// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
DRODZY PARAFIANIE, MILI GOŚCIE!
W kalendarzu liturgicznym ostatnia niedziela listopada jest uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Uroczystość ta kończy rok liturgiczny. W przyszłym tygodniu rozpoczniemy Adwent będący czasem szczególnego duchowego przygotowania do Świąt Narodzenia Pańskiego.

Uroczystość tę ustanowił papież Pius XI w Roku Jubileuszowym 1925, wyznaczając jej obchód na niedzielę przed uroczystością Wszystkich Świętych. W nowym kalendarzu liturgicznym uroczystość Chrystusa Króla została przesunięta na ostatnią niedzielę roku kościelnego, aby podkreślić prawdę, iż Chrystus na końcu czasów przekaże Ojcu Niebieskiemu wieczne i powszechne królestwo.

W miniony piątek, 22 listopada przypadało liturgiczne wspomnienie świętej Cecylii, męczennicy i patronki muzyki i śpiewu kościelnego. Podczas Mszy świętej wieczornej wystąpił chór parafialny, którego tradycja pierwszych lat powojennych. Chór parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie powstał w 1945 roku z inicjatywy organisty, Pana Tadeusza Cymańskiego. Czterogłosowy chór mieszany liczył w różnych okresach od 25 do 42 osób. Równolegle działał jedenastoosobowy chór męski. Jedynie w latach 1989 – 1990 działalność zespołu była zawieszona. Zespół brał udział w wielu uroczystościach religijnych i państwowych m.in. w zjeździe chórów województwa gdańskiego w Sopocie w 1948 roku, przeglądach muzycznych diecezji gdańskiej oraz uroczystościach odpustowych w parafiach dekanatu nowostawskiego. Zespół występował z koncertami kolęd w m.in. w parafii św. Stanisława w Gdańsku Wrzeszczu, w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Gdańsku Jelitkowie, w parafii św. Urszuli w Lichnowach oraz parafii Przemienienia Pańskiego w Nowym Dworze Gdańskim. Poza tym chór uczestniczył w uroczystościach maryjnych w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, na Jasnej Górze w Częstochowie, w kościele Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie i parafii NMP Matki Kościoła w Jantarze.

Obecnie chór parafii występuje podczas każdej uroczystości parafialnej i państwowej. Uświetnia liturgię Triduum Paschalnego, Świąt Bożego Narodzenia, wizytacji biskupich, Bożego Ciała, uroczystości udzielenia sakramentu bierzmowania ora odpustu św. Mateusza Apostoła przypadającego 21 września.

Nad przygotowaniem chórzystów czuwa od 1998 roku organista Pan Leszek Grzybowski. W latach 1945-1980 zespołem opiekował się Pan Tadeusz Cymański, natomiast od 1980 do 1998 roku chórzystów przygotowywał Pan Jan Klofczyński. Poza chórem parafialnym, w naszej parafii istnieje również schola dziecięca, którą od 2007 roku prowadzi ks. proboszcz Jerzy Pawelczyk

Starszych i młodszych Parafian zachęcamy do angażowania się w życie chóru i scholi dziecięcej. Próby chóru odbywają się w każdy wtorek o godz. 19:00 w sali parafialnej, natomiast spotkania scholi w każdą sobotę o godz. 14:00.

W nadchodzącym tygodniu nasz tygodnik parafialny obchodzi mały jubileusz. 29 listopada rozpoczynamy już 28. rok wydania. Tygodnik parafialny „Vox Populi Novostaviensis” ukazuje się od uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata 1992 roku. Wszystkich Parafian, Gości, a także byłych mieszkańców naszej parafii zachęcamy do kontaktu i dzielenia się archiwalnymi materiałami związanymi ze wspólnotą parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie. Materiały te będziemy sukcesywnie publikować. Kontakt z redakcją: [email protected].
Na ostatni tydzień roku liturgicznego życzymy wszystkim obfitych łask Bożych oraz opieki Matki Najświętszej.
Dodano 23 Nov 2019 przez Redaktor
Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl