// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
Rozpoczął się listopad – miesiąc, w którym szczególną modlitewną pamięcią otaczamy naszych Zmarłych. W tych dniach liczniej odwiedzamy cmentarze, dając wyraz tego widocznego, namacalnego szacunku do osób, które odeszły już do Domu Ojca.

Pamiętajmy również o modlitwie za naszych bliskich zmarłych, przyjaciół, znajomych. W listopadzie codziennie o godzinie 17:30 odprawiane jest nabożeństwo różańcowe połączone z wypominkami za zmarłych. Za poleconych zmarłych modlimy się także w Mszy świętej gregoriańskiej, sprawowanej codziennie o godzinie 18:00 (do 2 grudnia). W każdą niedzielę zachęcamy do modlitwy za zmarłych w wypominkach rocznych.

Dzisiaj i jutro w całym kraju odbędą się uroczystości związane z upamiętnieniem 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W niedzielę Ministerstwo Obrony Narodowej organizuje pikniki „Służymy Niepodległej”. Jutro o godz. 12:00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

W naszej wspólnocie parafialnej głównym elementem Narodowego Święta Niepodległości będzie Msza święta w intencji Ojczyzny sprawowana w Kolegiacie Żuławskiej. Eucharystia z udziałem władz samorządowych, przedstawicieli szkół i organizacji społecznych będzie sprawowana o godz. 15:00. Po Mszy świętej przejdziemy pod pomniki pamięci, gdzie złożone zostaną kwiaty i zatrzymamy się na wspólnej modlitwie. 11 listopada zawieśmy biało-czerwone flagi. Niech nasze udekorowane domy będą świadectwem patriotycznej postawy oraz przywiązania do Ojczyzny.

Witamy w naszej wspólnocie parafialnej księdza diakona z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Elbląskiej, który będzie dzisiaj rozprowadzał kalendarze seminaryjne na 2020 rok. Nabywając kalendarz, choć symbolicznie wesprzyjmy wspólnotę klerycką naszej diecezji, która w tym roku powiększyła się o 8 nowych alumnów. Kalendarze seminaryjne są także formą poznania życia seminarzystów – umieszczone na nich zdjęcia przedstawiają kleryków nie tylko podczas formacji teologiczno-modlitewnej, lecz także w czasie wolnym, podczas pielgrzymek i szeregu inicjatyw, które podejmują.

Jak informował w ubiegłą niedzielę ks. proboszcz Jerzy Pawelczyk, 11 listopada przypada liturgiczne święto św. Marcina Biskupa, patrona parafii w Nowej Cerkwi. 16 listopada przypada natomiast wspomnienie św. Elżbiety Węgierskiej, patronki parafii w Lubieszewie.
Organizujemy dwa bezpłatne wyjazdy autokarowe na uroczystości odpustowe do naszych sąsiednich parafii. Jutro o godz. 11:30 udamy się na sumę odpustową do Nowej Cerkwi (Msza św. będzie sprawowana o godz. 12:00). Wyjazd do Lubieszewa będzie 16 listopada o godz. 10:30 (Msza św. będzie sprawowana o godz. 11:00). Zachęcamy do wspólnej modlitwy i jak najliczniejszego udziału.
Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy dobrego tygodnia i niedzieli spędzonej w gronie Najbliższych. Niech dobry Bóg ma w opiece i błogosławi naszej Ojczyźnie!
Dodano 14 Nov 2019 przez Redaktor
Zmarłym z naszych rodzin, Rodzicom, Dziadkom, Rodzeństwu, Przyjaciołom, Znajomym, Krewnym, Zmarłym Parafianom, Zmarłym Proboszczom i Księżom Wikariuszom parafii św. Mateusza Apostoła, Siostrom Elżbietankom posługującym w naszej wspólnocie w latach 1924-1996, Organistom, Zakrystianom, Zmarłym Biskupom warmińskim, gdańskim i elbląskim, Pomordowanym na Wołyniu, Ofiarom nazistowskiego i komunistycznego terroru podczas II wojny światowej i w okresie powojennym, Żołnierzom i Partyzantom poległym na wszystkich frontach II wojny światowej, Żołnierzom powojennego podziemia antykomunistycznego –
Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci!


DRODZY PARAFIANIE, MILI GOŚCIE!

Za nami uroczystość Wszystkich Świętych oraz wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Pozostając w oktawie Wszystkich Świętych, dotykamy tajemnicy ich codziennego obcowania i wstawiennictwa.
Dzień 1 listopada przypomina prawdę o powszechnym powołaniu do świętości. Każdy z wierzących, niezależnie od konkretnej drogi życia: małżeństwa, kapłaństwa czy życia konsekrowanego jest powołany do świętości. Tej pełni człowieczeństwa nie można osiągnąć własnymi siłami. Konieczna jest pomoc łaski Bożej, czyli dar Boga. Ponieważ Stwórca powołuje do świętości wszystkich, także każdemu człowiekowi pomaga swą łaską. Teologia wskazuje, iż każdy otrzymał dar zbawienia, bo Jezus Chrystus złożył ofiarę za wszystkich ludzi. Od każdego z nas jednak zależy, w jakim stopniu przyjmie od Boga dar świętości.
Uroczystość Wszystkich Świętych zdecydowanie różni się od Dnia Zadusznego (wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych) przypadającego na 2 listopada. Uroczystość przypadająca na 1 listopada wyraża powszechne powołanie do świętości. Wskazuje na hojność Pana Boga i pogłębia nadzieję, że wszelkie rozstanie nie jest ostateczne, bo wszyscy są zaproszeni do domu Ojca. Razem jednak Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny przypominają prawdę o wspólnocie Kościoła, obejmującej świętych w niebie, pokutujących w czyśćcu i żyjących jeszcze na ziemi. Wśród tych trzech stanów Kościoła dokonuje się, poprzez modlitwę, pamięć czy ofiarę, ciągła wymiana dóbr duchowych. W tej łączności (komunii) wyraża się świętych obcowanie.
1listopada, główną Mszę świętą w naszej parafii sprawowano tradycyjnie na cmentarzu parafialnym. Jak co roku Eucharystia zgromadziła parafian i licznych gości. W uroczystość Wszystkich Świętych Msze święte były sprawowane jeszcze o godz. 8:00 i 10:00, natomiast w Dzień Zaduszny – wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – Msze święte gromadzące licznych wiernych sprawowano o godz. 8:00, 10:00 i 18:00. Już po raz 11. Msza święta wieczorna sprawowana 2 listopada była połączona z procesją wokół kościoła i odczytywaniem imion zmarłych.
Przez cały rozpoczynający się miesiąc, w szczególnej modlitewnej pamięci będziemy mieć zmarłych z naszych rodzin, krewnych, znajomych i przyjaciół. W ich intencji będziemy codziennie modlić się podczas nabożeństw wypominkowych sprawowanych codziennie w Kolegiacie Żuławskiej o godz. 17:30. Ponadto Msza święta gregoriańska będzie odprawiana codziennie od 3 listopada 2019 r. do 2 grudnia 2019 r. Jeszcze do soboty, 16 listopada, można składać kartki na wypominki roczne, które już od 17 listopada odprawiane będą według nowej listy.
W nadchodzącym miesiącu podtrzymujmy tę piękną, polską tradycję, otaczania zmarłych szczególną czcią i szacunkiem. Jest to ważne zwłaszcza we współczesnym świecie, w którym media i ośrodki kształtowania opinii publicznej tworzą fałszywy obraz śmierci jako zdarzenia biologicznego, od którego należy raczej odwrócić uwagę. Z drugiej natomiast strony promowane są zwyczaje obce i sprzeczne z nauką Kościoła, liturgią i polską tradycją. Szczególną popularność mają zwłaszcza w dzień poprzedzający uroczystość Wszystkich Świętych. Z tego też względu, coraz większą popularnością wśród najmłodszych cieszą się organizowane w całym kraju Bale Wszystkich Świętych. Również w kilku miejscowościach naszej diecezji zorganizowano takie bale. Kto wie, może w przyszłym roku w balu wezmą udział również dzieci z naszej parafii?
Dodano 03 Nov 2019 przez Redaktor
Przed nami Uroczystość Wszystkich Świętych i Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych.

1 listopada,w uroczystość Wszystkich Świętych, Msze św. w kościele parafialnym będą sprawowane o godz. 8.00 i 10.00. O godz. 12.00 sprawowana będzie Msza św. na cmentarzu parafialnym, po Mszy możliwość poświęcenia nagrobków.

2 listopada, w uroczystość Wszystkich Wiernych Zmarłych Msze święte będą sprawowane o godz. 8:00, 10.00. O godz. 18.00 będzie Msza św. składkowa z procesją wokół kościoła. O 17.30 odbędzie się różaniec za zmarłych, za których dusze będziemy modlić się na tej Mszy świętej. 2 listopada nie będzie Mszy świętej o godz. 6:30.

Od 1 listopada do 2 listopada można uzyskać odpust za dusze czyśćcowe nawiedzając kościół i odmówienie w nim Ojcze nasz i Wierzę w Boga. Od 1 do 8 listopada włącznie, można uzyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy za zmarłych oraz w intencjach Ojca świętego. Odpust zupełny można uzyskać dla jednej duszy czyśćcowej, jeden raz na dzień. Zachęcamy więc do odwiedzania kościołów i cmentarzy oraz do modlitwy za zmarłych. Aby dostąpić jakichkolwiek odpustów, należy to mieć zawsze na uwadze, aby być w stanie łaski uświęcającej.
Dodano 27 Oct 2019 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 ... 60 ... 62 ... 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 ... 86 ... 88 ... 90 ... 92 ... 94 ... 96 ... 98 ... 100 ... 102 ... 104 ... 106 ... 108 ... 110 ... 112 ... 114 ... 116 Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl