// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
DRODZY PARAFIANIE, MILI GOŚCIE!
Trwa listopad będący miesiącem szczególnej modlitewnej pamięci za zmarłych. W tym czasie tłumnie odwiedzamy cmentarze, wspominając naszych Bliskich zmarłych, przyjaciół, osoby które stanęły na naszych życiowych ścieżkach. Nadal zachęcamy do udziału w codziennej modlitwie różańcowej połączonej z modlitwą wypominkową za zmarłych. Wypominki w naszym kościele parafialnym sprawowane są o godz. 17:30. W każdą niedzielę zapraszamy do modlitwy w tzw. „wypominkach rocznych” za zmarłych. Wypominki roczne odmawiane są o godz. 9:30.

Dobiega końca rok liturgiczny. Za tydzień przypada Uroczystość Chrystusa Króla – będąca ostatnią niedzielą roku liturgicznego. Już za dwa tygodnie rozpoczniemy adwent – okres szczególnego oczekiwania i przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. W ubiegłą niedzielę odbyło się poświęcenia opłatków, które tradycyjnie rozprowadza wśród naszych parafian Pan Organista Leszek Grzybowski. Niech ofiary zebrane z tej właśnie okazji będą symboliczną formą podziękowania za trud, serce i dwudziestopięcioletnie zaangażowanie w muzyczne uświetnienie wszystkich Mszy świętych i uroczystości parafialnych.

Już w najbliższą środę, 22 listopada przypada liturgiczne wspomnienie św. Cecylii męczennicy, patronki śpiewu i muzyki kościelnej. Tego dnia swoje święto obchodzą muzycy kościelni – organiści, członk0wie zespołów, orkiestr, chórów kościelnych. Niech wspomnienie cecyliańskie będzie przyczynkiem do przypomnienia historii naszego chóru parafialnego, którego historia sięga pierwszych lat powojennych.

Chór parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie powstał w 1945 roku z inicjatywy pierwszego powojennego organisty Tadeusza Cymańskiego. Czterogłosowy chór mieszany liczył w różnych okresach od 25 do 42 osób. Równolegle działał jedenastoosobowy chór męski. W latach 1989 – 1990 działalność zespołu była zawieszona. Zespół brał udział w wielu uroczystościach religijnych i państwowych m.in. w zjeździe chórów województwa gdańskiego w Sopocie w 1948 roku, przeglądach muzycznych diecezji gdańskiej oraz uroczystościach odpustowych w parafiach dekanatu nowo-stawskiego. Zespół występował z koncertami kolęd w parafii św. Stanisława w Gdańsku Wrzeszczu, św. Apostołów Piotra i Pawła w Gdańsku Jelitkowie, św. Urszuli w Lichnowach oraz Przemienienia Pańskiego w Nowym Dworze Gdańskim. Poza tym uczestniczył w uroczystościach maryjnych w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, na Jasnej Górze w Częstochowie, w kościele OO Franciszkanów w Niepokalanowie i parafii NMP Matki Kościoła w Jantarze.
Obecnie chór parafii występuje podczas każdej uroczystości parafialnej i państwowej, m.in. Triduum Paschalnego, Świąt Bożego Narodzenia, wizytacji biskupich, uroczystości udzielenia sakramentu bierzmowania, odpustu św. Mateusza Apostoła, Święta Konstytucji 3 Maja czy Dnia Niepodległości 11 listopada. Swoim śpiewem chór parafialny uświetnia uroczystości odpustowe w parafiach dekanatu nowostawskiego.
Organiści posługujący w Parafii św. Mateusza Apostoła:
a) 1945 - 1980 – Tadeusz Cymański
b) 1980 – 1998 – Jan Klofczyński
c) od 1998 – Leszek Grzybowski
Spotkania chóru odbywają się we wtorki o godz. 19:00. Opiekunem zespołu jest organista Leszek Grzybowski. Wszystkich zainteresowanych zaangażowaniem w działalność chóru zachęcamy do zgłaszania. Niech piękna tradycja chóralna w naszej wspólnocie parafialnej trwa przez kolejne dziesięciolecia.
****
Przypominamy o możliwości kontynuowania dzieła wsparcia odbudowy domu parafialnego. Jeśli plany się powiodą, do końca tego roku, możliwe będzie zakończenie remontu sali parafialnej. Ze względu na szczupłość środków, niezbędna będzie pomoc parafian. Ofiary na cel remontu sali parafialny można składać w zakrystii, kancelarii parafialnej a także na numery kont: 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, lub 03 1160 2202 0000 0000 3063 9752.
****
Wszystkim Parafianom i Gościom na nadchodzący tydzień pracy i nauki życzymy obfitych łask Bożych, opieki Matki Najświętszej oraz darów Ducha Świętego.
Dodano 20 Nov 2023 przez Redaktor
Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl