// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
Zmarłym z naszych rodzin, Rodzicom, Dziadkom, Rodzeństwu, Przyjaciołom, Znajomym, Krewnym, Zmarłym Parafianom, Zmarłym Proboszczom i Księżom Wikariuszom parafii św. Mateusza Apostoła, Siostrom Elżbietankom posługującym w naszej wspólnocie w latach 1924-1996, Organistom, Zakrystianom, Zmarłym Biskupom warmińskim, gdańskim i elbląskim, Pomordowanym na Wołyniu, Ofiarom nazistowskiego i komunistycznego terroru podczas II wojny światowej i w okresie powojennym, Żołnierzom i Partyzantom poległym na wszystkich frontach II wojny światowej, Żołnierzom powojennego podziemia antykomunistycznego –
Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci!


DRODZY PARAFIANIE, MILI GOŚCIE!

Za nami uroczystość Wszystkich Świętych oraz wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Pozostając w oktawie Wszystkich Świętych, dotykamy tajemnicy ich codziennego obcowania i wstawiennictwa.
Dzień 1 listopada przypomina prawdę o powszechnym powołaniu do świętości. Każdy z wierzących, niezależnie od konkretnej drogi życia: małżeństwa, kapłaństwa czy życia konsekrowanego jest powołany do świętości. Tej pełni człowieczeństwa nie można osiągnąć własnymi siłami. Konieczna jest pomoc łaski Bożej, czyli dar Boga. Ponieważ Stwórca powołuje do świętości wszystkich, także każdemu człowiekowi pomaga swą łaską. Teologia wskazuje, iż każdy otrzymał dar zbawienia, bo Jezus Chrystus złożył ofiarę za wszystkich ludzi. Od każdego z nas jednak zależy, w jakim stopniu przyjmie od Boga dar świętości.
Uroczystość Wszystkich Świętych zdecydowanie różni się od Dnia Zadusznego (wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych) przypadającego na 2 listopada. Uroczystość przypadająca na 1 listopada wyraża powszechne powołanie do świętości. Wskazuje na hojność Pana Boga i pogłębia nadzieję, że wszelkie rozstanie nie jest ostateczne, bo wszyscy są zaproszeni do domu Ojca. Razem jednak Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny przypominają prawdę o wspólnocie Kościoła, obejmującej świętych w niebie, pokutujących w czyśćcu i żyjących jeszcze na ziemi. Wśród tych trzech stanów Kościoła dokonuje się, poprzez modlitwę, pamięć czy ofiarę, ciągła wymiana dóbr duchowych. W tej łączności (komunii) wyraża się świętych obcowanie.
1listopada, główną Mszę świętą w naszej parafii sprawowano tradycyjnie na cmentarzu parafialnym. Jak co roku Eucharystia zgromadziła parafian i licznych gości. W uroczystość Wszystkich Świętych Msze święte były sprawowane jeszcze o godz. 8:00 i 10:00, natomiast w Dzień Zaduszny – wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – Msze święte gromadzące licznych wiernych sprawowano o godz. 8:00, 10:00 i 18:00. Już po raz 11. Msza święta wieczorna sprawowana 2 listopada była połączona z procesją wokół kościoła i odczytywaniem imion zmarłych.
Przez cały rozpoczynający się miesiąc, w szczególnej modlitewnej pamięci będziemy mieć zmarłych z naszych rodzin, krewnych, znajomych i przyjaciół. W ich intencji będziemy codziennie modlić się podczas nabożeństw wypominkowych sprawowanych codziennie w Kolegiacie Żuławskiej o godz. 17:30. Ponadto Msza święta gregoriańska będzie odprawiana codziennie od 3 listopada 2019 r. do 2 grudnia 2019 r. Jeszcze do soboty, 16 listopada, można składać kartki na wypominki roczne, które już od 17 listopada odprawiane będą według nowej listy.
W nadchodzącym miesiącu podtrzymujmy tę piękną, polską tradycję, otaczania zmarłych szczególną czcią i szacunkiem. Jest to ważne zwłaszcza we współczesnym świecie, w którym media i ośrodki kształtowania opinii publicznej tworzą fałszywy obraz śmierci jako zdarzenia biologicznego, od którego należy raczej odwrócić uwagę. Z drugiej natomiast strony promowane są zwyczaje obce i sprzeczne z nauką Kościoła, liturgią i polską tradycją. Szczególną popularność mają zwłaszcza w dzień poprzedzający uroczystość Wszystkich Świętych. Z tego też względu, coraz większą popularnością wśród najmłodszych cieszą się organizowane w całym kraju Bale Wszystkich Świętych. Również w kilku miejscowościach naszej diecezji zorganizowano takie bale. Kto wie, może w przyszłym roku w balu wezmą udział również dzieci z naszej parafii?
Dodano 03 Nov 2019 przez Redaktor
Przed nami Uroczystość Wszystkich Świętych i Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych.

1 listopada,w uroczystość Wszystkich Świętych, Msze św. w kościele parafialnym będą sprawowane o godz. 8.00 i 10.00. O godz. 12.00 sprawowana będzie Msza św. na cmentarzu parafialnym, po Mszy możliwość poświęcenia nagrobków.

2 listopada, w uroczystość Wszystkich Wiernych Zmarłych Msze święte będą sprawowane o godz. 8:00, 10.00. O godz. 18.00 będzie Msza św. składkowa z procesją wokół kościoła. O 17.30 odbędzie się różaniec za zmarłych, za których dusze będziemy modlić się na tej Mszy świętej. 2 listopada nie będzie Mszy świętej o godz. 6:30.

Od 1 listopada do 2 listopada można uzyskać odpust za dusze czyśćcowe nawiedzając kościół i odmówienie w nim Ojcze nasz i Wierzę w Boga. Od 1 do 8 listopada włącznie, można uzyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy za zmarłych oraz w intencjach Ojca świętego. Odpust zupełny można uzyskać dla jednej duszy czyśćcowej, jeden raz na dzień. Zachęcamy więc do odwiedzania kościołów i cmentarzy oraz do modlitwy za zmarłych. Aby dostąpić jakichkolwiek odpustów, należy to mieć zawsze na uwadze, aby być w stanie łaski uświęcającej.
Dodano 27 Oct 2019 przez Redaktor
Kończy się październik, nazywany również miesiącem różańcowym. Do najbliższego czwartku zachęcamy do modlitwy różańcowej w Kolegiacie Żuławskiej, codziennie o godz. 17:30. Módlmy się również w rodzinnym gronie, nie tylko z różańcem w ręku, tworząc dobre nawyki zwłaszcza wśród młodszego pokolenia.

Dzisiaj przypada rocznica poświęcenia naszego kościoła. Ludzie świętują urodziny, imieniny, rocznice różnych wydarzeń. Podobnie każda świątynia przeżywa odpust w dzień swojego patrona, a także rocznicę swej konsekracji. Ze względów praktycznych i liturgicznych ustalono, że z wyjątkiem świątyń szczególnych wszystkie kościoły obchodzą rocznicę poświęcenia w ostatnią niedzielę października, która wypada właśnie dzisiaj. Nasza gotycka świątynia parafialna została konsekrowana w 1400 roku i jest jedną z najstarszych na Pomorzu Gdańskim. Jej historia jest jednak znacznie dłuższa. Historycy oceniają, że budowa Kolegiaty Żuławskiej rozpoczęła się już w połowie XIV wieku, o czym może świadczyć materiał, z którego została wybudowana. W warunkach średniowiecza budowa tak dużego obiektu wymagała wielu lat ciężkiej pracy, a przede wszystkim zorganizowania niezbędnych elementów konstrukcyjnych. Kościół to wyjątkowa budowla, każdy ma w niej swoje miejsce. Każdy może przyjść, dobry i zły. W nim czekają otwarte ramiona Boga na przyjęcie człowieka. W twoim kościele parafialnym możesz nauczyć się czynienia dobra i przeżywania satysfakcji z niego. Możesz nauczyć się zauważania ludzi i ich potrzeb oraz ofiarności. Możesz nauczyć się troski, aby dom Boży wyglądał pięknie. Potrzebna jest twoja obecność i twoja modlitwa, a czasem twoja praca i twój grosz, choć niektórzy myślą – jak pisał ks. Twardowski – „że ksiądz za chodzenie z tacą nie pójdzie do nieba”. Potrzebne są kościoły, bo potrzebny jest człowiekowi Bóg, bo światu potrzebni są ludzie o zdrowej duszy, ludzie mądrzy, o wielkim sercu. Świątynia każda, także twoja świątynia parafialna jest czcigodna nie przez staro-dawność murów i bogactwo wystroju, ale przez to, że mieszka w niej Jezus Chrystus, Bóg żywy w Najświętszym Sakramencie Ołtarza. On sam, nie tylko Jego Imię jak w świątyni Salomona. Tutaj jest miejsce odpoczynku z Nim i przy Nim, miejsce wzrastania i miejsce zbawienia.

Wszystkim Parafianom i Gościom w ostatnim tygodniu października oraz na czas Świąt listopadowych życzymy wielu łask Bożych oraz opieki Matki Bożej – zwłaszcza w czasie dalekich podróży na groby Bliskich.
Dodano 27 Oct 2019 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 ... 60 ... 62 ... 64 ... 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 ... 87 ... 89 ... 91 ... 93 ... 95 ... 97 ... 99 ... 101 ... 103 ... 105 ... 107 ... 109 ... 111 ... 113 ... 115 ... 117 Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl