiego sanktuarium 11 września.
Wszystkim parafianom i wypoczywającym gościom oraz dzieciom i młodzieży życzymy błogosławionego tygodnia i dobrej, rodzinnej niedzieli.
Dodano 17 Jul 2017 przez Redaktor
Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl