// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
23 września to dla naszej parafialnej wspólnoty wyjątkowy dzień z racji przeżywanego odpustu parafialnego. W tym dniu doświadczamy wielkiej Bożej łaski dzięki możliwości zyskania odpustu zupełnego. Jednocześnie wpatrujemy się w przykład patrona parafii św. Mateusza, który po spotkaniu z Chrystusem zostawił wszystko, całe swoje grzeszne życie i poszedł za Mistrzem. Wypraszamy przez jego wstawiennictwo potrzebne łaski dla całej wspólnoty prosząc szczególnie o dar świętości oraz by życie każdego z nas było żywą Ewangelią.

Wprawdzie liturgiczne wspomnienie świętego Mateusza Apostoła przypada w czwartek, 21 września, to zgodnie z tradycją naszej wspólnoty parafialnej suma odpustowa będzie sprawowana w sobotę, 23 września 2023 r. o godz. 11:00. Mszy świętej odpustowej, z udziałem kapłanów dekanatu nowostawskiego oraz Kanoników Kapituły Żuławskiej i innych kapłanów, przewodniczyć będzie oraz kazanie wygłosi, ks. kanonik Andrzej Domoń, Penitencjarz Kapituły Kolegiackiej Żuławskiej, od sierpnia 2023 r. posługujący w naszej wspólnocie parafialnej.

Wszystkich Parafian i Gości zachęcamy do licznego udziału w naszym parafialnym święcie odpustowym. Wypraszajmy wstawiennictwa św. Mateusza Apostoła – dla naszego miasta, wszystkich miejscowości naszej parafii oraz naszych rodzin.

W minioną niedzielę, 10 września, podczas Mszy świętej o godz. 11:3 modliliśmy się w intencji uczniów i wychowawców pierwszych klas szkoły podstawowej. U progu nowego roku szkolnego i katechetycznego, ks. Andrzej Domoń oraz ks. proboszcz Jerzy Pawelczyk dokonali poświęcenia plecaków i przyborów szkolnych należących do pierwszoklasistów.

Dzisiaj przypada 84. rocznica napaści Związku Sowieckiego na Rzeczpospolitą Polską.17 września 1939 roku, na rozkaz Stalina na pozbawione obrony tereny wschodniej Rzeczpospolitej ruszyło 700 tys. żołnierzy Armii Czerwonej. Zaledwie po kilkunastu dniach od ataku III Rzeszy na Polskę nasz kraj otrzymał cios w plecy. W rocznicę tych tragicznych wydarzeń, modlitewną pamięcią otoczmy wszystkie ofiary sowieckiego i niemieckiego totalitaryzmu.
Dodano 20 Sep 2023 przez Redaktor
Już dzisiaj o godz. 10:00 na stadionie w podkarpackiej Markowej odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów. Weźmie w niej udział ponad 32 tysięcy wiernych, prawie tysiąc kapłanów, 80 biskupów i kardynałów, gości z Polski i zagranicy. Uroczystej mszy świętej, która rozpocznie się o 10.00 będzie przewodniczył wysłannik papieski, prefekt dykasterii spraw kanonizacyjnych, kardynał Marcello Semeraro.

W 1944 roku dziewięcioosobowa rodzina Wiktorii i Józefa Ulmów została zamordowana przez Niemców za pomoc Żydom. Heroiczna postawa tej rodziny przez lata nie była eksponowana na kartach historii. Ulmowie to pierwsza polska rodzina, która zostania beatyfikowana. Bezprecednsowa jest decyzja o beatyfikacji nienarodzonego dziecka, bowiem w chwili męczeńskiej śmierci Wiktoria Ulma była w zaawansowanej ciąży. Błogosławionymi zostali ogłoszeni: Wiktoria i Józef Ulmowie oraz ich dzieci: Stanisława, Barbara, Władysław, Franciszek, Antoni, Maria oraz Dziecko Nienarodzone.

Za nami pierwszy tydzień nowego roku szkolnego i katechetycznego. Po wakacyjnej przerwie wracają do aktywności grupy modlitewne i duszpasterskie. Szczególnie zachęcamy chłopców do zasilania szeregów Liturgicznej Służby Ołtarza naszej parafii. W minionym tygodniu, w pierwszą sobotę miesiąca, swoje spotkanie mieli członkowie męskiej i żeńskiej róży Żywego Różańca.

Jak w minioną niedzielę zapowiedział ks. Proboszcz Jerzy Pawelczyk, dzisiaj podczas Mszy świętej o godz. 11:30 odbędzie się obrzęd poświęcenia zeszytów i przyborów szkolnych uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej. Podczas Mszy świętej dla dzieci będziemy się modlili o łaskę Ducha Świętego i opiekę Matki Najświętszej nad najmłodszymi uczniami z naszej wspólnoty parafialnej.

Już za dwa tygodnie, w sobotę 23 września 2023 r. o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza święta odpustowa ku czci św. Mateusza Apostoła. Święto patrona naszej parafii przypada liturgicznie na 21 września. Naszą tradycją jest jednak sprawowanie Mszy świętej odpustowej w sobotę, tak aby jak największa liczba parafian mogła w niej uczestniczyć. Tegorocznej sumie odpustowej przewodniczyć będzie ks. kanonik Andrzej Domoń, kanonik honorowy Kapituły Kolegiackiej Żuławskiej, penitencjarz tej Kapituły, od 1 sierpnia 2023 r. posługujący w naszej wspólnocie parafialnej.

Informujemy, że po wakacyjnej przerwie wznowiliśmy aktualizację parafialnej strony internetowej: www.kolegiatans.pl oraz profilu parafii na portalu facebook. Zachęcamy do odwiedzin!

Komunikat Kurii Diecezjalnej Elbląskiej

Rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim wzrosło ryzyko pojawienia się śmiertelnych przypadków zatruć tlenkiem węgla (czadem), z uwagi na niewłaściwe eksploatowanie urządzeń grzewczych. Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, ginie kilkadziesiąt osób. Przyczyną tych tragedii bywają często: niewiedza, zaniedbanie, a także wadliwa instalacja odprowadzania spalin. Istniejące przepisy prawa budowlanego, na właścicieli i zarządców obiektów budowlanych, nakładają obowiązek okresowej kontroli, co najmniej raz w roku, stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
W trosce o własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo bliskich, warto rozważyć też zamontowanie w domu czujek dymu i gazu. Koszt zamontowania takich czujek jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń, łącznie z uratowaniem najwyższej wartości, jaką jest nasze życie
Elbląg, dnia 6 września 2023 r. № 253 / KK / 2023.
Ks. Zdzisław Bieg, Kanclerz Kurii
Dodano 15 Sep 2023 przez Redaktor
Rozpoczął się wrzesień, już jutro w ławach szkolnych zasiądą uczniowie, którzy rozpoczną rok szkolny i katechetyczny 2023/2024. Podczas Mszy świętej o godz. 8:00, dzieci i młodzież, nauczyciele i wychowawcy będą wypraszać łask i darów Ducha Świętego na kolejne miesiące nauki i formacji katechetycznej.

W minioną niedzielę, podczas Mszy świętej o godz. 13:00 odbyła się gminna i parafialna uroczystość dożynkowa, podczas której rolnicy naszej wspólnoty parafialnej składali dziękczynienie za tegoroczne plony i zbiory. Niełatwe, ze względu na pogodę, żniwa dobiegły do szczęśliwego końca, a w ostatnią niedzielę sierpnia była okazja do podziękowań, za to, że w najbliższym roku nie zabraknie chleba na naszych stołach.

W minioną niedzielę, 27 sierpnia 2023 r. po Mszy świętej o godz. 18:00, Pan Hubert Trojanek dał koncert organowy na organach naszej Kolegiaty. Młody, osiemnastoletni artysta dał koncert muzyki Jana Sebastiana Bacha. Pan Hubert Trojanek jest uczniem Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia. Kształci się w zawodzie organisty. Mimo młodego wieku posiada 8-letnie doświadczenie w grze na organach, od 9 lat gra na fortepianie, a od 6 lat na flecie poprzecznym w Orkiestrze Dętej Gminy Dopiewo. Muzyka organowa jest jego życiową pasją. Od 3 lat publikuje swoje wykonania pieśni, improwizacje, transkrypcje i prezentacje organów na kanale YouTube. Pan Hubert Trojanek miał okazję grać na wspaniałych organach m.in. w katedrach i bazylikach w Poznaniu, Pelplinie, Krzeszowie, Koszalinie, Krakowie, na Jasnej Górze, Pradze i wielu innych unikalnych instrumentach.

W minioną sobotę, 26 sierpnia 2023 r. w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, po Mszy świętej wieczornej wyruszyliśmy w procesyjnej modlitwie wokół Kolegiaty Żuławskiej z Obrazem Matki Jasnogórskiej. Mimo niesprzyjającej pogody, licznie włączyliśmy się do wspólnej modlitwy, wypraszając łaski dla naszych rodzin i całej wspólnoty parafialnej.

Wszystkim Parafianom i Gościom na czas pracy i nauki – zwłaszcza w nowym roku szkolnym i katechetycznym życzymy wszelkich, obfitych łask Bożych, darów Ducha Świętego oraz opieki Matki Najświętszej. Informujemy, że po wakacyjnej przerwie wracamy do aktualizacji naszej parafialnej strony internetowej i profilu parafii na facebooku. Zachęcamy do przeglądania tych stron, zawierających bieżące informacje z życia naszej wspólnoty parafialnej.

Dodano 04 Sep 2023 przez Redaktor

Nowsze ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 ... 60 ... 62 ... 64 ... 66 ... 68 ... 70 ... 72 ... 74 ... 76 ... 78 ... 80 ... 82 ... 84 ... 86 ... 88 ... 90 ... 92 ... 94 ... 96 ... 98 ... 100 ... 102 ... 104 ... 106 ... 108 ... 110 ... 112 ... 114 ... 116 Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl