// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
Nie liczbą słów modli się człowiek, ale zaangażowaniem serca, które czuje i widzi prawdę jasno i wyraźnie… Trwający od kilku dni październik – miesiąc szczególnie poświęcony modlitwie różańcowej sprzyja podobnym rozważaniom. Różaniec to najpiękniejsza, maryjna modlitwa kontemplacyjna, z którą obcujemy od najmłodszych lat naszego życia. W dzieciństwie zapewne wielu z nas obserwowało dziadków, którzy z różańcem w ręku pracowali, podróżowali, prowadzili rodziny i wychowywali dzieci. Tradycja modlitwy różańcowej, tak głęboko zakorzeniona w naszym narodzie powinna być kontynuowana i propagowana pośród najmłodszych pokoleń. To dzięki różańcowi nasi przodkowie znosili trudy wojny, niedostatku, lata walki z Kościołem. Tak jak pisał papież Benedykt XVI - „Różaniec to szczególna modlitwa Kościoła i duchowy oręż dla każdego z nas”. Nie zapominajmy o tych słowach w tak trudnych i skomplikowanych czasach.

Wczoraj odbyło się comiesięczne spotkanie Rodziny Różańcowej, którą od nowego roku szkolnego i katechetycznego opiekuje się i prowadzi ks. kanonik Andrzej Domoń. Członkowie Żywego Różańca spotkali się na wspólnej modlitwie i uczestniczyli w wieczornej Eucharystii o godz. 18:00. Podczas wczorajszej Mszy świętej nastąpiło odnowienie przynależności do Rodziny Różańcowej i przyjęcie nowych członków Żywego Różańca. W kolejnym wydaniu tygodnika parafialnego przedstawimy relację fotograficzną z tego ważnego wydarzenia.

Wszystkich Parafian i Gości zachęcamy do wspólnej modlitwy różańcowej, która jest sprawowana codziennie w naszym kościele parafialnym o godz. 17:30.

Już w przyszłą niedzielę, 15 października pod hasłem: „Jan Paweł II. Cywilizacja życia” obchodzony będzie XXIII Dzień Papieski. Św. Jan Paweł II przestrzegał, że losy naszej cywilizacji zależeć będą od wyniku trwającej konfrontacji między kulturą życia a kulturą śmierci. Przy czym ta druga „kultura” zasługuje na ujęcie w cudzysłów, gdyż jest dokładnym przeciwieństwem tego co to słowo oznacza. Szerzej o tym wydarzeniu napiszemy w kolejnym wydaniu naszego tygodnika parafialnego. Jednak już dziś przypominamy, w przyszłą niedzielę, po każdej Mszy świętej będą zbierane ofiary na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, organizującej pomoc finansową na uzdolnionej młodzieży pragnącej kontynuować naukę na uczelniach wyższych.

Wszystkim Parafianom i Gościom na nadchodzący tydzień pracy i nauki życzymy obfitych łask Bożych, opieki Matki Najświętszej oraz darów Ducha Świętego.
Dodano 08 Oct 2023 przez Redaktor
W niedziele 1 października rozpoczynamy nabożeństwa różańcowe. W naszym kościele będziemy odmawiać różaniec codziennie o godz. 17.30. Po różańcu będzie sprawowana Msza święta wieczorna. Zachęcamy wszystkich do gorliwego odmawiania różańca. Jedynie w najbliższą, pierwszą środę miesiąca różaniec będzie wyjątkowo po Mszy św. wieczornej, natomiast w pierwszą sobotę miesiąca nabożeństwo różańcowe rozpocznie się o godz. 17:15.

Odmawiając różaniec oddajemy wszystkie nasze sprawy w ręce Maryi, a Ona zanosi je do Jezusa. W różańcu rozważamy także tajemnice naszego zbawienia - całą historię Jezusa, od Zwiastowania, poprzez Jego ziemskie życie oraz mękę i śmierć, aż po Zmartwychwstanie i prawdy o niebie.

W minionym tygodniu, 28 września przypadała 1. rocznica śmierci biskupa elbląskiego ks. dr. Jana Styrny. Ks. biskup Jan Styrna był ordynariuszem naszej diecezji w latach 2003 – 2013, drugim po biskupie Andrzeju Śliwińskim biskupie elbląskim. Ks. biskup Jan Styrna spoczywa w krypcie biskupów elbląskich w katedrze św. Mikołaja w Elblągu. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie!

Po ponad trzech latach od tragicznego pożaru naszego domu parafialnego, wciąż trwa jego odbudowa. Choć w tym czasie wykonano ogrom prac, dzięki którym plebanię zamieszkują już kapłani, wciąż do wykonania zostało wiele robót. Zgodnie z zamierzeniem ks. proboszcza Jerzego Pawelczyka, jesienią ma zostać wykonany remont generalny pomieszczeń znajdujących się w podpiwniczeniu budynku oraz sali parafialnej, które były najbardziej zalane woda gaśniczą. Dzięki temu, możliwe będzie organizowanie spotkań grup liturgicznych i modlitewnych naszej wspólnoty parafialnej. Obecnie grupy te muszą korzystać z gościnności Nowostawskiego Centrum Kultury i Biblioteki, które udostępnia przestrzeń Galerii Żuławskiej oraz domu kultury. W tym miejscu składamy serdeczne „Bóg zapłać” kierownictwu - na czele z Panem Krzysztofem Osijewskim oraz pracownikom NCKiB.

Jeśli plany się powiodą, do końca tego roku, możliwe będzie zakończenie remontu sali parafialnej. Ze względu na szczupłość środków, niezbędna będzie pomoc parafian. Ofiary na cel remontu sali parafialny można składać w zakrystii, kancelarii parafialnej a także na numery kont: 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, lub 03 1160 2202 0000 0000 3063 9752.

Warto odnotować, że wczoraj, 30 września w Watykanie odbył się konsystorz. O godz. 10.00 na placu św. Piotra papież Franciszek przewodniczył zwyczajnemu konsystorzowi publicznemu w celu kreacji 21 nowych kardynałów. Jest wśród nich Polak, abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Ich nazwiska papież ogłosił 9 lipca. W gronie nowych kardynałów jest 18 duchownych poniżej 80. roku, mających prawo udziału w konklawe, i trzech powyżej 80. roku, którzy w związku z tym nie będą już elektorami nowego papieża. Trzech kieruje dykasteriami Kurii Rzymskiej, dwóch jest nuncjuszami apostolskimi, 10 kieruje diecezjami, 1 jest koadiutorem, 1 biskupem pomocniczym, 1 przełożonym generalnym zakonu, 3 zaś to emeryci.

Wszystkim Parafianom i Gościom na nadchodzący tydzień pracy i nauki życzymy obfitych łask Bożych, opieki Matki Najświętszej oraz darów Ducha Świętego.
Dodano 30 Sep 2023 przez Redaktor
W minionym tygodniu, 21 września, Kościół przeżywał liturgiczne wspomnienie świętego Mateusza Apostoła i Ewangelisty – patrona naszej wspólnoty parafialnej. Zgodnie z tradycją tegoroczna suma odpustowa była sprawowana w sobotę, 23 września 2023 roku o godz. 11:00. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył ks. kanonik Andrzej Domoń, penitencjarz Kapituły Kolegiackiej Żuławskiej, od sierpnia bieżącego roku posługujący w naszej parafii. Eucharystię koncelebrowali kapłani parafii dekanatu nowostawskiego oraz zaproszeni księża, w tym kanonicy kapituły żuławskiej. Mszę świętą koncelebrowali: ks. prałat Stanisław Błaszkowski, proboszcz parafii katedralnej w Elblągu, ks. Dziekan Maciej Nowak, proboszcz parafii św. Józefa w Malborku Kałdowie, ks. Piotr Molenda, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Nowym Dworze Gdańskim, ks. kanonik Antoni Mikielewicz, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Nowym Dworze Gdańskim, ks. Piotr Chmura, wikariusz parafii katedralnej w Elblągu, ks. Artur Młodziński, wikariusz parafii Miłosierdzia Bożego w Malborku, ks. Rafał Giedrojc, proboszcz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Liwie. ks. Mieczysław Bojda, proboszcz parafii św. Bartłomieja w Świerkach, ks. Roman Cielas, proboszcz parafii św. Katarzyny w Borętach, ks. Łukasz Golec, proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła w Lasowicach Wielkich, ks. dr Krzysztof Sękuła, proboszcz parafii bł. Michała Kozala w Ryjewie, ks. kanonik Mirosław Mazur, wicedziekan i proboszcz parafii św. Urszuli w Lichnowach, ks. kanonik Wojciech Zwolicki, proboszcz parafii bł. Rafała Kalinowskiego w Elblągu, ks. Kanonik Jacek Zatorski, proboszcz parafii św. Marcina w Nowej Cerkwi, ks. kanonik dr Arkadiusz Dekański, proboszcz parafii św. Elżbiety Węgierskiej w Lubieszewie, ks. Radosław Kluska, wikariusz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Nowym Dworze Gdańskim.

Po Mszy świętej odpustowej odbyła się procesja eucharystyczna z Najświętszym Sakramentem, którą uświetniły feretrony i chorągwie przygotowane przez członków wspólnot modlitewnych. Wszystkim Parafianom i Gościom składamy serdeczne „Bóg zapłać” za wspólną modlitwę, obecność oraz uświetnienie tej uroczystości. Dziękujemy za wspólne wypraszanie wstawiennictwa św. Mateusza Apostoła – dla naszego miasta, wszystkich miejscowości naszej parafii oraz naszych rodzin.
Dodano 24 Sep 2023 przez Redaktor

Nowsze 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 21 ... 23 ... 25 ... 27 ... 29 ... 31 ... 33 ... 35 ... 37 ... 39 ... 41 ... 43 ... 45 ... 47 ... 49 ... 51 ... 53 ... 55 ... 57 ... 59 ... 61 ... 63 ... 65 ... 67 ... 69 ... 71 ... 73 ... 75 ... 77 ... 79 ... 81 ... 83 ... 85 ... 87 ... 89 ... 91 ... 93 ... 95 ... 97 ... 99 ... 101 ... 103 ... 105 ... 107 ... 109 ... 111 ... 113 ... Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl