// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
Drodzy Siostry i Bracia!
Emanacją ostatnich tygodni Wielkiego Postu w naszej wspólnocie parafialnej są zawsze rekolekcje wielkopostne. Tegoroczne duchowe przygotowanie do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego poprowadzi ks. Michał Mirowski, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Kamieńcu, nasz parafianin. Jak zawsze zachęcamy wszystkie stany – dzieci, młodzież i dorosłych do jak najliczniejszego uczestnictwa w naukach rekolekcyjnych oraz nabożeństwach Drogi Krzyżowej (w piątki o godz. 17:15) oraz nabożeństwie Gorzkich Żali (w niedziele o godz. 15:00).

We wtorek, 19 marca przypada uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Podobnie jest i w każdej ludzkiej rodzinie. Bóg powierza rodzinę mężczyźnie, który wcale nie musi być najmądrzejszy ani najsprawniejszy, najprzystojniejszy. Powierza takiemu mężczyźnie jaki jest, pełnemu ograniczeń i wad. Nawet jeśli ten mężczyzna nie dorasta do roli opiekuna swojej rodziny, Bóg mu tę funkcję powierza To jest piękne, jak Bóg mimo wszystko ufa człowiekowi. Bóg powierza straż nad swoimi najcenniejszymi skarbami, nad Swoim Synem. Poprzez odpowiedzialność za Świętą Rodzinę, św. Józef jest też powiernikiem tajemnicy samego Boga, stał się powiernikiem odwiecznej tajemnicy ukrytej w Bogu, podobnie jak Maryja, w tym momencie przełomowym, który Apostoł nazywa „pełnią czasu”, kiedy Bóg zesłał Swego Syna. I to jest też niesamowite, że w jakiś sposób każdy mężczyzna staje się powiernikiem Bożych tajemnic.

W minionym tygodniu doszło do zmian Konferencji Episkopatu Polski. Nowym Przewodniczącym został abp Tadeusz Wojda SAC, arcybiskup metropolita gdański. Jego zastępcą został abp Józef Kupny, arcybiskup metropolita wrocławski. Zastąpili oni abp. Stanisława Gądeckiego oraz abp. Marka Jędraszewskiego, którzy przez ostatnie lata kierowali pracami polskiego Episkopatu.

Wczoraj rozpoczęła się trwająca dziewięć dni narodowa nowenna w dziewięciu intencjach: o odnowienie wiary każdego z nas; o pojednanie narodowe i mądrość dla rządzących; o zachowanie pokoju i bezpieczną przyszłość dla Polski; o odczytanie prawdziwej roli mężczyzny i kobiety w małżeństwie oraz trwałość rodzin; o siłę i odwagę dla młodych w odkrywaniu wiary i życiowego powołania; o światło Ducha Świętego dla Polaków; o prawdę i odpowiedzialność za słowo w przestrzeni medialnej; o szacunek i język dialogu w przestrzeni publicznej;  o pełną ochronę prawną życia dzieci nienarodzonych.

Wszystkim Parafianom i Gościom na kolejny tydzień Wielkiego Postu – życzymy obfitego błogosławieństwa Bożego, wielu darów Ducha Świętego oraz opieki Matki Najświętszej. Pamiętajmy w modlitwie o księdzu kanoniku Andrzeju Domoniu, powierzając jego zdrowie i życie opiece Matki Najświętszej oraz wstawiennictwu św. Józefa.
Dodano 18 Mar 2024 przez Redaktor
W Kościele katolickim IV Niedziela Wielkiego Postu nazywana jest niedzielą Laetare (niedzielą radości). Jej nazwa pochodzi od słów Antyfony na wejście „Laetare, Jeruzalem: et conventum facite” (Raduj się, wesel się Jerozolimo). W niedzielę Laetare w czasie mszy św. używa się szat liturgicznych koloru różanego. Używa się go jeszcze tylko raz w ciągu roku liturgicznego - w III Niedzielę Adwentu, zwaną niedzielą Gaudete. Tradycja niedzieli Laetare sięga początków chrześcijaństwa. Zanim ustalono 40-dniowy post, czas pokuty rozpoczynał się od poniedziałku po IV niedzieli dzisiejszego Wielkiego Postu. Niedziela Laetare była więc ostatnim dniem radości. Od XVI wieku ten dzień zwany jest również "Niedzielą Róż".

5 marca 2024 r. przypadała 30. rocznica święceń biskupich biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego. Odbyły się 5 marca 1994 r. we współkatedrze św. Jakuba w Olsztynie. Głównym szafarzem był kard. Józef Glemp (Prymas Polski), a współszafarzami: abp Tadeusz Gocłowski (metropolita gdański) i abp Edmund Piszcz (metropolita warmiński). Księdza Biskupa Jacka otaczamy naszą modlitwą i serdecznością. Życzymy światła Ducha Świętego oraz sił w posłudze apostolskiej w Kościele elbląskim i powszechnym.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaprasza do włączenia się w modlitwę nowennową „Akcja 21:20”. Będzie to odmawiana po Apelu Jasnogórskim modlitwa w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego, zanoszona za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Nowenna rozpocznie się 16 marca a zakończy 24 marca, przed przypadającym 25 marca Dniem Świętości Życia. „W związku z rodzącą wiele pytań i niepokojów sytuacją społeczną w naszej Ojczyźnie, proszę wszystkich o wspólną modlitwę w ważnych dla naszego kraju intencjach” – napisał przewodniczący Episkopatu w zaproszeniu do włączenia się w inicjatywę modlitewną „Akcja 21:20”. Nowenna będzie odmawiana bezpośrednio po Apelu Jasnogórskim, a także po każdej Mszy św. „Jeśli nie będzie to możliwe, nowennę można odmówić indywidualnie w dowolnym momencie dnia” – zaznaczył. Aby dołączyć do nowenny, należy każdego dnia, rozpoczynając od 16 marca, odczytać intencję na dany dzień oraz odmówić „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo” i dowolną modlitwę w intencji Ojczyzny, np. autorstwa ks. Piotra Skargi. „Zachęcam gorąco, aby odmawiać modlitwę w kościołach, kaplicach, parafiach i wspólnotach duszpasterskich” – napisał przewodniczący KEP.
Dodano 10 Mar 2024 przez Redaktor
Dzisiejsza Ewangelia jest na swój sposób wyjątkowa. Wydarzenia z dzisiejszej ewangelii mają miejsce bezpośrednio po cudownym przemienieniu wody w wino. To był czas, to był moment, aby Jezus objawił swoją naturę. Czas Wielkiego Postu pomaga nam przyjrzeć się w pełni Jezusowi i Jego misji, a także jest to czas abyśmy mogli Jezusa rozpoznać w tych wydarzeniach, na ile nasze zachowania są bliskie Jego sercu. A być może w naszych sercach jest miejsce na targowisko, czy też możemy powiedzieć "nasza dusza jest domem modlitwy: została stworzona by kontemplować Boga w wieczności, już za tego życia powinna nieustannie trwać w modlitwie. Nie czyńmy z niej targowiska, miejsca zgiełkliwego, hałaśliwego, gdzie tysiące rzeczy się znajdują i napierają na siebie; miejsca otwartego dla każdego przechodnia, dokąd może mieć dostęp każda rzecz, każdy człowiek i każdy demon, by mówić tam, krzyczeć, obnosić swoje towary; miejsca wiecznego ruchu, niepokoju... Przepędźmy to wszystko jednym trzaskiem bicza, smagnięciem tkliwej obecności naszego Pana Jezusa."

Tradycyjnie zachęcamy do licznego udziału w nabożeństwach wielkopostnych, które w naszej parafii sprawowane są w piątki o godz 17:00 (Droga Krzyżowa) oraz w niedziele o godz. 15:00 (Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym).

Od kilku tygodni przez nasz kraj przetaczają się protesty rolników. W jednym z największych – w Kmiecinie na trasie S7 między Gdańskiem i Elblągiem biorą udział rolnicy z naszej parafii. Wspierajmy ich modlitwą, bowiem ich byt i możliwość pewnego, spokojnego prowadzenia gospodarstw rolnych jest warunkiem bezpieczeństwa naszych rodzin. Niech na polskich stołach nigdy nie zabraknie chleba – owocu pracy polskiego rolnika!

Nie wolno nam przechodzić obojętnie obok dramatu rolników, którym tak wiele zawdzięczamy – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Oświadczeniu w związku z protestami rolników. Przewodniczący KEP podkreślił, że dramatyczne położenie rolników zasługuje na naszą uwagę i solidarność. „Mówi się o niekontrolowanym napływie żywności z zagranicy, z którą polscy rolnicy nie są w stanie konkurować cenowo. Z drugiej zaś, wskazuje się na unijną politykę tzw. zielonego ładu, która w odczuciu rolników stawia sobie za cel ograniczenie produkcji rolnej w Unii, lub niemal całkowitą jej likwidację. Rolnicy w związku z tym czują się zagrożeni” – zaznaczył. Abp Gądecki zwrócił uwagę na to, że „chociaż zboże przychodzi Ukrainy, to w znacznym stopniu nie jest ono zbożem wyprodukowanym przez ukraińskich rolników indywidualnych, ale własnością zachodnich konsorcjów, które w przemysłowej produkcji stosują środki chemiczne niedopuszczalne w Unii Europejskiej”. Przewodniczący Episkopatu zauważył, że wraz z rozwojem technologii zmienia się sposób produkcji żywności i zmienia się sposób funkcjonowania rolnictwa. „Nie zmienia się jednak fakt, że każdego dnia potrzebujemy pokarmu. Nie zmienia się również fakt, że nie wolno nam przechodzić obojętnie obok dramatu rolników, którym tak wiele zawdzięczamy” – ocenił. „Proszę wszystkich o modlitwę w intencji rolników i ich rodzin oraz w intencji naszej Ojczyzny” – zaapelował.

W minionym tygodniu zakończyła się wizyta duszpasterska. Wszystkim Parafianom składamy najserdeczniejsze podziękowania za serdeczne rozmowy, słowa wsparcia, wspólną modlitwę oraz przekazane ofiary.

Pamiętajmy w modlitwie o ks. kanoniku Andrzeju Domoniu, który wciąż musi pozostawać pod opieką lekarzy specjalistów. Codziennie, w intencji Księdza Kanonika odmawiamy różaniec – Kolegiata Żuławska- godz. 17:30.

Wszystkim Parafianom i Gościom na kolejny tydzień Wielkiego Postu – życzymy obfitego błogosławieństwa Bożego, wielu darów Ducha Świętego oraz opieki Matki Najświętszej.
Dodano 03 Mar 2024 przez Redaktor

Nowsze 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 19 ... 21 ... 23 ... 25 ... 27 ... 29 ... 31 ... 33 ... 35 ... 37 ... 39 ... 41 ... 43 ... 45 ... 47 ... 49 ... 51 ... 53 ... 55 ... 57 ... 59 ... 61 ... 63 ... 65 ... 67 ... 69 ... 71 ... 73 ... 75 ... 77 ... 79 ... 81 ... 83 ... 85 ... 87 ... 89 ... 91 ... 93 ... 95 ... 97 ... 99 ... 101 ... 103 ... 105 ... 107 ... 109 ... 111 ... 113 ... 115 ... 117 ... 119 Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl