// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

Aktualności
We wtorek 2 lutego będziemy przeżywali Święto Ofiarowania Pańskiego. Jest to pamiątka ofiarowania Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej i dokonania przez Matkę Bożą obrzędu oczyszczenia. Kościół wszystkim ważniejszym wydarzeniom z życia Chrystusa daje w liturgii szczególnie uroczysty charakter. Święto Ofiarowania Pana Jezusa należy do najdawniejszych, gdyż było obchodzone w Jerozolimie już w IV w., a więc zaraz po ustaniu prześladowań. Dwa wieki później pojawiło się również w Kościele zachodnim.
Tradycyjnie Święto Ofiarowania Pańskiego nazywa się dniem Matki Bożej Gromnicznej. W ten sposób uwypukla się fakt przyniesienia przez Maryję małego Jezusa do świątyni. Obchodom towarzyszyła procesja ze świecami. W czasie Ofiarowania starzec Symeon wziął na ręce Pana Jezusa i wypowiedział prorocze słowa: "Światłość na oświecenie pogan i na chwałę Izraela" (Łk 2, 32). Według podania procesja z zapalonymi świecami była znana w Rzymie już w IV w. Od X w. upowszechnił się obrzęd poświęcania świec, których płomień symbolizuje Jezusa - Światłość świata, który uciszał burze, był, jest i na zawsze pozostanie Panem wszystkich praw natury.
W Polsce święto Ofiarowania Pana Jezusa ma nadal charakter wybitnie maryjny. Polacy widzą w Maryi Tę, która sprowadziła na ziemię niebiańskie Światło i która nas tym Światłem broni i osłania od wszelkiego zła. Dlatego często brano do ręki gromnice, zwłaszcza w niebezpieczeństwach wielkich klęsk i grożącej śmierci. Niegdyś wielkim wrogiem domów w Polsce były burze, a zwłaszcza pioruny, które zapalały i niszczyły domostwa, przeważnie wówczas drewniane. Właśnie od nich miała strzec domy świeca poświęcona w święto Ofiarowania Chrystusa. Zwykle była ona pięknie przystrajana i malowana. W czasie burzy zapalano ją i stawiano w oknach, by prosić Maryję o ochronę. Gromnicę wręczano również konającym, aby ochronić ich przed napaścią złych duchów.
Ze świętem Matki Bożej Gromnicznej kończy się w Polsce okres śpiewania kolęd, trzymania żłóbków i choinek - kończy się tradycyjny (a nie liturgiczny - ten skończył się świętem Chrztu Pańskiego) okres Bożego Narodzenia. Dzisiejsze święto zamyka więc cykl uroczystości związanych z objawieniem się światu Słowa Wcielonego. Liturgia po raz ostatni w tym roku ukazuje nam Chrystusa-Dziecię.
Dodano 30 Jan 2021 przez Redaktor
Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, biskup elbląski Jacek Jezierski ustanowił w diecezji rok św. Jakuba, równolegle w Kościele Katolickim obchodzimy rok św. Józefa, ustanowiony przez papieża Franciszka. Poniżej przedstawiamy dekret bpa Jacka Jezierskiego odnośnie roku św. Józefa:
W diecezji elbląskiej znajduje się kilka parafii i kościołów, które w swojej nazwie noszą imię św. Józefa. Zgodnie ze zwyczajem obchodzenia jubileuszy w Kościele, ustanawiam następujące kościoły stacyjne:
• kościół parafialny pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Morągu – w tym mieście istniał katolicki kościół pw. św. Józefa (wybudowany w latach 1892/93), który został zniszczony. Parafia nosi wezwanie św. Józefa;
• kościół parafialny pw. św. Bartłomieja w Pasłęku – w 1855 roku katolicy wznieśli kościół św. Józefa w Pasłęku, który obecnie służy parafii greckokatolickiej. Parafia rzymskokatolicka nosi wezwanie św. Józefa;
• kościół parafialny pw. św. Józefa w Gościszewie (dekanat Sztum) – wybudowany w 1928 roku;
• kościół parafialny pw. św. Józefa w Malborku - Kałdowie – wybudowany w latach 1930/31;
• kościół filialny pw. św. Józefa w Starym Siedlisku (parafia w Nowicy, dekanat Pasłęk I) – barokowa świątynia, przebudowana w stylu neogotyckim; budynek mocno zniszczony, wymaga gruntownego remontu;
• kościół parafialny pw. św. Józefa Robotnika w Elblągu – współczesna świątynia, wybudowana w elbląskiej dzielnicy Bielany;
• kościół parafialny pw. św. Rozalii w Suszu – wybudowany w latach 1904/05, w którym pielęgnuje się nabożeństwo ku czci św. Józefa.
Stolica Apostolska, w związku z Rokiem św. Józefa, udziela łaski odpustu zupełnego za:
• półgodzinne rozważanie Modlitwy Pańskiej,
• udział w dniu skupienia, które zawiera rozważanie o św. Józefie,
• spełnienie uczynku miłosierdzia względem duszy lub ciała,
• odmówienie części różańca w rodzinie lub przez narzeczonych,
• codzienne powierzenie działalności (pracy) opiece św. Józefa,
• modlitwę za wstawiennictwem św. Józefa za poszukujących pracy (bezrobotnych),
• odmówienie Litanii do św. Józefa lub Akatystu, lub innej modlitwy w intencji prześladowanych chrześcijan,
• modlitwę do św. Józefa – w dniach: uroczystość św. Józefa (19 marca), wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika (1 maja) i w święto Świętej Rodziny,
• odmówienie modlitwy za wstawiennictwem św. Józefa przez osoby starsze i chore, które nie mogą wyjść z domu. Dotyczy to również osób umierających.
Dodano 23 Jan 2021 przez Redaktor
Rok 2021 będzie obchodzony jako Rok świętego Jakuba Apostoła. Odbiera on szczególną cześć w sanktuarium, które znajduje się w Hiszpanii, w Santiago de Compostela. Od XI w. do Composteli przybywali każdego roku pielgrzymi z chrześcijańskiej Europy. Wytyczono wiele szlaków, które prowadziły do miejsca czci św. Jakuba. Pomorska droga do Santiago prowadziła z Królewca, przez Braniewo i Elbląg do Gdańska, a stamtąd do Świnoujścia i dalej.
W ciągu ostatnich kilkunastu lat zainteresowanie pielgrzymowaniem do Santiago wzrosło także w Polsce. Odtwarzane są dawne średniowieczne szlaki i wytyczane nowe.
Warto przypomnieć wielką tradycję europejską i odkryć ją na nowo. Dlatego też ustanawiam następujące kościoły diecezji elbląskiej, znajdujące się przy dawnym średniowiecznym szlaku do grobu Apostoła, kościołami stacyjnymi Roku świętego Jakuba 2021:
• kościół św. Mikołaja w Elblągu
• kościół św. Jakuba w Tolkmicku – zbudowany w I połowie XIV w.
• kościół św. Jakuba w miejscowości Tuja – z poł. XIV w., jest filią parafii Marynowy na Żuławach
• kościół św. Jakuba w Niedźwiedzicy na Żuławach – z 1342 r.
Duszpasterzy wskazanych wyżej kościołów proszę o oznakowanie świątyń odpowiednimi symbolami św. Jakuba, a także o umieszczenie odpowiedniej informacji. Przede wszystkim zachęcam do organizowania nabożeństw, które przypomną apostoła Jakuba, apostolskie fundamenty chrześcijaństwa, a także pielgrzymi wymiar ludzkiego życia.
Penitencjaria Apostolska związała z przeżywaniem Roku Jakubowego możliwość uzyskania odpustów:
1. Za pielgrzymkę do kościoła stacyjnego, za udział w nabożeństwie lub dłuższą medytację w tym kościele .
2. Dla osób w podeszłym wieku i chorych, które w swoim domu będą łączyć się duchowo z obchodami jubileuszu .
+Jacek Jezierski, biskup elbląski, dn. 6 stycznia 2021
Dodano 16 Jan 2021 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 ... 65 ... 67 ... 69 ... 71 ... 73 ... 75 ... 77 ... 79 ... 81 ... 83 ... 85 ... 87 ... 89 ... 91 ... 93 ... 95 ... 97 ... 99 ... 101 ... 103 ... 105 ... 107 ... 109 ... 111 ... 113 ... 115 ... 117 ... 119 Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl