// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
Rozpoczął się październik, miesiąc szczególnie poświęcony modlitwie różańcowej. Zachęcamy do wspólnego rozważania tajemnic różańca – przez cały październik w naszej kolegiacie o godz. 17:30. Modlitwy różańcowe sięgają przełomu XIV i XV wieku, a rozpowszechnili je św. Dominik Guzman, bł. Alan de Rupe i św. Ludwik Maria Gruon de Montfort. Matka Boża bł. Alanowi de Rupe pozostawiła 15 obietnic tym, którzy będą odmawiać różaniec, oto one:
Ktokolwiek będzie Mi służył przez odmawianie różańca św., otrzyma wyjątkowe łaski, Obiecuję Moją specjalną obronę i największe łaski wszystkim tym, którzy będą odmawiać różaniec, Różaniec stanie się bronią przeciw piekłu, zniszczy, pomniejszy grzechy, zwycięży heretyków, Spowoduje on, że cnoty i dobre dzieła zakwitną; otrzyma on od Boga obfite przebaczenie dla dusz; odciągnie serca ludu od umiłowania świata i jego marności; podniesie je do pożądania rzeczy wiecznych, Dusza, która poleci Mi się przez odmawianie różańca, nie zginie, Ktokolwiek będzie odmawiał różaniec i odda się rozmyślaniu nad jego świętymi tajemnicami, nigdy nie będzie pokonany przez niepowodzenia. Bóg nie będzie go karał w swej sprawiedliwości, nie zginie śmiercią niespodziewaną, jeżeli będzie sprawiedliwy, wytrwały w łasce Bożej i będzie godny życia wiecznego, Ktokolwiek będzie miał prawdziwe nabożeństwo do różańca – nie umrze bez sakramentów Kościoła, Wierni w odmawianiu różańca będą mieli w życiu i przy śmierci światło Boże i pełnię Jego łaski, Uwolnię z czyśćca tych, którzy mieli nabożeństwo do różańca świętego, Wierne dzieci różańca zasłużą na wysoki stopień chwały w niebie, Otrzymacie wszystko, o co prosicie, przez odmawianie różańca, Wszystkich, którzy rozpowszechniają różaniec, będę wspomagała w ich potrzebach, Otrzymałam od Mojego Boskiego Syna obietnicę, że wszyscy obrońcy różańca będą mieli za wstawienników cały dwór niebieski w czasie życia i w godzinę śmierci, Wszyscy, którzy odmawiają różaniec, są Moimi synami i braćmi Mojego Jedynego Syna Jezusa Chrystusa, Nabożeństwo do Mojego różańca jest wielkim znakiem przeznaczenia do nieba.
Dodano 02 Oct 2021 przez Redaktor
W środę 29 września będziemy obchodzili święto Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. Wedle tradycji chrześcijańskiej archaniołowie należą do szczególnego rodzaju duchów posyłanych przez Boga, którzy odegrali ważna rolę w wielu wydarzeniach historii zbawienia. Jak wszyscy aniołowie są wysłannikami Boga.
Michał (imię to oznacza: „Któż jak Bóg”) wymieniony jest w Starym i Nowym Testamencie 5 razy, jako: „jeden z przedniejszych książąt nieba”, obrońca wiernych, wódz zastępów anielskich walczący z Szatanem. Archaniołowi Michałowi przypisuje się zwycięstwo w walce ze złymi duchami (upadłymi aniołami) i strącenie ich, wraz z Lucyferem na czele, z nieba do czeluści piekielnych u początku historii stworzonego przez Boga świata, jeszcze przed grzechem Adama i Ewy. Św. Michał jest zarazem aniołem sądu jak i miłosierdzia Bożego: wspiera wiernych w walce ze złem, a jako szczególny opiekun Kościoła, stojąc u wezgłowia umierających, pomaga w ostatecznej walce o zbawienie i towarzyszyć duszom zmarłych na sądzie Bożym.
Gabriel („Bóg jest mocą”, „mąż Boży”) pojawia się w Starym Testamencie w księdze proroka Daniela, tłumacząc sens proroczych wizji i wolę Bożą. Najpiękniejszą rolę św. Gabriel wypełnił w Nowym Testamencie. W świątyni jerozolimskiej zwiastował Zachariaszowi narodzenie syna, św. Jana Chrzciciela, a przede wszystkim zwiastował Maryi, że zostanie Matką Syna Bożego.
Rafał („Bóg uleczył”) uważany jest za szczególnego patrona podróżnych i chorych. W Starym Testamencie czytamy, że Archanioł przeprowadza młodego Tobiasza przez wiele trudów w czasie podróży do Persji, pozwala mu szczęśliwie się ożenić i uzdrawia ze ślepoty ojca młodzieńca. ” Ja jestem Rafał, jedne z siedmiu aniołów – czytamy w księdze Tobiasza – którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański” (12, 15).
Dodano 25 Sep 2021 przez Redaktor
Za nami uroczystości odpustowe ku czci św. Mateusza Apostoła. Wczoraj o godz. 12.00 odbyła się uroczysta Msza św. Odpustowa pod przewodnictwem ks. Kan. Wojciecha Zwolickiego - proboszcza parafii p.w. św. Rafała Kalinowskiego w Elblągu. Homilię wygłosił ks. Maciej Nowak - proboszcz parafii p.w. św. Józefa w Malborku-Kałdowie. W swojej homilii skupił się na ukazaniu powołania człowieka do świętości, szczególnie do małżeństwa i kapłaństwa. Uroczyste odśpiewanie „Te Deum” - „Ciebie Boga wysławiamy” oraz błogosławieństwo zakończyły tegoroczne obchody ku czci św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty - patrona naszej parafii. Ks. Proboszcz Kan. Jerzy Pawelczyk dziękował kapłanom i wiernym świeckim za wszelką pomoc w dziele odbudowy zniszczonej plebanii.
W przyszłą niedzielę będziemy obchodzili Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Migranci i uchodźcy stanowią dużą część społeczeństw w każdym kraju. Uciekają z własnego kraju z powodu wojen, biedy, braku możliwości rozwoju czy terroru. W Polsce również przyjmujemy uchodźców, głównie z Ukrainy. To jedno ze świąt z najdłuższą historią – Kościół obchodzi je od 1914 roku. To okazja do pochylenia się nad problemami ludzi, którzy stracili dom albo są daleko od niego. W Polsce największa ilość uchodźców i migrantów pochodzi z Ukrainy (od ok. 250 tys. do nawet 1 mln). Na drugim miejscu są Białorusini. Chociaż otrzymują pomoc od państwa i Kościoła (fundacja Caritas), to ich sytuacja jest często ciężka i wymaga pomocy nie tylko ekonomicznej, ale też psychologicznej.
Dodano 18 Sep 2021 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 ... 60 ... 62 ... 64 ... 66 ... 68 ... 70 ... 72 ... 74 ... 76 ... 78 ... 80 ... 82 ... 84 ... 86 ... 88 ... 90 ... 92 ... 94 ... 96 ... 98 ... 100 ... 102 ... 104 ... 106 ... 108 ... 110 ... 112 ... 114 ... 116 ... 118 Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl