// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
Dzisiejsza Niedziela w kalendarzu liturgicznym to uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W polskiej tradycji Niedziela Zesłania Ducha Świętego, zwana jest także Zielonymi Świątkami. Pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu Pańskim na zebranych w wieczerniku apostołów zstąpił Duch Święty. Dokładnie tak, jak zapowiedział to Pan Jezus tuż przed Wniebowstąpieniem.

Trzy największe uroczystości roku kościelnego są poświęcone trzem Osobom Trójcy Przenajświętszej: Boże Narodzenie jest świętem Boga Ojca, bo świętem Ojcostwa Bożego – Ojciec Przedwieczny zsyła Syna swego Jednorodzonego na ziemię, by grzeszną ludzkość odkupił. Wielkanoc jest świętem Boga Syna, który po męce i śmierci krzyżowej uwieńczył dzieło Odkupienia chwalebnym Zmartwychwstaniem. Zielone Świątki wreszcie są świętem trzeciej Osoby boskiej, Ducha Świętego, którego Ojciec i Syn zsyłają na świat, aby to, co Ojciec stworzył, a Syn odkupił, zostało utwierdzone i poświęcone przez Niego.

Zielone Świątki wreszcie są świętem trzeciej Osoby boskiej, Ducha Świętego, którego Ojciec i Syn zsyłają na świat, aby to, co Ojciec stworzył, a Syn odkupił, zostało utwierdzone i poświęcone przez Niego Przed wojną Zielone Świątki - podobnie jak Boże Narodzenie i Wielkanoc - były świętami dwudniowymi. Drugi dzień (jako dzień wolny) usunęli komuniści. Po 1989 r. nie było woli, by do dobrych tradycji powrócić. Reforma liturgii po Soborze Watykańskim II sprawiała natomiast, że z kalendarza kościelnego zniknęła oktawa Zesłania Ducha Świętego. Dziś zawsze obchodzimy Pięćdziesiątnicę de facto 49 dni po Zmartwychwstaniu – jest to bowiem święto niedzielne - Niedziela Zesłania Ducha Świętego. W Dziejach Apostolskich czytamy: „I stał się z prędka z nieba szum, jakoby przypadającego wiatru gwałtownego, i napełnił wszystek dom, gdzie siedzieli. I ukazały się im rozdzielone języki jakoby ognia, i usiadł na każdym z nich z osobna: i napełnieni są wszyscy Duchem Świętym i poczęli mówić rozmaitymi językami, jako im Duch Święty wymawiać dawał” (Dz. 2, 2-4).

W minionym tygodniu premier Mateusz Morawiecki ogłosił IV już etap odmrożenia gospodarki i życia społecznego po odparciu pierwszej fali koronawirusa. Od 30 maja 2020 r. zniesiono limit osób przebywających w kościołach podczas Mszy świętych i nabożeństw. Oznacza to, że od soboty 30 maja nie obowiązuje limit obecności 105 osób podczas Mszy świętej w Kolegiacie Żuławskiej w Nowym Stawie. Oczywiście nie zostały uchylone obowiązki zasłaniania ust i nosa podczas przebywania w pomieszczeniach zamkniętych (w tym w kościołach). Obowiązek noszenia maseczek, chust, apaszek zasłaniających usta i nos nie obowiązuje jedynie na wolnej przestrzeni. Informujemy ponadto, że do odwołania obowiązują wytyczne biskupa elbląskiego z 22 maja 2020 r. dotyczące organizacji bierzmowań, uroczystości Pierwszej Komunii świętej oraz Bożego Ciała na terenie naszej diecezji.

Rozpoczynamy czerwiec – miesiąc szczególnego nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zachęcamy do jak najliczniejszego udziału w nabożeństwach czerwcowych – codziennie w kościele parafialnym o godz. 17:30.

Drodzy Parafianie, mili Goście, przypominamy fragment wytycznych biskupa elbląskiego: „Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej. Zwalniam od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy do niedzieli 14 czerwca br. włącznie następujące osoby: chorych, zagrożonych chorobą, przebywających na kwarantannie, pracujących w niedzielę, starszych, nie czujących się dobrze, a także tych, dla których nie znajdzie się miejsce w świątyni ”.

Grono kapłanów diecezji elbląskiej powiększyło się o trzech neoprezebiterów. Wczoraj o godz. 10:00 w katedrze św. Mikołaja w Elblągu z rąk księdza biskupa Jacka Jezierskiego święcenia kapłańskie przyjęło trzech diakonów: dk Daniel Kurowski, dk Michał Semeniuk oraz dk Damian Winiarz. W piątek natomiast święcenia diakonatu przyjął alumn V roku Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu, Patryk Jaszkowski. W nadchodzących dniach otoczmy modlitewną pamięcią naszych kapłanów, którzy będą obchodzić rocznice przyjęcia święceń kapłańskich. Wszystkim Parafianom, drogim Gościom, a przede wszystkim Dzieciom – składamy najserdeczniejsze i najlepsze życzenia – zdrowia, radości i obfitych łask Bożych.
Dodano 31 May 2020 przez Redaktor
1. Liczba osób podczas nabożeństw. Od 17 maja br. zostały złagodzone przepisy sanitarne, określające liczbę uczestników nabożeństw w kościołach. Odtąd jest to 10 m² na jedną osobę.
2. Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej. Zwalniam od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy do niedzieli 14 czerwca br. włącznie następujące osoby: chorych, zagrożonych chorobą, przebywających na kwarantannie, pracujących w niedzielę, starszych, nie czujących się dobrze, a także tych, dla których nie znajdzie się miejsce w świątyni .
3. Spowiedź i Komunia wielkanocna. Zachęcam do odbycia spowiedzi i przystąpienia do Komunii wielkanocnej, tych którzy nie uczynili tego w okresie Wielkiego Postu. Jest to ważny obowiązek religijny.
4. Pierwsza Komunia święta odbywa się po uzgodnieniu przez Ks. Proboszcza i Rodziców terminu uroczystości. Należy ograniczyć ćwiczenia liturgiczne do minimum, zachować przepisy sanitarne tzn. m.in. podzielić duże grupy dzieci i ich gości na mniejsze. Przede wszystkim należy dać dzieciom możliwość spokojnej spowiedzi.
5. Uroczystość Bożego Ciała. Wobec obowiązujących dziś przepisów sanitarnych jej organizacja w tradycyjnej formie jest dziś niemożliwa. Dlatego w dniu uroczystości należy przyjąć porządek niedzielny nabożeństw. Tam, gdzie jest to technicznie możliwe, po każdej Mszy należy odprawić procesję eucharystyczną wokół kościoła. W trakcie procesji można śpiewać Suplikacje. Błogosławieństwa końcowego proszę udzielić przed drzwiami świątyni. Nie budujemy czterech ołtarzy.
6. Grupy i wspólnoty. W kościołach, przy zachowaniu przepisów sanitarnych i uzyskaniu zgody miejscowego proboszcza, mogą modlić się grupy Odnowy w Duchu Świętym, wspólnoty Neokatechumenatu i inne. Zgromadzenia w salach parafialnych, czy innych pomieszczeniach, są w tej chwili jeszcze niemożliwe.
7. Pogrzeb. Należy uwzględnić lokalne rozporządzenia władz sanitarnych. Jeśli pozwalają na to przepisy, można wprowadzić trumnę lub urnę do kościoła. Można też dokonać pokropienia trumny oraz urny wodą święconą.
8. Podczas Mszy i nabożeństw nie wolno zamykać drzwi kościoła na klucz. Przepisy przeciwpożarowe wymagają przynajmniej dwóch otwartych wejść/wyjść.
9. Nadal zalecana jest dezynfekcja ławek i konfesjonałów w kościele. Zabiegom dezynfekcyjnym nie wolno jednak poddawać zabytków i dzieł sztuki , ksiąg, szat liturgicznych. Można to uczynić tylko pod nadzorem konserwatora dzieł sztuki.

Epidemia nie skończyła się jeszcze, dlatego należy zachować ostrożność w kontaktach z innymi i dbać o przestrzeganie zasad higieny. Powyższe wskazania mogą ulec modyfikacji.

+Jacek Jezierski – biskup elbląski
Elbląg, dn. 22 maja 2020 r.
Dodano 24 May 2020 przez Redaktor
40 dni po Zmartwychwstaniu Chrystusa w Kościele obchodzimy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Tym samym wyznajemy wiarę, że Jezus Chrystus po swojej męce, która przyniosła światu odkupienie, zasiada po prawicy Boga Ojca, jednocześnie wynosząc naturę człowieka do godności nieba. W tym dniu z wystroju kościołów usuwa się symboliczną figurę Chrystusa zmartwychwstałego. Dawniej w niektórych częściach Polski, dopełniano tradycji "topienia diabła". Kukła zrobiona ze słomy i szmat była okładana kijami i rózgami, a potem ku uciesze wszystkich topiona w wodach najbliższej rzeki.

Zachęcamy do udziału w nabożeństwach majowych, które odprawiane są codziennie w o godz. 17:30 w naszym kościele parafialnym. Niestety, ze względu na pandemię koronawirusa w tym roku jesteśmy zmuszeni zrezygnować z nabożeństw majowych przy krzyżach i kapliczkach w miejscowościach naszej parafii. Zachęcamy, aby w naszych rodzinach albo indywidualnie kultywować te piękne nabożeństwo ku czci Maryi Panny.

Pamiętajmy, że na terenie całego kraju nadal obowiązuje stan epidemii wirusa SARS CoV-2. Pomimo sprzyjającej pogody, a przede wszystkim stopniowego znoszenia obostrzeń, koronawirus stanowi nadal poważne zagrożenie. Dość wspomnieć, że w ubiegłym tygodniu infekcję zdiagnozowano o u kolejnego mieszkańca powiatu malborskiego. Dbajmy o swoje bezpieczeństwo, przebywając zwłaszcza w miejscach publicznych. Od ubiegłego tygodnia w każdym nabożeństwie i Mszy świętej może uczestniczyć do 105 osób (1 osoba na 10 m2 powierzchni kościoła). 22 maja biskup elbląski ks. dr Jacek Jezierski, mając na uwadze zmianę natężenia pandemii, opublikował nowe wytyczne dotyczące uczestnictwa w liturgii. Tekst wytycznych publikujemy poniżej. Biskup ordynariusz porusza m.in. temat zbliżającej się uroczystości Bożego Ciała, którą w tym roku będziemy obchodzić 11 czerwca. Niestety po raz pierwszy – przynajmniej od 1945 roku – w tym roku nie wyruszymy w tradycyjnej procesji ulicami naszego miasta. Prosimy o zrozumienie tej niełatwej dla nikogo sytuacji. Miejmy nadzieję, że będzie to ostatnie takie Boże Ciało. Jednocześnie podkreślamy, że biskup elbląski uchylił dyspensę od osobistego uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej – poza precyzyjnie określonymi przypadkami.

Zachęcamy do odwiedzin specjalnego serwisu internetowego Telewizji Polskiej uruchomionego w związku z 100. rocznicą urodzin papieża Jana Pawła II. Pod adresem jp2.tvp.pl można poznać bliżej postać i nauczanie Ojca Świętego, a także materiały filmowe z wszystkich pielgrzymek do Ojczyzny. Strona jest naprawdę godna polecenia.

W poniedziałek, 18 maja 2020 roku, diakoni Daniel Kurowski, Michał Semeniuk oraz Damian Winiarz, obronili swoje prace dyplomowe, tym samym uzyskując tytuł magistra. Serdecznie gratulujemy! W przyszły poniedziałek nasi diakoni rozpoczynają rekolekcje poprzedzające uroczystość przyjęcia święceń prezbiteratu, które odbędą się w Katedrze Elbląskiej w sobotę 30 maja. Prosimy o modlitwę.

Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy zdrowia, błogosławieństwa Bożego oraz opieki Matki Najświętszej na rozpoczynający się, ostatni majowy tydzień.
Dodano 24 May 2020 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 ... 68 ... 70 ... 72 ... 74 ... 76 ... 78 ... 80 ... 82 ... 84 ... 86 ... 88 ... 90 ... 92 ... 94 ... 96 ... 98 ... 100 ... 102 ... 104 ... 106 ... 108 ... 110 ... 112 Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl