// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
Trwa maj – miesiąc szczególnie poświęcony nabożeństwu ku czci Najświętszej Maryi Panny. Wszystkich Parafian i Gości zachęcamy do wspólnej modlitwy w Litanii Loretańskiej. Nabożeństwa majowe sprawowane są codziennie w Kolegiacie Żuławskiej o godz. 17:30. Jak co roku nabożeństwa majowe będą odprawiane również we wszystkich miejscowościach naszej parafii. 9 maja na nabożeństwie spotkają się mieszkańcy Dębiny Dębinie (16.30). Dzisiaj - 7 maja – nabożeństwo majowe odbędzie się o godz. 16:00 w Trępnowach, 14 maja w Tralewie i w Mirowie (o godz. 16:00), 21 maja w Kąciku i w Laskach (o godz. 16:00), a 28 maja w Chlebowce (o godz. 16:00).
Nabożeństwo w Dębinie, 9 maja 2014 roku
77 lat temu – 9 maja 1946 roku mieszkańcy Dębiny - tak doświadczeni przez historię - trudy działań wojennych, pogromów na Wołyniu i repatriację, w dziękczynieniu postawili krzyż w swojej nowej małej Ojczyźnie. Nieprzerwanie od dekad, każdego 9 maja spotykają się na wspólnym nabożeństwie - sprawowanym w intencji żyjących i zmarłych mieszkańców tej miejscowości.
Przed nami ważne wydarzenia w życiu duszpasterskim naszej wspólnoty parafialnej. W czwartek, 18 maja – młodzież naszej parafii otrzyma sakrament bierzmowania. Szafarzem sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej będzie biskup pomocniczy diecezji elbląskiej będzie ks. dr Wojciech Skibicki. Za niecały miesiąc, 4 czerwca, uczniowie klas trzecich przystąpią do Pierwszej Komunii Świętej. W związku z tym kierujemy apel do rodziców dzieci i młodzieży, aby dopilnować swoje pociechy, które powinny aktywnie uczestniczyć w przygotowaniach do uroczystości Bierzmowania i Pierwszej Komunii Świętej. Spotkanie z dziećmi pierwszokomunijnymi odbywa się w każdą sobotę o godz. 9.00 w kościele. Młodzież, która przygotowuje się do bierzmowania ma próby w soboty o godz. 16.00 w kościele parafialnym.
Jak informował w ubiegłą niedzielę ks. proboszcz Jerzy Pawelczyk, w ostatnim tygodniu kwietnia wykonano część ważnych prac związanych z dostosowaniem instalacji odgromowej kościoła kolegiackiego do obowiązujących wymogów. Z pomocą strażaków ochotników z Lipinki - z prezesem Janem Stasiakiem na czele - i Pana Wojciecha Kaczmarskiego, wstawiona została także nowa szyba w najwyższym oknie kościoła i oczyszczone rynny, które systematycznie i dość skutecznie zapychane są przez gołębie. Szczególne podziękowania składamy wszystkim osobom zaangażowanym w te prace, a w szczególności Panom Niewczas – naszym elektrykom - i Panu Marianowi Kazik za ogrom prac porządkowych wokół kościoła.
W nadchodzącym tygodniu wszystkim Parafianom i Gościom składamy serdeczne życzenia – zdrowia i błogosławieństwa Bożego. Szczególną modlitewną pamięcią obejmujemy wszystkie Stanisławy i Stanisławów, którzy 8 maja obchodzą uroczystość swojego patrona – św. Stanisława Biskupa i Męczennika, patrona Polski. Nie zapominamy również o maturzystach – wypraszając dla nich łaski i dary Ducha Świętego.
W najbliższą sobotę, 13 maja przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej. Zachęcamy do wspólnej modlitwy w pierwszym w tym roku nabożeństwie fatimskim i procesji wokół kościoła, które rozpoczną się po Mszy świętej, około godziny 18:30.
Dodano 06 May 2023 przez Redaktor
Drodzy Parafianie, mili Goście!

Przypadająca dzisiaj Niedziela Dobrego Pasterza rozpoczyna szczególny czas modlitwy o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne. O lekarstwie na kryzys powołań. Od 60. lat IV Niedziela Wielkanocna jest obchodzona jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania. W tym roku Ojciec Święty zwraca uwagę, że powołanie jest zarówno łaską i misją. Mając świadomość tego, że wszyscy jesteśmy powołani, nasza modlitwa o powołania dotyczy przede wszystkim rozeznawania drogi, woli Bożej, odwagi pójścia za tym powołaniem. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza dzisiaj, gdy Kościół w Polsce przechodzi kryzys powołań kapłańskich i zakonnych. Otaczajmy modlitwą kapłanów, kleryków, zakonników i siostry zakonne. Nie ustawajmy w modlitwie na nasze elbląskie seminarium duchowne, które w tym roku obchodzi 30. rocznicę powołania.

Jutro rozpoczyna się maj – miesiąc szczególnie poświęcony nabożeństwu ku czci Najświętszej Maryi Panny. Przez najbliższe 31 dni codziennie będziemy modlić się w litanii loretańskiej ku czci Maryi. Zachęcamy do wspólnej modlitwy codziennie w Kolegiacie Żuławskiej o godz. 17:30. Jak co roku, w każdą niedzielę maja mieszkańcy miejscowości naszej parafii będą modlić się przy swoich krzyżach i kapliczkach. Prosimy o zapoznanie z harmonogramem nabożeństw majowych, który będzie publikowany w każdą niedzielę. Bieżące wydanie tygodnika parafialnego zdobi zdjęcie uczestników nabożeństwa majowego, które odbyło się w Laskach 22 maja 2022 roku.

Niech w tym roku będzie podobnie – w każdej miejscowości parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie. Rozpoczynający się długi weekend majowy to także uroczystości i święta kościelne. Jutro Kościół obchodzi uroczystość św. Józefa Robotnika. Jest to święto ludzi pracy, gdzie szczególnego znaczenia nabiera społeczny wymiar pracy i jej przełożenie na rozwój każdego człowieka. Od wielu wieków Kościół stoi po stronie ludzi pracy. Papież Jan Paweł II stwierdził, że „praca jest podstawowym wymiarem ludzkiego bytowania na ziemi”, że w niej „człowiek odkrywa: sens swojej egzystencji” i z niej też „czerpie właściwą sobie godność”.

3 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Jest to także 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – drugiej konstytucji na świecie, pierwszej konstytucji w Europie. Tego dnia Msze święte będą sprawowane w naszym kościele według porządku niedzielnego. Zachęcamy, aby z okazji przypadającego 2 maja Święta Flagi oraz święta państwowego i kościelnego 3 maja –wywiesić na naszych domach biało-czerwone flagi narodowe. Zamanifestujmy w ten sposób przywiązanie do naszej Ojczyzny i wiary.

4 maja przypada wspomnienie św. Floriana – patrona strażaków .Tego dnia szczególną modlitewną pamięcią otoczmy wszystkich strażaków i służby ratownicze, które nieustannie czuwają nad naszym bezpieczeństwem. Nie zapomnijmy też o maturzystach, którzy właśnie 4 maja rozpoczynają zmagania egzaminacyjne. Wypraszajmy u Ducha Świętego łaskę darów w tym ważnym czasie, stanowiącym symboliczne zakończenie nauki i wkroczenie w dorosłość.
Dodano 03 May 2023 przez Redaktor
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczęła Okres Wielkanocny w roku liturgicznym. Potrwa on do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, która w tym roku przypada w niedzielę, 28 maja. Dzisiaj, po raz 23. Kościół obchodzi Niedzielę Miłosierdzia Bożego – święto ustanowione przez papieża Jana Pawła II w 2000 roku, będące szczególnym nabożeństwem do Jezusa Miłosiernego. Kult Jezusa Miłosiernego zapoczątkowała św. siostra Faustyna Kowalska. Dzisiaj przed każdą Mszą świętą będziemy trwać w modlitwie – odmawiać dziesiątek koronki do Bożego Miłosierdzia.

Za nami Wielki Tydzień i liturgia Triduum Paschalnego, która – jak co roku – zgromadziła wielu parafian i gości odwiedzających nasze miejscowości podczas Świąt Wielkanocnych. W tygodniku parafialnym i profilu parafii na portalu facebook prezentujemy fotograficzną relację z całego Wielkiego Tygodnia, który rozpoczęła tradycyjna procesja w Niedzielę Palmową. W Wielką Środę uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej ulicami Nowego Stawu, w Wielki Czwartek modliliśmy się podczas Mszy świętej Wieczerzy Pańskiej i czuwaliśmy przy Jezusie w Ciemnicy. W Wielki Piątek adorowaliśmy Krzyż i Najświętszy Sakrament w Grobie, a w Wielką Sobotę zgromadziliśmy się w Kościele podczas obrzędu poświęcenia pokarmów i podczas liturgii Wigilii Paschalnej. Radosne Alleluja wybrzmiało podczas uroczystej procesji rezurekcyjnej w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 6:00. Fotografie wykonał Pan Tomasz Witkowski i Pan Jacek Skrobisz z malborskiego Portalu na Plus.
Dodano 16 Apr 2023 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 ... 60 ... 62 ... 64 ... 66 ... 68 ... 70 ... 72 ... 74 ... 76 ... 78 ... 80 ... 82 ... 84 ... 86 ... 88 ... 90 ... 92 ... 94 ... 96 ... 98 ... 100 ... 102 ... 104 ... 106 ... 108 ... 110 ... 112 ... 114 ... 116 Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl