// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
DRODZY PARAFIANIE, MILI GOŚCIE!
Niedzielą Chrztu Pańskiego Kościół kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Od jutra rozpoczyna się okres zwykły, co jednak nie oznacza, że z kościołów znikną ozdoby świąteczne czy szopki bożonarodzeniowe. Zgodnie z polską tradycją kolędy i pastorałki śpiewa się do uroczystości Matki Bożej Gromnicznej, 2 lutego. Do tego też dnia wnętrza świątyń będą zdobiły ozdoby świąteczne.

Niedziela Chrztu Pańskiego powinna być dla nas okazją do osobistej refleksji nad przyjętym przez nas sakramentem chrztu świętego. Większość z nas przyjęła ten sakrament w niemowlęctwie; nie pamiętamy tego ważnego w naszym życiu momentu. Czy jednak pomyśleliśmy kiedyś o dniu, kiedy włączeni zostaliśmy we wspólnotę Kościoła? Czy dziś powtórzylibyśmy prośbę naszych rodziców o chrzest? Pewnie odpowiedź każdego z nas byłaby twierdząca, ale czy przekłada się to na nasz stosunek do wiary i Kościoła? Czy utożsamiamy się z Kościołem? Może warto, aby Niedziela Chrztu Pańskiego pomogła nam w wypracowaniu naszego osobistego, wiarygodnego, widocznego dla ludzi wokół nas świadectwa wiary?

W miniony poniedziałek 6 stycznia, już po raz czwarty, ulicami Nowego Stawu przeszedł Orszak Trzech Króli. Hasłem tegorocznej akcji, w której wzięło udział ponad osiemset miejscowości w całym kraju oraz kilkanaście miejscowości za granicą było: „Cuda, cuda ogłaszają”. Hasło to nawiązywało do przypadającej w tym roku 100. rocznicy zwycięstwa Polski nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej, 100. rocznicy urodzin papieża św. Jana Pawła II oraz planowanej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Podczas tegorocznego Orszaku Trzech Króli, po Mszy świętej o godz. 11:00 przeszliśmy Rynkiem Kościuszki, Rynkiem Pułaskiego, ulicą Jana Pawła II, ulicą Gdańską, Mickiewicza. Przy szopce na Rynku Kościuszki śpiewaliśmy kolędy, zaś ks. proboszcz Jerzy Pawelczyk udzielił wszystkim błogosławieństwa. Szeroką relację z tego wydarzenia prezentowały lokalne media – wszystkie materiały można obejrzeć w Internecie oraz profilu naszej parafii na facebooku. Wszystkim Uczestnikom – zwłaszcza tym najmłodszym i Organizatorom kolejnej, nowostawskiej edycji Orszaku Trzech Króli składamy serdeczne „Bóg zapłać”. Do zobaczenia na przyszłorocznym Orszaku!
38 proc. katolików uczestniczyło w 2018 roku w niedzielnej mszy świętej, a 17 proc. przystępowało do komunii - poinformował we wtorek Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce. W porównaniu z 2017 rokiem dane praktycznie się nie zmieniły.

Zaprezentowany we wtorek w Warszawie Rocznik Statystyczny Kościoła katolickiego w Polsce „Annuarium Statisticum Ecclesia in Polonia AD 2020” zawiera wyniki badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC przeprowadzonych w 2019 roku i obejmuje dane za rok 2018. Dotyczą one m.in. liczby parafii, księży, zakonników i sióstr zakonnych, przyjmowania sakramentów, duszpasterstwa rodzin, liczby zabytków sakralnych, a także edukacji religijnej.
Wskaźnik dominicantes, który dotyczy uczestnictwa zobowiązanych katolików w mszy św. w 2018 roku różni się o 0,1 proc. w stosunku do roku ubiegłego. W 2018 r. w niedzielnej mszy św. uczestniczyło 38,2 proc. zobowiązanych katolików, natomiast w 2017 roku 38,3 proc. Wskaźnik communicantes, dotyczący liczby osób przystępujących do komunii św. różni się o 0,3 proc. w stosunku do roku ubiegłego. W 2018 r. przystępowało do komunii św. 17,3 proc., a w 2017 roku 17 proc. Najwyższy poziom uczestnictwa zobowiązanych katolików w niedzielnej mszy św. odnotowano - tak jak w poprzednich badaniach - w diecezji tarnowskiej (71,3 proc.), rzeszowskiej (64,3 proc.) oraz przemyskiej (60,4 proc.). Najniższy procent był diecezjach szczecińsko-kamieńskiej (24,1 proc.) i łódzkiej (24,5 proc.).

Jak podaje „Annuarium Statisticum Ecclesia in Polonia AD 2020”, w Polsce jest 10 356 parafii katolickich, w których posługuje ponad 20,5 tys. księży. Łącznie kapłanów jest prawie 25 tys., a do święceń w diecezjach w 2018 roku przygotowywało się 2,2 tys. alumnów. Liczba żeńskich wspólnot zakonnych wynosi 2,2 tys., a posługuje w nich 17,6 tys. sióstr. Najliczniejsze zgromadzenia żeńskie to Służebniczki NMP Starowiejskie, elżbietanki oraz szarytki. Liczba zakonników oraz członków stowarzyszeń życia apostolskiego w 2018 roku wynosiła łącznie 11,4 tys.; 9 tys. (79 proc.) z nich posiada święcenia kapłańskie. Najliczniejszymi męskimi zgromadzeniami są franciszkanie, salezjanie oraz pallotyni.
W 2018 r. sakramentu chrztu udzielono ponad 386 tys. osobom. Do pierwszej komunii świętej przystąpiło ponad 400 tys. osób. Sakrament bierzmowania w obrządku łacińskim przyjęło prawie 300 tys. osób, o 3,5 proc. więcej niż w roku 2017. Sakrament małżeństwa został udzielony 133 tys. parom.

Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy obfitych łask Bożych, a dzieciom i młodzieży dobrego, zimowego odpoczynku!
Dodano 11 Jan 2020 przez Redaktor
Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl