× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

Ogłoszenia
1. W tym tygodniu I sobota miesiąca. O godz. 17.30 różaniec w kościele ze zmianą tajemnic różańcowych.
2. W związku z apelem Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, zachęcamy do trzeźwości a nawet abstynencji od napojów alkoholowych w nadchodzącym miesiącu sierpniu.
3. Zapowiedzi przedmałżeńskie:
- Bogalecki Szymon i Wróblewska Natalia – zap. II
- Baranowski Mateusz i Wycichowska Anna – zap. II
4. Pamiętajmy o przedłużaniu opieki nad grobem po upływie 20 lat od pochówku.
5. Gazetka parafialna do nabycia przy wyjściu z kościoła. Zachęcamy także do lektury „Gościa Niedzielnego”. Dziś między innymi o babci Pana Jezusa, czyli o św. Annie. A imię to nosi bardzo dużo osób. Ania, kojarzy się zawsze z dobrocią, ciepłem i wdziękiem.
6. SPRAWA KANDYDATA NA MATKĘ CZY OJCA CHRZESTNEGO. Coraz częściej, w tej sprawie, zgłaszają się do nas osoby, które żyją w konkubinatach, na kontraktach cywilnych, nie mające bierzmowania, nie mające jeszcze 16 lat, nie przystępujące do Komunii św. nawet jeden raz w roku, i nie uczestniczące we Mszy św. niedzielnej czy świątecznej, czyli mówiąc jasno, nie chodzą do kościoła. Takie osoby nie mogą dostąpić godności rodzica chrzestnego, gdyż nie spełniają warunków, jakich wymaga w tej sprawie Prawo Kościelne, spisane w Kodeksie Prawa Kanonicznego. Nie oznacza to, że te osoby są złymi ludźmi. Nie spełniają jednak warunków, wymaganych dla rodziców chrzestnych. Te osoby, w razie poproszenia ich przez rodziców dziecka na chrzestnych, powinny już tym rodzicom powiedzieć tak: ”Nie mogę być chrzestną czy chrzestnym waszego dziecka, ponieważ żyję niezgodnie z zasadami Kościoła Rzymskokatolickiego”. A nie przychodzić do kancelarii parafialnej, aby proboszcza parafii uczynić tym niedobrym, który nie wyraził na to zgody. Nie może żaden proboszcz napisać takiej osobie, że spełnia wszystkie powyższe warunki, skoro ich nie spełnia. Nikt nie może nikomu nakazać, jak ma żyć. To są wybory każdego z nas. Ale trzeba mieć też świadomość konsekwencji, które także mają miejsce w Kościele. Jednym zdaniem: Osoba, która nie spełnia warunków, aby być rodzicem chrzestnym, nie może nim być.
7. Ponieważ pandemia nie ustaje i w niektórych krajach powracają obostrzenia, zachowujmy nadal dyscyplinę dotyczącą zakrywania ust i nosa w kościołach. W naszej parafii wygląda to wzorowo i za tę odpowiedzialność za bliźnich i za siebie, serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom Mszy świętych i nabożeństw w naszym kościele. W ten sposób chronieni są także kapłani. Bóg zapłać za troskę o nas.
8. Wszystkim parafianom i gościom życzymy spokojnych dni, zasłużonego wypoczynku, nadziei na ustanie pandemii i wszelkich łask Bożych.
Dodano 02 Sep 2020 przez Redaktor
1. W tym tygodniu przypada:
W środę wspomnienie św. Marii Magdaleny, w czwartek wspomnienie św. Brygidy, w piątek św. Kingi, w sobotę św. Jakuba Apostoła oraz św. Krzysztofa.
2. W przyszłą niedzielę, poświęcenie pojazdów po każdej Mszy św. Ofiary składane przy tej okazji, przeznaczone będą na Msze święte, które będą sprawowane przez całą niedzielę w intencji kierowców i ich pasażerów, o szczęśliwą podróż i opiekę św. Krzysztofa. Każdy kierowca otrzyma breloczek do kluczyków z wizerunkiem św. Krzysztofa i św. Jana Pawła II.
3. Pod koniec lipca, swój przepiękny wizerunek odzyska figura św. Marii Magdaleny. Już w sierpniu będziemy mogli ją podziwiać, gdyż będzie wystawiona w kościele. Renowację figury, pod czujnym okiem Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, prowadzi Pan Michał Masorz z Gdyni, który dokonał wcześniej renowacji wszystkich postaci z Grupy Ukrzyżowania, ołtarza głównego, ołtarzy bocznych i chrzcielnicy. Całkowity koszt renowacji wynosi 22.634,58 zł (dwadzieścia dwa tysiące sześćset trzydzieści cztery złote i pięćdziesiąt osiem groszy). Dotacje: 11 tysięcy złotych z budżetu Gminy Nowy Staw – serdeczne podziękowanie wszystkim radnym i Panu Burmistrzowi, 11 tysięcy złotych z budżetu Samorządu Województwa Pomorskiego – serdeczne podziękowanie dla Pana Marszałka i całej Komisji przyznającej dotacje. 634, 58 zł dołoży nasza wspólnota parafialna.
4. Oczekujemy na następujące decyzje konserwatora, powiatu i biskupa, obejmujące projekty: wymiana instalacji elektrycznej, montaż instalacji przeciwpożarowej, montaż nowej instalacji nagłośnieniowej wraz z oprzyrządowaniem, budowa ogrodzenia cmentarza od strony firmy „WĘGLOPEX” i wymiana poszycia dachowego na organistówce, w dalszej perspektywie cerowanie pękających murów, izolacja fundamentów, czyszczenie elewacji i izolacja fundamentów tego budynku. W międzyczasie wykonano kapitalny remont jednego z mieszkań na plebanii, gdzie teraz mieszka ks. Karol. Koszt tych prac wyniósł 7.000 zł.
5. Z powodu pęknięcia starodawnego, żeliwnego kolanka w jednej z rur na piętrze plebanii, zalane zostały dwa poziomy budynku. Przystępujemy do kolejnego remontu, aby naprawić zniszczenia, których dokonała wyciekająca woda. Szkody zgłosiłem do Firmy Ubezpieczeniowej GENERALI.
6. Zapowiedzi przedmałżeńskie:
- Bogalecki Szymon i Wróblewska Natalia – zap. I
- Baranowski Mateusz i Wycichowska Anna – zap. I
7. W odpowiedzi na częste pytanie: „Ile osób zmarłych pochowanych jest na naszym cmentarzu?”, już mogę precyzyjnie odpowiedzieć. Otóż pochowanych jest 3226 zmarłych. Miejsc grzebalnych na naszym cmentarzu jest 2261 (1187 po lewej stronie, 1074 po prawej). Grobów jest 2012. Miejsc wolnych 249. A to wystarczy zaledwie na 3 lata. Grobów niepłaconych, których ważność skończyła się 20 lat po pogrzebie jest dokładnie 443. Gdyby te miejsca zostały przeznaczone na nowy pochówek, wystarczy to na 6 lat. Czyli nasz cmentarz parafialny może być zapełniony w ciągu 9 lat. W dalszym ciągu apeluję, proszę przedłużyć opiekę nad grobem, gdyż od stycznia 2021, rozpoczniemy grzebanie zmarłych w miejscach przedawnionych.
8. Dziś w Gościu Niedzielnym, obszerny artykuł o Marii Magdalenie. Pięknie pasuje do renowacji naszej figury, przedstawiającej tę właśnie postać. Gazetka również przy wyjściu z kościoła.
9. Wszystkim parafianom i gościom życzymy dobrego wypoczynku i obfitych łask Bożych.
Dodano 02 Sep 2020 przez Redaktor
1. Jutro trzecie nabożeństwo fatimskie. Msza św. o godz. 18.00, potem procesja z Figura Matki Bożej Fatimskiej, różaniec, kazanie przy grocie i na zakończenie Apel Jasnogórski.
2. Za dwa tygodnie, czyli w niedzielę 26 lipca, poświęcenie pojazdów po każdej Mszy św. Ofiary składane przy tej okazji, przeznaczone będą na Msze święte, które będą odprawiane przez całą niedzielę, kiedy pojazdy będą święcone, w intencji kierowców i ich pasażerów, o szczęśliwą podróż i opiekę św. Krzysztofa, którego wspomnienie przypada na dzień 25 lipca
3. Niektórzy parafianie uporządkowali w tym tygodniu sprawę własności miejsca na cmentarzu. Ponad 400 grobów można przeznaczyć na nowy pochówek. Zainteresujmy się, czy to przypadkiem nie są groby naszych bliskich. Opiekę nad grobem można przedłużyć tylko w kancelarii parafialnej, gdyż konieczne jest wystawienie odpowiednich dokumentów i odnotowanie tego faktu w Księdze Cmentarnej.
4. Przy wyjściu z kościoła możemy nabyć Gościa Niedzielnego i naszą gazetkę parafialną.
5. Dziś w Gościu Niedzielnym m.in. o kryzysie powołań ( w 60% diecezji francuskich nie wyświęcono w tym roku ani jednego księdza), o usuwaniu krzyży z wież chińskich świątyń (już 500 świątyń bez krzyża), o wyświęceniu sześciu diakonów stałych w naszej diecezji. Święcenia te przyjęli następujący Panowie: Jarosław Baturewicz, Andrzej Chołaszczyński, Wojciech Handke, Szczepan Okrój, Maciej Stęplewski i Krzysztof Szczepański. Panowie pochodzą z Elbląga, Iławy, Malborka, Sztumu, Mikoszewa i Rakowca.Ks. Biskup w swoim kazaniu powiedział:” Nie możecie obrażać się na rzeczywistość i zachodzące przemiany w mentalności i postawach ochrzczonych….Trzeba dziś szukać nowego języka przepowiadania Ewangelii”
6. Bóg zapłać za ofiary złożone na utrzymanie parafii: Ofiary można wpłacać w zakrystii, kancelarii czy też na numer konta:
Parafia św. Mateusza Apostoła Nowy Staw 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010.
7. Wszystkim parafianom i gościom życzymy zdrowia i obfitych łask Bożych.
Dodano 02 Sep 2020 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 ... 69 ... 71 ... 73 ... 75 ... 77 ... 79 ... 81 ... 83 ... 85 ... 87 ... 89 ... 91 ... 93 ... 95 ... 97 ... 99 ... 101 ... Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl