// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
Wchodzimy w drugą połowę lipca. O ile dzieci i młodzież cieszą się z dni wolnych od nauki, rolnicy przygotowują się do żniw. Powierzmy ich trud w naszej modlitwie, aby tegoroczne zbiory były obfite, zaś żniwa bezpieczne i niezakłócone.

W sobotę, 15 lipca odbyły się uroczystości odpustowe w parafii św. Elżbiety w Lubieszewie. Jak co roku tamtejsza wspólnota organizowała odpust ku czci Matki Bożej Szkaplerznej, nazywanej również Matką Bożą Lubieszewską. Na sumę przybyli również parafianie z Nowego Stawu. W kolejnym numerze tygodnika parafialnego postaramy się umieścić fotograficzną relację z tego pięknego wydarzenia.

Jeśli pielgrzymka do oddalonego o osiem kilometrów Lubieszewa jest dla niektórych „zbyt krótka”, nadal jest możliwość wzięcia udziału w XXV Jubileuszowej Elbląskiej Pielgrzymce Pieszej na Jasną Górę. Trasa, jaką pokonują pielgrzymi, nie jest łatwa. Grupa z Nowego Dworu Gdańskiego, która wyrusza najwcześniej, ma do przebycia najdłuższą drogę - 515 km. Natomiast najkrócej wędrują pielgrzymi z Iławy - mając do pokonania 412 km. W czasie wędrówki do Pani Jasnogórskiej pielgrzymka mija wiele miejsc związanych z męczeństwem świadków Ewangelii, m.in. Święty Gaj - miejsce męczeńskiej śmierci św. Wojciecha oraz zaporę wodną we Włocławku - "niemego świadka" mordu błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Pielgrzymi odwiedzają także sanktuaria maryjne, które dla wszystkich są znakiem i drogowskazem kroczenia „per Mariam ad Jesu". Takimi miejscami są: Obory - sanktuarium MB Bolesnej i Skępe - Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej. Do 1992 roku grupy wchodzące w skład obecnej pielgrzymki Elbląskiej były grupami pielgrzymki warmińskiej i gdańskiej. W 1993 roku, po utworzeniu diecezji elbląskiej, wyruszyła na szlak pierwsza Elbląska Piesza Pielgrzymka na Jasna Górę. Nie posiadała jeszcze całkowicie oddzielnej trasy, dlatego też po kilku dniach łączyła się z pielgrzymką z Warmii.

Od 1996 roku pielgrzymka elbląska kroczy własną, specjalnie przygotowaną trasą. Największą liczbę pielgrzymów stanowi młodzież. Ogromny wkład duszpasterski w prowadzenie pielgrzymki mają również kapłani zakonni oraz siostry zakonne spoza diecezji. W ruch pielgrzymkowy angażuje się wielu kleryków, bowiem aż jedna trzecia alumnów elbląskiego seminarium aktywnie pracuje cały rok nad programem i stroną organizacyjną pielgrzymki. W pielgrzymce mogą uczestniczyć przede wszystkim osoby pełnoletnie; młodsze - tylko pod opieką osoby dorosłej. Uczestnicy muszą być przygotowani do przejścia w ciągu dnia bez względu na pogodę dystans ok. 35 km. Zapisy przyjmowane są w parafiach, z których wychodzą poszczególne grupy.

Następcą propozycją dla pielgrzymów jest możliwość przebycia pątniczego szlaku na rowerze. Po raz VIII proboszcz parafii bł. Michała Kozala w Ryjewie, ks. Krzysztof Sękuła (wikariusz naszej parafii w latach 2004-2007) organizuje Elbląską Pielgrzymkę Rowerową na Jasną Górę. Pielgrzymka odbędzie się od 5 do 11 sierpnia bieżącego roku. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.parafia-kozala-ryjewo.strefa.pl.
Natomiast już po wakacjach, zachęcamy do wzięcia udziału w III Żuławskiej Pielgrzymce do Gietrzwałdu. Pielgrzymka wyruszy z Mikoszewa 6 września i dotrze do warmińskiego sanktuarium 11 września.
Wszystkim parafianom i wypoczywającym gościom oraz dzieciom i młodzieży życzymy błogosławionego tygodnia i dobrej, rodzinnej niedzieli.
Dodano 17 Jul 2017 przez Redaktor
W sobotę 15 lipca o godz. 12.00 odbędą się uroczystości odpustowe w Lubieszewie ku czci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Sumę odpustową wraz z kapłanami parafii żuławskich sprawować będzie biskup elbląski ks. Jacek Jezierski.

Jak co roku, jak najliczniej wyruszmy na pielgrzymi szlak do sąsiedniego Lubieszewa. Utrzymujmy tę piękną tradycję w sanktuarium Matki Bożej Lubieszewskiej. Po zakończonej Eucharystii organizatorzy zapraszają na poczęstunek i festyn parafialny.

Z Nowego Stawu piesza pielgrzymka wyruszy sprzed naszej kolegiaty w sobotę, 15 lipca o godz. 10:00.
Dodano 09 Jul 2017 przez Redaktor
Pierwszy tydzień lipca obfitował w ważne wydarzenia społeczno-religijne. W minioną sobotę wieczorem, oczy całego kraju były zwrócone na Gorzów Wielkopolski. Z uwagą śledziliśmy walkę strażaków o uratowanie katedry p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 1 lipca, podczas Mszy świętej wieczornej, ogień ogarnął wieżę kościoła. Wielogodzinna akcja gaśnicza, okazała się skuteczna. Pomimo sporych zniszczeń, wieżę uratowano.

Symboliczna była niedzielna Msza święta, sprawowana przez biskupa zielonogórsko-gorzowskiego na błoniach nad Wartą w Gorzowie Wielkopolskim. W rocznicę 670-lecia miasta doszło do tak przykrego wydarzenia, które każe nam baczniej spojrzeć na kwestie zabezpieczenia zabytkowych obiektów sakralnych.

W tym miejscu warto przypomnieć o trwającej od kilku lat, systematycznej renowacji Kolegiaty Żuławskiej. Dzięki
środkom uzyskanym ze źródeł zewnętrznych – Samorządu Województwa Pomorskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wydatnej pomocy samorządu naszego miasta oraz środkom zgromadzonym przez parafian, udaje się przywrócić dawny blask kościołowi parafialnemu. Od blisko miesiąca trwa renowacja ściany wschodniej kolegiaty oraz wykonanie izolacji ściany zachodniej. Jak wcześniej wspominaliśmy, wiąże się to z pewnymi trudnościami komunikacyjnymi, które musimy znosić jeszcze do jesieni bieżącego roku.

W ostatni poniedziałek, w Elblągu oficjalnie sformowano Wielonarodową Dywizję Północ-Wschód, będącą efektem ustaleń zeszłorocznego szczytu NATO w Warszawie. Dywizja będzie liczyła 6000 żołnierzy z Polski, Stanów Zjednoczonych, Rumunii i Wielkiej Brytanii. W uroczystościach wzięli udział m.in. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz biskup elbląski Jacek Jezierski.

Na koniec, zgodnie z zapowiedziami, wracamy do wspomnień pielgrzymek nowostawian na Jasną Górę. Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, pątnicy grupy „Żuławy” przybędą do naszego miasta 22 lipca. Już teraz można polecać swoje intencje, które zostaną przekazane Matce Bożej Częstochowskiej.

Wszystkim mieszkańcom naszej parafii, wypoczywającym gościom oraz dzieciom i młodzieży życzymy błogosławionego tygodnia i dobrej, rodzinnej niedzieli.
Dodano 09 Jul 2017 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 ... 60 ... 62 ... 64 ... 66 ... 68 ... 70 ... 72 ... 74 ... 76 ... 78 ... 80 ... 82 ... 84 ... 86 ... 88 ... 90 ... 92 ... 94 ... 96 ... 98 ... 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl