// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGO



plebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
Trwa miesiąc poświęcony tradycyjnemu, szczególnemu nabożeństwu ku czci Najświętszej Maryi Panny. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach majowych, które odprawiane są codziennie w o godz. 17:30 w naszym kościele parafialnym. Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, ze względu na pandemię koronawirusa, w tym roku jesteśmy zmuszeni zrezygnować z nabożeństw majowych przy krzyżach i kapliczkach w miejscowościach naszej parafii. Zachęcamy, aby w naszych rodzinach albo indywidualnie kultywować te piękne nabożeństwo ku czci Maryi Panny.

Jutro przypada 100 rocznica urodzin świętego Jana Pawła II – papieża, naszego wybitnego Rodaka, którego działalność na dobre zmieniła oblicze Kościoła i naszego kraju. Niestety, ze względu na pandemię, obchody urodzin Ojca Świętego przeniosą się do sfery telewizyjno-wirtualnej. Telewizja Polska przygotowała specjalny program – cykl materiałów, koncertów, spotkań, przypominających, a być może nawet – przedstawiających postać papieża Jana Pawła II.

W odczytywanym dzisiaj liście, biskupi polscy piszą: „W trudnym dla nas wszystkich czasie – gdy zmagamy się z pandemią koronawirusa i stawiamy pytania o przyszłość naszych rodzin oraz społeczeństwa – warto także zapytać o to, co On dziś miałby nam do powiedzenia? Z jakim przesłaniem zwróciłby się do rodaków w maju 2020 roku? Jako pierwsze przychodzą nam na myśl słowa: „Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”.

Niejako nawiązując do jutrzejszej, niezwykle ważnej dla nas rocznicy, od jutra – również w kościołach wprowadzane jest luzowanie obostrzeń związanych z trwającym nadal stanem epidemii. Od 18 maja 2020 r. podczas nabożeństw może przebywać 1 osoba na 10 m2 powierzchni kościoła. W związku z tym, od 18 maja 2020 r. podczas każdej Mszy świętej i nabożeństwa w kościele parafialnym św. Mateusza Apostoła będzie mogło przebywać105 osób. Nie zapominajmy, że nadal obowiązują nas zasady utrzymywania dystansu społecznego, zachowania higieny. Wszyscy obecni, poza kapłanami prowadzącymi nabożeństwa, muszą mieć zakryte usta i nos. Zalecamy korzystanie z rękawiczek oraz utrzymywanie bezpiecznej odległości w czasie poruszania się w kościele oraz przy zajmowaniu miejsc w ławkach. Przy wejściach do kościoła ustawiono punkty dezynfekcyjne, z których należy korzystać – przed i po Mszy świętej lub nabożeństwie.

W związku z luzowaniem obostrzeń związanych z uczestnictwem w Mszach świętych i nabożeństwach, list do wiernych napisał arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski: „Wobec zapowiedzianej wczoraj możliwości uczestnictwa w zgromadzeniach religijnych większej liczby osób, zachęcam wszystkich wiernych, aby korzystali coraz odważniej z parafialnej posługi duszpasterskiej, zwłaszcza zaś, aby ci, którzy tego nie uczynili, przystępowali do sakramentu spowiedzi i Komunii świętej, jeszcze w czasie wielkanocnym. Aby zaspokoić głód eucharystyczny i głód Słowa Bożego, zachęcam do uczestnictwa w Mszy Świętej, nie tylko w niedzielę, ale i w dni powszednie, przy zachowaniu należytych środków bezpieczeństwa sanitarnego” – podkreśla przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że Konferencja Episkopatu Polski z radością przyjmuje informacje o zmniejszającym się zagrożeniu epidemicznym w Polsce. „Z wdzięcznością myślimy o wysiłku wielu osób, wkładanym zarówno w ochronę życia i zdrowia Polaków, jak i w przywracanie zwyczajnej aktywności społecznej w naszej ojczyźnie. Dzięki roztropnym, choć trudnym decyzjom, udało się ochronić wiele istnień ludzkich” – napisał.
Dodał, że w tym kontekście bardzo ważna i potrzebna jest decyzja o kolejnych złagodzeniach obostrzeń, dotyczących udziału wiernych w zgromadzeniach religijnych, podobnie jak to ma miejsce w odniesieniu do innych dziedzin życia.
„Siła do walki z epidemią oraz siła przywracania zwyczajnej aktywności w naszym kraju, znajduje swoje źródło w sile ducha, a ta została nam dana w Jezusie Chrystusie. W tygodniach epidemii dochodziły do mnie budujące świadectwa ludzi wierzących, którzy – choć korzystali z udzielonej im dyspensy i łączyli się duchowo oraz za pośrednictwem środków masowego przekazu z liturgią sprawowaną w kościołach – odczuwali wielką tęsknotę za wspólnotą parafialną i życiem sakramentalnym” – podkreślił abp Gądecki.
Przewodniczący Episkopatu podziękował kapłanom za odważne towarzyszenie wiernym w czasie epidemii, w ramach nałożonych na Kościół ograniczeń. „Jednocześnie zachęcam księży do podejmowania nowych inicjatyw duszpasterskich, zwłaszcza do aktywności w ramach małych grup formacyjnych oraz cyklicznych spotkań katechetycznych, zgodnie ze wskazaniami poszczególnych biskupów diecezjalnych. Ufam, że wkrótce będziemy mogli cieszyć się pełnią duszpasterskiego zaangażowania i posługi. Wszystkich Polaków, a zwłaszcza chorych, samotnych i cierpiących oraz tych, którzy się nimi opiekują zapewniam o mojej modlitwie, z serca błogosławiąc” – napisał abp Gądecki.

Audycje telewizyjne TVP związane z 100. rocznicą urodzin papieża Jana Pawła II:

W obliczu światowego kryzysu na aktualności zyskało przesłanie Karola Wojtyły, by „być bardziej, niż mieć”. Film dokumentalny „Zmartwychwstanie” w reżyserii Ewy Świecińskiej (TVP1, poniedziałek 18 maja, godz. 22.35) powstał w setną rocznicę urodzin Papieża Polaka.
Listy Jana Pawła II do mnicha benedyktyńskiego, o. Leona Knabita w dokumencie „Dialog. Życie zapisane w listach” (premiera w TVP Historia, 17 maja, godz. 19.00) w reżyserii Justyny Syrek i Wojciecha Kursy to filmowa opowieść o poruszającej korespondencji, która trwała od początku pontyfikatu do śmierci Ojca Świętego. Jan Paweł II i Leon Knabit pisali do siebie o sytuacji w Polsce, w polskim Kościele, a także o zwykłych, codziennych sprawach.
Dokument „Apartament” Macieja Czajkowskiego (TVP Historia, niedziela 17 maja, godz. 21.10) jest intymnym portretem Świętego Jana Pawła II, zapisem niepublikowanych wcześniej zdjęć i filmów z nieoficjalnych wyjazdów w góry, rozmów i spotkań Jana Pawła II.
Kulisy życia i pontyfikatu Ojca Świętego przez lata dokumentował też watykański fotograf, Arturo Mari, którego dorobek przedstawia film dokumentalny Ewy Świecińskiej „Moje życie dla Niego” (TVP Historia, niedziela 17 maja, godz. 8.00; TVP Polonia, niedziela 17 maja, godz. 15.10).
Wadowice i góry – bez nich nie można w pełni zrozumieć Ojca Świętego. Film dokumentalny w reżyserii Piotra Kota „Wadowice, miasto mojego dzieciństwa” (premiera w TVP Historia, poniedziałek 18 maja, godz. 18.05; TVP Polonia, poniedziałek 18 maja, godz. 23:30) jest podróżą do Wadowic, rodzinnego miasta Papieża Polaka. Z kolei o miłości Świętego do Tatr opowiada, bogato ilustrowany archiwaliami, fragmentami poematu Tryptyk rzymski i muzyką ludowego zespołu Trebunie Tutki, dokument „Dominum montes – góry Jana Pawła II” (TVP Historia, poniedziałek 18 maja, godz. 22.40).
Liczne podróże Jana Pawła II przyniosły mu miano Papieża Pielgrzyma. Odbył ponad 100 pielgrzymek i odwiedził ponad 130 krajów. W filmie dokumentalnym „Świat według Jana Pawła II” Pawła Kornobisa (TVP1, poniedziałek 25 maja, godz. 21:00) przedstawiciele różnych wyznań opowiadają o spotkaniach z Papieżem i emocjach, jakie im wtedy towarzyszyły.
Fenomen pielgrzymek Papieża Jana Pawła II do Ojczyzny oddaje film „Pielgrzym” w reżyserii Andrzeja Trzos-Rastawieckiego (TVP Kultura, poniedziałek 18 maja, godz. 7:30 i 16:55), pierwszy niezależny film PRL, dokumentujący podróż apostolską Ojca Świętego do Polski.
Wpływ Jana Pawła II na losy świata pozostaje źródłem inspiracji dla ludzi filmu i teatru. Biografię Ojca Świętego prześledzimy w filmie fabularnym „Jan Paweł II” w reżyserii Johna Kenta Harrisona (TVP1, niedziela 17 maja, godz. 23.45; TVP Historia, poniedziałek 18 maja, godz. 20.20) z kreacją Johna Voighta w roli dorosłego Papieża.
W dniu urodzin Karola Wojtyły zobaczymy premierę spektaklu Teatru Telewizji „Powołanie” Pawła Woldana (TVP1, poniedziałek 18 maja, godz. 21:00) o drodze Karola Wojtyły do kapłaństwa. Z kolei „Narty Ojca Świętego” (TVP Kultura, niedziela 17 maja, godz. 23.00) to telewizyjna wersja głośnego spektaklu Teatru Narodowego w Warszawie, która w komediowej konwencji pokazuje, jak pod wpływem wieści o pielgrzymce Papieża do kraju ludzie przewartościowują swoje dotychczasowe życie.
Ważnym punktem obchodów będą transmisje mszy świętych. W przeddzień 100. urodzin Ojca Świętego odbędzie się msza św. w rodzinnej parafii Papieża pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach (TVP1, niedziela 17 maja, godz. 10.30). W dniu Jubileuszu TVP1 będzie transmitować z Watykanu mszę św. przy grobie Jana Pawła II pod przewodnictwem Papieża Franciszka I (TVP1, poniedziałek 18 maja, godz. 7.00). Tego samego dnia odbędzie uroczysta msza święta pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie (TVP3, poniedziałek 18 maja, godz. 17.00). Po mszy świętej TVP1 zaprasza na wyjątkowy koncert „Santo Subito – Prorok naszych czasów” z udziałem polskich gwiazd muzyki (TVP1, poniedziałek 18 maja, godz. 18.00). W niecodziennej, wirtualnej odsłonie towarzyszyć im będzie chór i orkiestra.
W dzień urodzin Papieża Telewizja Polska zaprasza również na koncert „Wojciech Kilar – Missa Pro Pace” (TVP Kultura, poniedziałek 18 maja, godz. 18:25) w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej z Katowic i Chóru Polskiego Radia z Krakowa, zarejestrowany w Katedrze we Lwowie. Kulminacją obchodów jubileuszu 100. urodzin Świętego Jana Pawła II będzie specjalne orędzie kardynała Stanisława Dziwisza, które wygłosi w Krakowie (TVP1, niedziela 17 maja, godz. 20:05).
Dodano 17 May 2020 przez Redaktor
Trwa miesiąc poświęcony tradycyjnemu, szczególnemu nabożeństwu ku czci Najświętszej Maryi Panny. Zachęcamy do udziału w codziennych nabożeństwach majowych, które odprawiane są codziennie w o godz. 17:30 w naszym kościele parafialnym. Niestety, ze względu na pandemię koronawirusa w tym roku jesteśmy zmuszeni zrezygnować z nabożeństw majowych przy krzyżach i kapliczkach w miejscowościach naszej parafii. Zachęcamy, aby w naszych rodzinach albo indywidualnie kultywować te piękne nabożeństwo ku czci Maryi Panny.

W miniony piątek, niestety w cieniu pandemii, świat obchodził 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Jak co roku, od 1946 roku mieszkańcy Dębiny modlili się podczas Mszy świętej sprawowanej w ich intencji, intencji ich rodzin, o zdrowie, błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej w niełatwym czasie epidemii. Dokładnie 75 lat temu mieszkańcy Dębiny - tak doświadczeni przez historię - trudy działań wojennych, pogromów na Wołyniu i repatriację, w dziękczynieniu postawili krzyż na Żuławach, w swojej nowej małej Ojczyźnie. Rodzice i dziadkowie mieszkańców Dębiny musieli pozostawić swoje dotychczasowe zajęcia, gospodarstwa rolne, kościoły, cmentarze i przybyli tutaj, na Żuławy, gdzie odnaleźli swoją nową małą Ojczyznę. Nieprzerwanie od dekad, każdego 9 maja spotykają się na wspólnej Mszy świętej - sprawowanej w intencji żyjących i zmarłych mieszkańców tej miejscowości. W tym roku uroczystości przybrały inny charakter. Msza święta – chyba po raz pierwszy w historii nie odbyła się przy krzyżu w Dębinie, lecz w kościele kolegiackim. Eucharystię połączoną z nabożeństwem majowym sprawowano wczoraj o godz. 15:00.

Jak zapewne większość z nas wie, w czasie pandemii koronawirusa podczas Mszy świętych i nabożeństw w Kolegiacie Żuławskiej może przebywać jednocześnie do 70 osób. Wszyscy obecni, poza kapłanami prowadzącymi nabożeństwa, muszą mieć zakryte usta i nos. Zalecamy korzystanie z rękawiczek oraz utrzymywanie bezpiecznej odległości w czasie poruszania się w kościele oraz przy zajmowaniu miejsc w ławkach. Przy wejściach do kościoła ustawiono punkty dezynfekcyjne, z których należy korzystać – przed i po Mszy świętej lub nabożeństwie.

Podążając jednak za apelem Konferencji Episkopatu Polski, w miarę możliwości wracajmy do kościołów, z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności i zarządzeń władz – wróćmy do czynnego uczestnictwa w życiu Kościoła. Zapoznajmy się też z kolejnymi wskazaniami biskupa elbląskiego na maj 2020 roku, które publikujemy poniżej:
Dodano 10 May 2020 przez Redaktor
DUSZPASTERSTWO CHORYCH
1. Odwiedzanie chorych
Zgodnie z przyjętym zwyczajem ksiądz odwiedza chorych w pierwszy piątek miesiąca. W związku z epidemią należy zrezygnować z niekoniecznych odwiedzin. Odwiedzamy chorych na każdorazową wyraźną ich prośbę. Przychodząc do domu chorego ksiądz używa maseczki.
2. Sakrament pokuty chorych
Sakramentu pokuty udziela się zachowując odpowiednią odległość od chorego, ale dbając też o dyskrecję spowiedzi.
3. Sakrament namaszczenia chorych
Po odbyciu spowiedzi, o ile jest taka potrzeba, udziela się choremu sakramentu namaszczenia. Olej chorych został pobłogosławiony w Wielki Czwartek. Jeśli olej nie dotarł do parafii, wówczas można posłużyć się olejem roślinnym, przede wszystkim z oliwek, który ksiądz wcześniej pobłogosławi .
4. Odpust na czas pandemii
Papież Franciszek udzielił na czas epidemii odpustu zupełnego następującym osobom:
I. zarażonym koronawirusem, przebywającym na kwarantannie, pracownikom służby zdrowia, rodzinom osób chorych
II. umierającym, zwłaszcza gdy nie mogli wyspowiadać się i przyjąć sakramentu namaszczenia chorych oraz Komunii św. w formie Wiatyku.
III. modlącym się przed Najświętszym Sakramentem, odprawiającym także w warunkach domowych: Drogę Krzyżową, różaniec, czytającym przez pół godziny Pismo Święte.
Warunkiem uzyskania odpustu jest modlitwa w intencjach Ojca Świętego i wyznanie wiary, choćby w formie skróconej i spontanicznej np. Wierzę w Ciebie Chryste.

ŚRODKI DEZYNFEKCJI W KOŚCIOŁACH
5. W zakrystii kościoła oraz w kancelarii parafialnej powinien znajdować się płyn do dezynfekcji rąk dla księży, posługujących oraz interesantów.
6. Przy wejściu lub w przedsionku kościoła dobrze byłoby zainstalować urządzenie do bezdotykowej dezynfekcji rąk dla przychodzących i wychodzących. Wiemy bowiem, że epidemia będzie trwała jeszcze przez dłuższy czas.
7. Po nabożeństwie należy zdezynfekować ławki kościelne używając np. płynu do dezynfekcji albo ściereczek nawilżonych płynem dezynfekującym.
8. Uczestników nabożeństw i ministrantów obowiązuje używanie maseczek.

NABOŻEŃSTWO MAJOWE

9. Nabożeństwo majowe, podobnie jak inne nabożeństwa, należy odprawiać w kościołach. Zachęcam do śpiewu suplikacji "Święty Boże" w ramach tego nabożeństwa.

APEL O DALSZĄ OSTROŻNOŚĆ

Pamiętajmy, że zagrożenie epidemią trwa. Zwiększa się ono, gdy spotykamy się z nowymi w naszym środowisku osobami, tzn. kimś z zewnątrz, spoza naszego domu, mieszkania. Dlatego dbajmy o to, aby nie organizować niekoniecznych spotkań, choć może jest to trudne. Trzeba ufać zaleceniom epidemiologów.
+Jacek Jezierski – biskup elbląski
Elbląg, dn. 26 kwietnia 2020
Dodano 10 May 2020 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 ... 70 ... 72 ... 74 ... 76 ... 78 ... 80 ... 82 ... 84 ... 86 ... 88 ... 90 ... 92 ... 94 ... 96 ... 98 ... 100 ... 102 ... 104 ... 106 ... 108 ... 110 ... 112 ... Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl