// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
Wkraczamy w kolejny tydzień radosnego oczekiwania na przyjście Jezusa w betlejemskiej stajence. W każdy dzień powszedni uczestniczymy w nabożeństwach roratnich, które gromadzą w naszej parafii wielu wiernych, zwłaszcza dzieci. Najmłodszym biorącym udział w konkursie roratnim przybliżana jest postać świętego Franciszka, orędownika potrzebujących, który 800 lat temu w Greccio zbudował pierwszą stajenkę. Nabożeństwa roratnie w naszej parafii sprawowane są codziennie o godz. 6:00.

W minioną środę 6 grudia w liturgiczne wspomnienie św. Mikołaja Biskupa, naszą parafię podczas rorat odwiedził właśnie święty Mikołaj. Święty spotkał się z dziećmi, wręczając im drobne upominki. W bieżącym wydaniu tygodnika parafialnego publikujemy krótką relację fotograficzną z tego wydarzenia.

Jak w minioną niedzielę zapowiedział ks. proboszcz Jerzy Pawelczyk, od okresu adwentu w naszej parafii rozpoczęła się wizyta duszpasterska, tzw. kolęda. Program kolędy publikujemy w tygodniku parafialnym oraz na naszej stronie internetowej, pod adresem: kolegiatans.pl. Wizyty duszpasterskie trwać będą od 16.00 do 17.45. Kolęda na wioskach naszej parafii rozpoczyna się w soboty od godz. 12.00. Na godzinę 18.00 kapłani powrócą do kościoła, aby rodziny miały możliwość spędzenia spokojnego wieczoru.

W niedzielę 10 grudnia br. (II Niedziela Adwentu), w Kościele w Polsce i w parafiach polonijnych obchodzić będziemy: XXIV Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. W tym roku towarzyszy mu hasło: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, czyli na Białorusi, Litwie, Łotwie i Estonii, na Ukrainie w Mołdawii, Rosji, Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Kazachstanie oraz w Tadżykistanie, Kirgizji i Uzbekistanie. Aktualnie, Kościołowi za wschodnią granicą, służy 168 kapłanów diecezjalnych, 364 kapłanów zakonnych, 213 sióstr i 37 braci zakonnych z Polski oraz wolontariusze świeccy.

Wszystkim Parafianom i Gościom na nadchodzący tydzień pracy i nauki życzymy obfitych łask Bożych, opieki Matki Najświętszej oraz darów Ducha Świętego.
Dodano 14 Dec 2023 przez Redaktor
Przypadająca dzisiaj Niedziela rozpoczyna nie tylko nowy rok liturgiczny, lecz także okres Adwentu – szczególnego czasu oczekiwania na przyjście Nowo Narodzonego Chrystusa. Jak co roku w okresie Adwentu, o świcie, Kolegiatę Żuławską rozświetli światło lampionów. Całe rodziny – dzieci, młodzież, dorosłych, seniorów zapraszamy do licznego udziału w nabożeństwach roratnich, które w naszej parafii sprawowane są od poniedziałku do soboty o godz. 6:00 rano. Postacią, z którą będziemy przemierzać kolejne cztery adwentowe tygodnie będzie święty Franciszek. W tym roku na Roratach będziemy budowali w naszych sercach stajenkę dla Dzieciątka Jezus. Pomoże w tym św. Franciszek, który 800 lat temu pierwszy zbudował stajenkę w miejscowości Greccio we Włoszech. W czasie kazań przedstawiana będzie postać budowniczego stajenki i najważniejsze epizody z jego życia. Dzieciom tworzącym w swoich sercach miejsce dla Jezusa będzie towarzyszyć Biedaczyna z Asyżu. Skorzystają z rad i wskazówek udzielanych przez św. Franciszka, podobnie jak robotnicy, stawiając jakąś budowlę, korzystają z projektu stworzonego przez architekta.

Jedynym dniem Adwentu (poza niedzielami), w którym nie odprawia się rorat jest 8 grudnia. Tego dnia, przypada Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę, że Maryja, napełniona "łaską" przez Boga (Łk 1, 28), została odkupiona od chwili swego poczęcia, Kościół wyznawał od wieków, a oficjalnie potwierdził ją poprzez dogmat Niepokalanego Poczęcia, ogłoszony w 1854 r. przez Piusa IX. Tajemnica ta ukazuje, że Maryja była jedynym człowiekiem wolnym od grzechu pierworodnego.

Tradycyjnie w naszej wspólnocie parafialnej, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w Godzinie Łaski – między 12:00 a 13:00 sprawowana jest Msza święta. Właśnie w Godzinie Łaski podczas objawień Matka Boża powiedziała: „Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga. Pan, mój Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za bliźnich. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny Łaski. Jeśli ktoś nie może w tym czasie przyjść do kościoła, niech modli się w domu”.

Jak zapowiadał w minioną niedzielę ks. proboszcz Jerzy Pawelczyk, tegoroczna wizyta duszpasterska w naszej parafii rozpocznie się od I Niedzieli Adwentu. Kolęda potrwa od godz. 16.00 do 18.00. Program wizyty będzie podawany w każdą niedzielę.
Dodano 03 Dec 2023 przez Redaktor
Przypadająca dzisiaj Niedziela Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata kończy rok liturgiczny. Już za tydzień rozpoczniemy Adwent, będący czasem radosnego oczekiwania Narodzenia Jezusa Chrystusa.
W minionym tygodniu, w środę 22 listopada przypadało liturgiczne wspomnienie św. Cecylii męczennicy, patronki śpiewu i muzyki kościelnej. Tego dnia swoje święto obchodzili muzycy kościelni – organiści, członk0wie zespołów, orkiestr, chórów kościelnych. Właśnie we wspomnienie świętej Cecylii, Mszę świętą o godz. 18:00 w naszej żuławskiej kolegiacie uświetnił występ chóru parafialnego kierowanego przez Pana organistę Leszka Grzybowskiego. Występ naszych parafian był kolejną okazją do podziękowań za ich aktywność, zaangażowanie oraz upiększanie liturgii i ważnych uroczystości parafialnych. Dzisiejszą winietę naszego tygodnika parafialnego zdobi pamiątkowa fotografia chórzystów parafii św. Mateusza Apostoła wykonana 22 listopada 2023 roku – wraz z ks. kanonikiem Andrzejem Domoniem oraz Panem Organistą Leszkiem Grzybowskim.
Koniec roku liturgicznego jest także świętem naszego tygodnika parafialnego, który w środę, 29 listopada obchodzić będzie 31. rocznicę założenia. Właśnie w Niedzielę Chrystusa Króla, 29 listopada 1992 roku z inicjatywy ks. Adama Żaczka – ówczesnego wikariusza naszej parafii, grupa młodzieży rozpoczęła wydawanie tygodnika „VOX POPULI NOVOSTAVIENSIS” - „Głos ludu nowostawskiego”. O ile nie są prowadzone żadne badania w tym zakresie, to nasza gazetka parafialna jest najstarszą ukazującą się w diecezji elbląskiej oraz jednym z najstarszych tytułów parafialnych w całej Polsce. Od 31 lat ukazujemy się nieustannie, każdego tygodnia goszcząc w domach naszych parafian. Zapisujemy ważne wydarzenia w historii naszej parafii i przeżywamy doniosłe wydarzenia z życia Kościoła. Od 11 lat prowadzimy również profil parafii w serwisie facebook, o od 15 lat parafialną stronę internetową. Za wszelkie wyrazy wsparcia i zaufania – wszystkim Czytelnikom składamy najserdeczniejsze „Bóg zapłać”
Dodano 03 Dec 2023 przez Redaktor

Nowsze ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 23 ... 25 ... 27 ... 29 ... 31 ... 33 ... 35 ... 37 ... 39 ... 41 ... 43 ... 45 ... 47 ... 49 ... 51 ... 53 ... 55 ... 57 ... 59 ... 61 ... 63 ... 65 ... 67 ... 69 ... 71 ... 73 ... 75 ... 77 ... 79 ... 81 ... 83 ... 85 ... 87 ... 89 ... 91 ... 93 ... 95 ... 97 ... 99 ... 101 ... 103 ... 105 ... 107 ... 109 ... 111 ... 113 ... 115 ... 117 ... 119 Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl