// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
pielgrzymi Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę. Jako pierwsi – pątnicy grupy „Żuławy”, formowanej przez dekanaty Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański i Krynica Morska. Z innych miejscowości naszej diecezji wyruszą grupy: „Katedra” – Elbląg, „Pomezania” Malbork, „Pogezania” Pasłęk-Morąg, „Pomezania” Kwidzyn, „Pomezania” Iława, „Północ” Elbląg, „Adalbertus” Prabuty, „Zantyr” Sztum, „Salvator – Redemptor” Elbląg. Hasłem tegorocznej pielgrzymki, która 11 sierpnia dotrze na Jasną Górę jest „Ciebie Boga wysławiamy” – „Te Deum Laudamus”. Wczoraj pielgrzymi z Nowego Dworu Gdańskiego przechodzili przez Nowy Staw, w którym krótko odpoczywali, po modlitwie w kościele.

Wszystkim pielgrzymom, którzy z różnych zakątków Polski i zagranicy wyruszyli bądź wkrótce wyruszają do Częstochowy – życzymy obfitości łask Bożych, siły oraz opieki Matki Bożej Jasnogórskiej, Królowej Polski.
W minioną niedzielę podczas każdej Mszy świętej modliliśmy się w intencji pasażerów i kierowców, w związku z przypadającym 25 czerwca liturgicznym wspomnieniem ich patrona – św. Krzysztofa męczennika. Po Mszy świętej kapłani święcili pojazdy wiernych.

1 sierpnia przypada 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. O godzinie 17:00 zatrzymajmy się, czcząc pamięć bohaterskich mieszkańców naszej Stolicy. W całym kraju, w godzinie „W” zawyją syreny. W ten symboliczny sposób Polska wspomni Warszawę, która przez 63 dni walczyła i oczekiwała na pomoc „sojusznika” nacierającego od Wschodu.

Zapewne niewielu z naszych Parafian wie, że w parafii Świętej Rodziny w Ryjewie od lat istnieje Pomezańskie Sanktuarium Świętej Rodziny. Już 18 sierpnia w sanktuarium odbędą się uroczystości odpustowe. Mszy św. o godz. 13:00 przewodniczył będzie i homilię wygłosi bp Wojciech Skibicki, biskup pomocniczy diecezji elbląskiej.
Każdego roku do sanktuarium przybywają rzesze wiernych z parafii dekanatów kwidzyńskiego oraz sztumskiego. Być może również wierni z naszej parafii wyruszą na Powiśle i wezmą udział w ryjewskim odpuście.

Na Żuławach rozpoczął się okres intensywnych prac polowych. Na czas żniw życzymy błogosławieństwa Bożego, sił oraz opieki Matki Bożej. Niech tegoroczne zbiory będą bezpieczne i spokojne.

Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy łask Bożych w nadchodzącym tygodniu pracy i wakacyjnego odpoczynku.
Dodano 28 Jul 2019 przez Redaktor
Przełom lipca i sierpnia jest tradycyjnym czasem, gdy na szlak wyruszają pielgrzymki piesze. Tylko w sierpniu każdego roku z całego kraju na Jasną Górę zmierza ponad 40 pielgrzymek. Wędruje w nich ponad 250 tys. osób. Pątnicy przemierzają łącznie ponad 15 tys. kilometrów szlaków przecinających całą Polskę.
W sierpniu z wielu miast na Jasną Górę ruszają piesze pielgrzymki. Do Częstochowy docierają na obchodzone 15 sierpnia uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane też świętem Matki Bożej Zielnej – tego dnia odbywa się święcenie kwiatów i ziół. Najdłuższy dystans mają do przebycia uczestniczy Kaszubskiej Pielgrzymki Pieszej z Helu – 638 km. Pielgrzymi ze Szczecina pokonają 617 km, a z Gdyni 580 km. Jedną z dłuższych jest Elbląska Pielgrzymka Piesza, która w tym roku wyruszy na szlak po raz 27. Warto dodać, że mieszkańcy naszej diecezji wyruszali już wcześniej – do 1992 roku nowostawscy parafianie uczestniczyli w Gdańskiej Pielgrzymce Pieszej.
Już 27 lipca z Nowego Dworu Gdańskiego wyruszy grupa „Żuławy”. W Nowym Stawie pątnicy zatrzymają się na odpoczynek.

Nieco mniejszy dystans, bo liczący „zaledwie” 6,8 km, przemierzyli nasi parafianie uczestniczący w tradycyjnej pielgrzymce pieszej do Lubieszewa. W tamtejszym sanktuarium odbył się odpust ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Po powitaniu pielgrzymów przez proboszcza lubieszewskiej parafii, ks. dr. Arkadiusza Dekańskiego, rozpoczęła się suma odpustowa sprawowana przez kapłanów parafii żuławskich. Mszy świętej przewodniczył ks. Piotr Łatacz, proboszcz parafii w Podwyższenia Krzyża Świętego w Kwietniewie i kustosz sanktuarium św. Wojciecha w Świętym Gaju. W uroczystościach odpustowych, zakończonych festynem przygotowanym przez gościnnych parafian z Lubieszewa wzięli udział pielgrzymi z Ostaszewa, Nowego Dworu Gdańskiego, Nowej Cerkwi, Marynów i Nowego Stawu.
W miniony wtorek, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel, nasi parafianie wraz z ks. proboszczem Jerzym Pawelczykiem wzięli udział w Mszy świętej odpustowej.

W najbliższy czwartek, 25 lipca przypada liturgiczne wspomnienie św. Krzysztofa, męczennika – patrona kierowców i podróżujących. Jak co roku, w niedzielę poprzedzającą wspomnienie św. Krzysztofa, w naszej parafii modlimy się w intencji kierowców i podróżujących. Po każdej Mszy świętej odbędzie się poświęcenie pojazdów. Przybądźmy do kościoła swoimi autami, rowerami, hulajnogami, skuterami.

Planowane jest utworzenie wystawy dotyczącej historii nowostawskiej cukrowni. Prosimy, aby osoby, które zawodowo lub rodzinnie były związane z tym zakładem przekazywały pamiątki – wspomnienia, zdjęcia, dokumenty, przedmioty. Materiały można przekazywać Nowostawskiemu Centrum Kultury i Biblioteki lub panu Mateuszowi Janickiemu (kontakt przez facebook).

Wszystkim Parafianom i Gościom – w kolejnym tygodniu wakacyjnego wypoczynku życzymy obfitości łask i Bożego błogosławieństwa.
Dodano 21 Jul 2019 przez Redaktor
Lato jest tradycyjnym czasem pielgrzymowania. Pielgrzymi szlak można przebyć, przemierzając tysiące kilometrów, podobnie jak pątnicy podążający szlakiem św. Jakuba do Santiago de Compostela. Można także wziąć udział w XXVII Elbląskiej Pielgrzymce Pieszej na Jasną Górę, której trasa liczy kilkaset kilometrów. Jak informował w ubiegłą niedzielę ks. proboszcz Jerzy Pawelczyk, nadal można przystąpić do grupy pielgrzymkowej Żuławy, którą po latach przerwy uformują wierni dekanatów Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański i Krynica Morska. Hasłem tegorocznej pielgrzymki, która potrwa od 27 lipca do 11 sierpnia jest „Ciebie Boga wysławiamy” – „Te Deum laudamus”.
Kto nie czuje się na siłach, aby trasę do Częstochowy przebyć pieszo, może wykorzystać do tego własne dwa kółka. Ks. Krzysztof Sękuła, proboszcz parafii bł. Michała Kozala w Ryjewie, wikariusz naszej parafii w latach 2004 – 2007 zaprasza do wzięcia udziału w X Elbląskiej Pielgrzymce Rowerowej na Jasną Górę. Pielgrzymka wyruszy z Elbląga 5 sierpnia i dotrze do Częstochowy 11 sierpnia. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Panem Jarosławem Siecińskim, nr tel: 504 747 858.

Wczoraj odbyła się piękna uroczystość odpustowa parafii św. Elżbiety Węgierskiej w Lubieszewie połączona z odpustem w miejscowym Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej. Jak co roku, w uroczystościach odpustowych wzięli udział przedstawiciele parafii żuławskich, w tym przedstawiciele parafii św. Mateusza Apostoła. Nowostawscy pątnicy wyruszyli z naszej kolegiaty, w siedmiokilometrową trasę o godz. 9:30. Błogosławieństwa na drogę pielgrzymią, udzielił ks. proboszcz Jerzy Pawelczyk. Na trasie pielgrzymce przewodził wikariusz, ks. Jerzy Piątkowski. Na miejscu, o godz. 12:00 odbyła się suma odpustowa, a po jej zakończeniu, mieszkańcy Lubieszewa dali przykład swojej tradycyjnej gościnności, zapraszając wszystkich uczestników na festyn parafialny. W kolejnym numerze tygodnika parafialnego, przedstawimy szerszą relację z odpustu w tym najmłodszym, bo ustanowionym w ubiegłym roku, sanktuarium naszej elbląskiej diecezji.

Podejmując temat wakacyjnego pielgrzymowania, warto chwycić za mapę i odszukać niedalekie sanktuaria. Wejherowo – z piękną kalwarią, Swarzewo – z sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskiego Morza, Piaseczno – z sanktuarium Matki Bożej Królowej Pomorza. Zwróćmy też uwagę na piękne, stare sanktuaria warmińskie – zarówno te znane: w Gietrzwałdzie i Świętej Lipce, jak i mniej popularne: w Chwalęcinie, Krośnie koło Ornety czy Glotowie.
Wszystkim Parafianom Gościom i Wypoczywającym na terenie naszej parafii – życzymy obfitych łask Bożych i dobrego odpoczynku.
Dodano 16 Jul 2019 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 ... 60 ... 62 ... 64 ... 66 ... 68 ... 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 ... 91 ... 93 ... 95 ... 97 ... 99 ... 101 ... 103 ... 105 ... 107 ... 109 ... 111 ... 113 ... 115 ... 117 Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl