// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
W miniony piątek, 2 lutego uroczystością Objawienia Pańskiego, w polskiej tradycji zwanej Świętej Matki Bożej Gromnicznej zakończyliśmy tradycyjnie pojmowany okres Bożego Narodzenia. Choć liturgicznie okres Bożego Narodzenia zakończył się już Niedzielą Chrztu Pańskiego, to 2 lutego jest dopiero ostatnim dniem, w którym kościoły są ozdobione świątecznymi dekoracjami, a ich wnętrza wypełnia śpiew kolęd i pastorałek.

Uroczystość Objawienia Pańskiego stanowi pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej. 2 lutego przypadał także Dzień Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. W Polsce żyje ok. 30 tys. osób konsekrowanych. Najliczniejsze zgromadzenia męskie w Polsce to franciszkanie, salezjanie i franciszkanie konwentualni; a żeńskie to: służebniczki starowiejskie, elżbietanki, szarytki i nazaretanki. ***

W minioną niedzielę został rozstrzygnięty konkurs na najlepszego ministranta roku 2023. Pierwsze miejsce zajął Radosław Rodnicki (pierwszy od prawej na zdjęciu), drugie miejsce zajął Oktawian Sobolewski (w środku) natomiast miejsce trzecie przypadło Maksymilianowi Sinickiemu, który zdobył także nagrodę w kategorii śpiewu kościelnego. We wręczaniu nagród i dyplomów towarzyszył ks. Jan Kiesz, który przez niedzielę pomagał ks. proboszczowi Jerzemu Pawelczykowi. Gratulujemy najbardziej gorliwym ministrantom i zachęcamy do wstępowania w szeregi liturgicznej służby ołtarza nawet najmłodszych chłopców. Zbiórki ministranckie odbywają się w kościele w każdą sobotę o godz. 10:00.
***
Komunikat Biskupa Elbląskiego
Drodzy Siostry i Bracia we wspólnocie Kościoła! 
Kilka dni temu, to jest 25 stycznia 2024 r. Ojciec Święty Franciszek wyznaczył nowego nuncjusza do Republiki Zimbabwe w południowej Afryce. Swojego przedstawiciela do tego kraju ustanowił jednocześnie arcybiskupem. Nuncjuszem apostolskim i arcybiskupem został ksiądz prałat Janusz Urbańczyk, należący do duchowieństwa diecezji elbląskiej. Pochodzi on z parafii Krzyżanowo – Stare Pole na Żuławach Malborskich. Urodził się w 1967 roku. Liceum Ogólnokształcące ukończył w Malborku i tu zdobył świadectwo maturalne. Studia teologiczne i przygotowanie do kapłaństwa odbywał w Olsztynie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1992 r. w Elblągu. Po roku pracy na stanowisku kapelana biskupa elbląskiego podjął studia w Rzymie, na kierunku prawo kanoniczne, które uwieńczył doktoratem. Jednocześnie w Papieskiej Akademii Kościelnej przygotowywał się do służby w dyplomacji. W 1997 r. rozpoczął pracę jako urzędnik w przedstawicielstwach Stolicy Apostolskiej w: Boliwii, Słowacji, Nowej Zelandii, Kenii, Słowenii, w Nowym Jorku oraz w Wiedniu. Działalność nuncjatur, czyli ambasad lub inaczej mówiąc poselstw papieskich, służy Kościołom lokalnym. Przyczynia się także sprawie pokoju w różnych częściach świata.
Wyróżnienie i nowe zadania, które Kościół stawia przed ks. prałatem Urbańczykiem, przyjmuję z radością. Święcenia biskupie są wstępnie planowane na kwiecień. Mają się odbyć w katedrze elbląskiej. Proszę o modlitwę w intencji arcybiskupa Janusza i misji, którą podejmuje.
+Jacek Jezierski, biskup elbląski
Elbląg, dn. 27 stycznia 2024
***
Wszystkim Parafianom i Gościom oraz dzieciom i młodzieży na czas ferii zimowych – życzymy błogosławieństwa Bożego oraz opieki Matki Najświętszej.
Dodano 04 Feb 2024 przez Redaktor
Liturgia Słowa IV Niedzieli Zwykłej ukazuje nam, że obecność Jezusa Chrystusa w ludzkim życiu jest nieocenionym szczęściem człowieka. Szatan drży przed Jezusem, bo wie kim On jest: „Święty Boży”. Mając Mistrza z Nazaretu w swoim życiu, który przekazuje naukę z „mocą”, jesteśmy pewni, że nie zginiemy. Przyjęcie Bożej prawdy z wiarą i wierność nauce Pana gwarantuje zbawienie.
W minioną niedzielę, 21 stycznia podczas Mszy świętej o godz. 11:30 do grona Liturgicznej Służby Ołtarza naszej wspólnoty parafialnej zostali przyjęci kolejni ministranci: Oliwier Banaszek.
Wiktor Próchniak oraz Dawid Ostrowski. Zachęcamy wszystkich chłopców – tych starszych i nieco młodszych do wstępowania w szeregi ministranckie. Zbiórki ministrantów odbywają się w każdą sobotę o godz. 10:00 w kościele kolegiackim.
***
W minionym tygodniu Kościół w Polsce oraz naszą diecezję obiegła radosna wiadomość – pochodzący z Kraszewa nieopodal Starego Pola ks. prałat Janusz Urbańczyk został arcybiskupem oraz nuncjuszem apostolskim w afrykańskim Zimbabwe. Ks. abp Janusz Urbańczyk przyjął święcenia kapłańskie w 1992 roku z rąk biskupa elbląskiego ks. dr. Andrzeja Śliwińskiego. Po pracy w diecezji elbląskiej oraz ukończeniu studiów specjalistycznych w Rzymie został skierowany do pracy w dyplomacji Stolicy Apostolskiej. Do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej wstąpił 1 lipca 1997 r., a następnie służył w przedstawicielstwach papieskich w Boliwii, Słowacji, Nowej Zelandii, Kenii i przy ONZ w Nowym Jorku. 12 stycznia 2015 r., został mianowany Stałym Przedstawicielem Stolicy Apostolskiej przy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oraz przy Komisji Przygotowawczej Organizacji Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób Jądrowych (CTBTO), a także Stałym Obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Rozwoju Przemysłowego ONZ (UNIDO) oraz przy Biurze ONZ w Wiedniu.
***
Trwa wizyta duszpasterska katolickich rodzin naszej parafii. Wszystkim rodzinom, które dotychczas przyjęły kapłanów, składamy serdeczne „Bóg zapłać” za wspólną modlitwę, ciepłe słowa, rozmowę oraz ofiary, które nieustannie przeznaczamy na utrzymanie naszej parafii oraz prace budowlane na plebanii. Program wizyty duszpasterskiej na nadchodzący tydzień publikujemy w ogłoszeniach parafialnych.
***
Wszystkim Parafianom i Gościom oraz dzieciom i młodzieży rozpoczynającym ferie zimowe – życzymy obfitego błogosławieństwa Bożego oraz opieki Matki Najświętszej.
Dodano 04 Feb 2024 przez Redaktor
Choć Niedzielą Chrztu Pańskiego zakończyliśmy liturgiczny Okres Bożego Narodzenia, zgodnie z polską tradycją świąteczny wystrój świątyń, śpiew kolęd i pastorałek będzie nam towarzyszył do Uroczystości Objawienia Najświętszej Maryi Panny – święta Matki Bożej Gromnicznej. Dzisiejsza Niedziela rozpoczyna okres zwykły w ciągu roku. Mimo tego, w gronie rodzinnym, w placówkach edukacyjnych spotykamy się na tradycyjnych jasełkach czy śpiewaniu kolęd. W piątek, 5 stycznia dzieci z Przedszkola w Nowym Stawie wystąpiły w przepięknych jasełkach. Pamiątkowe zdjęcie z tego wzruszającego spotkania zdobi bieżące wydanie naszego tygodnika parafialnego.
W minioną sobotę, w Uroczystość Objawienia Pańskiego po raz kolejny ulicami naszego miasta wyruszył Orszak Trzech Króli. W Orszaku wystąpili nasi parafianie, wolontariusze, członkowie Stowarzyszenia Coolturalny Nowy Staw oraz pracownicy Nowostawskiego Centrum Kultury i Biblioteki. Mimo prawdziwie zimowej aury, Orszak – jak co roku – zgromadził wielu parafian i gości, manifestujących w ten sposób przywiązanie do tradycji i siły wiary. Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie Orszaku Trzech Króli – składamy najserdeczniejsze „Bóg zapłać”!
W miniony piątek, 12 stycznia w Galerii Żuławskiej z koncertem kolęd zorganizowanym przez Nowostawskie Centrum Kultury i Biblioteki wystąpiła znana piosenkarka Eleni. Jest to już druga wizyta tej popularnej piosenkarki w naszym mieście. Jak zawsze koncert Eleni cieszył wielkim zainteresowanym naszych parafian i gości.
Zgodnie z zapowiedzią księdza proboszcza, dzisiaj po Mszy świętej o godz. 11:30 nastąpi rozstrzygnięcie konkursu adwentowego. Wszystkie dzieci, które gorliwie uczestniczyły w roratach otrzymają upominki oraz słodycze. Już dzisiaj zachęcamy do aktywnego udziału w tegorocznych roratach, aby piękna. adwentowa tradycja naszej parafii nie zaginęła.
Trwa wizyta duszpasterska katolickich rodzin naszej parafii. Wszystkim rodzinom, które dotychczas przyjęły kapłanów, składamy serdeczne „Bóg zapłać” za wspólną modlitwę, ciepłe słowa, rozmowę oraz ofiary, które nieustannie przeznaczamy na utrzymanie naszej parafii oraz prace budowlane na plebanii. Program wizyty duszpasterskiej na nadchodzący tydzień publikujemy w ogłoszeniach parafialnych.
Wszystkim Parafianom i Gościom składamy najserdeczniejsze życzenia – zdrowia, błogosławieństwa Bożego oraz wielu łask Matki Najświętszej na nachodzący tydzień.
Dodano 14 Jan 2024 przez Redaktor

Nowsze 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 21 ... 23 ... 25 ... 27 ... 29 ... 31 ... 33 ... 35 ... 37 ... 39 ... 41 ... 43 ... 45 ... 47 ... 49 ... 51 ... 53 ... 55 ... 57 ... 59 ... 61 ... 63 ... 65 ... 67 ... 69 ... 71 ... 73 ... 75 ... 77 ... 79 ... 81 ... 83 ... 85 ... 87 ... 89 ... 91 ... 93 ... 95 ... 97 ... 99 ... 101 ... 103 ... 105 ... 107 ... 109 ... 111 ... 113 ... 115 ... 117 ... 119 Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl