// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
Trwa miesiąc czerwiec, który tradycyjnie poświęcony jest szczególnemu nabożeństwu ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wszystkich czcicieli Serca i Krwi naszego Pana zachęcamy do udziału w codziennych nabożeństwach czerwcowych, które sprawowane są w Kolegiacie Żuławskiej o godz. 17:30.

W poniedziałek, 10 czerwca w katedrze św. Mikołaja w Elblągu odbył się uroczysty zjazd kapłanów diecezji elbląskiej i archidiecezji warmińskiej, którzy świętowali 38. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich. Księża, wśród których był proboszcz naszej parafii, ks. kanonik Jerzy Pawelczyk spotkali się przy ołtarzu, dziękując Bogu za dar kapłaństwa. Wszystkim Jubilatom, którzy 16 czerwca 1986 roku z rąk biskupa warmińskiego ks. dr. Edmunda Piszcza otrzymali sakrament kapłaństwa życzymy obfitego Bożego błogosławieństwa w każdy dniu kapłańskiej posługi.

Rozpoczyna się ostatni tydzień roku szkolnego i katechetycznego 2023/2024. Już w najbliższy piątek dzieci i młodzież rozpoczną wakacje. Niech ten czas odpoczynku rozpocznie się z Bożym błogosławieństwem i opieką Matki Najświętszej. Wychowawców, nauczycieli, uczniów i ich rodziny zapraszamy do wspólnej modlitwy podczas Mszy świętej, którą w ich intencji będzie sprawowana w piątek, 21 czerwca o godz. 8:00 w kościele kolegiackim.

W kontekście kończącego się okresu nauki na naszą uwagę zasługuje stanowisko Konferencji Episkopatu Polski, która podczas spotkania 12 czerwca zgłosiła swój stanowczy sprzeciw wobec prób ograniczenia nauczania lekcji religii w szkołach. Nauczanie religii w polskiej szkole stanowi wielkie dobro dla dzisiejszego młodego człowieka, które wymaga wspólnej troski ze strony rodziny, Kościoła i państwa – napisali biskupi w Stanowisku KEP w sprawie zmian w organizacji lekcji religii w szkołach podejmowanych przez MEN. Zwrócili też uwagę, że lekcja religii w szkołach publicznych obecna jest w 23 krajach Europy i jest traktowana jako standard systemów edukacyjnych. „Wyrażamy sprzeciw wobec ostatnich decyzji MEN odnoszących się do organizacji lekcji religii w szkole" - czytamy w opublikowanym dokumencie.

Zgodnie z projektem MEN, który ma wejść w życie od września, szkołom i przedszkolom stworzy się możliwość organizowania lekcji religii i etyki w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej  także wówczas, gdy chęć uczestnictwa w tych zajęciach zgłosi więcej niż siedmiu uczniów. Przy czym uczniów szkoły podstawowej można połączyć w grupę międzyklasową, pod warunkiem, że są to wyłącznie uczniowie z tego samego etapu edukacyjnego, tj. uczniowie klas I–III albo IV–VIII. Zatem w grupie międzyklasowej mogą być uczniowie np. z klasy I i III szkoły podstawowej, natomiast nie mogą być połączeni w grupę uczniowie np. z klasy II i V szkoły podstawowej. Lekcja religii ma też bardzo ważne znaczenie kulturowe. Przekaz wiedzy na temat chrześcijaństwa jest konieczny do rozumienia europejskiej i polskiej kultury a także kultury wielu krajów na wszystkich kontynentach. Świadectwo ponad 1050-letniej tradycji chrześcijaństwa w Polsce pokazuje, jak wiara kształtowała nasze dzieje i pozwalała narodowi przetrwać najtragiczniejsze wydarzenia historii. Trzeba mówić o zbudowanych na wierze wielkich dziełach naszych rodaków, wieszczów i bohaterów, uczonych i świętych, ludzi nauki, kultury i sztuki.

Wszystkim parafianom, dzieciom, młodzieży, życzymy wielu łask Bożych, błogosławieństwa oraz opieki Matki Bożej na ostatni tydzień roku szkolnego i katechetycznego.
Dodano 16 Jun 2024 przez Redaktor
W mijającym tygodniu nasza wspólnota parafialna przeżywała ważne wydarzenia liturgiczne. W Niedzielę Najświętszej Trójcy, 26 maja dzieci uczęszczające do trzeciej klasy szkoły podstawowej po raz pierwszy przystąpiły do sakramentu Komunii Świętej. Dzięki pięknej postawie i przygotowaniu dzieci oraz zaangażowaniu ich rodziców uroczystość Pierwszej Komunii Świętej była piękna i podniosła. Przez cały tydzień dzieci uczestniczyły w tzw. „Białym tygodniu” - przyjmując Pana Jezusa do swoich serc podczas codziennych Mszy świętych.
Dzisiaj uczniowie klas czwartych szkoły podstawowej, którzy w ubiegłym roku przystąpili do Pierwszej Komunii Świętej podczas Mszy świętej o godz. 11:30 będą modlić się w pierwszą rocznicę przyjęcia tego sakramentu.
Pamiętajmy w modlitwie o dzieciach, które w tym i ubiegłym roku przystąpiły do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej.
W miniony czwartek, 30 maja Kościół obchodził uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa, zwaną tradycyjnie Bożym Ciałem. We wszystkich parafiach naszego kraju odbyły się procesje eucharystyczne. W naszej parafii uroczysta procesja Bożego Ciała wyruszyła około godziny 11:00 po Mszy świętej i nabożeństwie majowym Jak co roku parafianie, grupy modlitewne, strażacy nowostawskiej OSP i Parafialny Zespół Caritas przygotowali piękne ołtarze. Nasi parafianie udekorowali swoje domostwa oraz aktywnie włączyli się w uświetnienie procesji Bożego Ciała. Wszystkim Parafianom i Gościom składamy za ten trud, a przede wszystkim wspólną modlitwę na ulicach naszego miasta.
Wszystkie zdjęcia z uroczystości Bożego Ciała oraz uroczystości Pierwszej Komunii Świętej można obejrzeć na profilu naszej parafii na portalu facebook oraz stronie portalnaplus.pl.
Trwa oktawa Bożego Ciała, podczas której do czwartku – codziennie po Mszy świętej o godz. 18:00 będziemy modlić się w nabożeństwie czerwcowym. Całe rodziny zachęcamy do udziału w codziennych procesjach, szczególnie najmłodszych parafian, którzy podczas procesji Bożego Ciała tak pięknie włączyli się asystę procesyjną.
Dodano 03 Jun 2024 przez Redaktor
Rozpoczynamy ostatni tydzień maja – miesiąca maryjnego, podczas którego spotykamy się codziennie na nabożeństwach ku czci Najświętszej Maryi Panny. Do najbliższego piątku nabożeństwa majowe będą sprawowane w kościele kolegiackim o godz. 17:30. Mieszkańców Mirowa zapraszamy na nabożeństwo majowe przy kapliczce o godz. 16:00.

W sobotę rozpoczynamy czerwiec – miesiąc poświęcony szczególnemu nabożeństwu ku czci Serca i Krwi Jezusa Chrystusa. Zachęcamy do licznego, codziennego udziału w nabożeństwach czerwcowych, które w naszej parafii będą sprawowane codziennie w Kolegiacie Żuławskiej o godz. 17:30.

Już w najbliższy czwartek, 30 maja Kościół będzie przeżywać Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa – w polskiej tradycji nazywaną również Uroczystością Bożego Ciała. Jak co roku, po Mszy świętej o godz. 10:00 wyjdziemy na ulice naszego miasta manifestować wiarę, co jest szczególnie w niełatwych czasach ataku na Kościół i wartości, w których wychowywały się pokolenia naszych przodków. Procesja z Najświętszym Sakramentem wyruszy po Mszy św. o godz. 10.00, z Kolegiaty Żuławskiej. Procesję Bożego Ciała zakończy uroczyste błogosławieństwo naszej parafii Najświętszym Sakramentem.

Jak co roku postarajmy się o upiększenie procesji. Niech wezmą w niej udział całe rodziny, a zwłaszcza dzieci. Zachęcamy do niesienia chorągwi, feretronów, przystrojenia naszych domów. Niech Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa będzie pięknym świadectwem wiary naszej wspólnoty parafialnej. Warto przypomnieć, że od Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa do Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa – będziemy trwać w modlitwie w Oktawie Bożego Ciała. W tych dniach po Mszy świętej o godz. 18:00 będziemy wyruszać w procesji wokół kościoła z Najświętszym Sakramentem i modlić się podczas litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Przypadająca dzisiaj Niedziela Najświętszej Trójcy jest w naszej parafii dniem uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Dzisiaj uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej po raz pierwszy w pełni będą uczestniczyć w Eucharystii. Przygotowywały się do tego pięknego wydarzenia przez dwa lata. Wczoraj po raz pierwszy przystąpiły do sakramentu pokuty i pojednania, aby z czystymi sercami przyjąć Pana Jezusa. Uroczystość Pierwszej Komunii świętej rozpocznie się dzisiaj o godz. 9:45. Wszystkim Dzieciom i ich Rodzinom w tym ważnym dla nich dniu życzymy opieki Najświętszej Maryi Panny oraz wielu Bożych łask!

Wszystkim Mamom w Dniu Ich święta składamy najserdeczniejsze życzenia! Życzymy zdrowia, błogosławieństwa Bożego oraz opieki Matki Najświętszej w każdym dniu matczynej ofiary.

Na nadchodzący tydzień pracy i nauki oraz wspólne przeżywanie Uroczystości Bożego Ciała – wszystkim Parafianom i naszym Gościom życzymy wielu łask Bożych!
Dodano 26 May 2024 przez Redaktor

Nowsze 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 15 ... 17 ... 19 ... 21 ... 23 ... 25 ... 27 ... 29 ... 31 ... 33 ... 35 ... 37 ... 39 ... 41 ... 43 ... 45 ... 47 ... 49 ... 51 ... 53 ... 55 ... 57 ... 59 ... 61 ... 63 ... 65 ... 67 ... 69 ... 71 ... 73 ... 75 ... 77 ... 79 ... 81 ... 83 ... 85 ... 87 ... 89 ... 91 ... 93 ... 95 ... 97 ... 99 ... 101 ... 103 ... 105 ... 107 ... 109 ... 111 ... 113 ... 115 ... 117 ... 119 Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl