// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

Aktualności
W miniony poniedziałek, 28 września 2020 r. w naszej wspólnocie parafialnej odbyła się uroczystość bierzmowania młodzieży uczęszczającej do pierwszych i drugich klas szkoły ponadpodstawowej
Drodzy Parafianie, mili Goście!
Rozpoczął się październik, miesiąc szczególnie poświęcony modlitwie różańcowej. Zachęcamy do wspólnego rozważania tajemnic różańca – przez cały październik w naszej kolegiacie o godz. 17:30.
"Najświętsza Maryja Dziewica w czasach, w których żyjemy, nadała tej modlitwie szczególną wartość. Niezależnie od tego z jakimi problemami się borykamy: stałymi bądź tymczasowymi, czy dotyczą życia publicznego czy prywatnego, każdy z nich może rozwiązać różaniec. Nie ma trudności, która nie zostałaby wyjaśniona przez tę modlitwę" - świeta Łucja dos Santos z Fatimy
"Różaniec to broń pozwalająca zwyciężyć demony i utrzymująca cię z dala od grzechu… Jeśli pragniecie, by w waszych sercach, domach, krajach zagościł pokój, gromadźcie się wspólnie i odmawiajcie różaniec, zawsze bez względu na to jak jesteście utrudzeni" - bł. Papież Pius IX.
***
W miniony poniedziałek, 28 września 2020 r. w kolegiacie św. Mateusza Apostoła z udziałem biskupa pomocniczego diecezji elbląskiej ks. dr. Wojciecha Skibickiego oraz kapłanów dekanatu nowostawskiego odbyła się uroczystość bierzmowania młodzieży uczęszczającej do pierwszej i drugiej klasy szkoły ponadpodstawowej. Biskup Wojciech, który po raz pierwszy udzielił w naszej wspólnocie parafialnej sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej, wezwał młodych do podejmowania trudu wierności Ewangelii, poprosił, aby w dojrzałym życiu mieli odwagę eksponować swoją wiarę i przywiązanie do Kościoła. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, uroczystość bierzmowania została przeniesiona ze czerwca na okres jesienny.
***
Po krótkim okresie względnej stabilizacji epidemicznej, w ostatnim tygodniu służby sanitarne odnotowały znaczny przyrost zachorowań na wirusa SARS-CoV-2. Jednym z regionów o największym przyroście zakażeń jest Pomorze. W tzw. strefie żółtej znajduje się m.in. Gdańsk, Kościerzyna, Nowy Dwór Gdański. Dwa nieodległe powiaty – Kartuzy i Sopot – zostały zakwalifikowane do strefy czerwonej, gdzie obostrzenia są najbardziej dotkliwe. Prosimy o przestrzeganie zaleceń sanitarnych – zwłaszcza w podczas Mszy świętych i nabożeństw utrzymujmy dystans społeczny oraz zasłaniajmy nos i usta. Chrońmy siebie i innych, aby nasza okolica jak najdłużej mogła charakteryzować się relatywnie niewielkim współczynnikiem zachorowań.
***
W miniony piątek, 25 września 2020 r. konserwator zabytków z Gdańska pobrała próbki tynku ze ścian naszej świątyni kolegiackiej. Badania mają wykazać, czy pod wieloletnią warstwą farby znajdują się cenne freski, które w perspektywie należałoby odkryć i odrestaurować. Próbki pobrano ze ścian w nawach bocznych, nawie głównej oraz prezbiterium kościoła. Prace te są niezbędne, z uwagi na planowaną wymianę instalacji elektrycznej, budowę instalacji przeciwpożarowej oraz malowanie wnętrza Kolegiaty Żuławskiej (ostatnie takie malowanie odbyło się 27 lat temu, w 1993 roku).
Dodano 03 Oct 2020 przez Redaktor
Zbliża się miesiąc październik w sposób szczególny poświęcony modlitwie różańcowej. Różaniec w naszej parafii codziennie o godz. 17.30. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
Za ojca Różańca świętego uważa się św. Dominika, któremu miała się objawić Matka Najświętsza i przykazać rozpowszechnianie tej modlitwy na całym świecie. Nie był to jednak Różaniec w dzisiejszej formie. Różaniec stał się dla św. Dominika skuteczną bronią w walce z herezją albingensów. Legenda głosi, że to właśnie w czasie jednej z jego wypraw, w trakcie której zwalczał tę herezję, zrodziła się modlitwa różańcowa. Pomimo postów i modlitw posługa św. Dominika nie przynosiła owoców. Wówczas objawiła się Matka Boża i poleciła Dominikowi, by nie tylko głosił kazania, lecz by połączył je z odmawianiem tzw. Psałterza Maryi, czyli 150 Zdrowaś Maryjo i 15 Ojcze nasz. Od tej pory św. Dominik przeplatał swoje nauki modlitwą różańcową, w której rozważał wraz ze słuchaczami treści zawarte w głoszonych naukach. Nazwa Różańca wywodzi się ze średniowiecza. W ówczesnej mentalności świat stworzony traktowano jako księgę o Panu Bogu, a w przyrodzie dopatrywano się rzeczywistości duchowych. Szczególną rolę pełniły kwiaty, symbolizowały one różne cechy. Często też ofiarowywano kwiaty Bogu i ukochanym osobom. Modlitwy traktowane były jako duchowe kwiaty. I dlatego odmawianie różańca porównywano z dawaniem Matce Bożej róż. Stąd modlitwę tę nazwano wieńcem z róż, czyli różańcem. Ostateczny kształt modlitwy różańcowej ustalił się w XV w. dzięki dominikaninowi Alamusowi a la Roche. On ustalił liczbę 150 „Zdrowaś Maryjo” na wzór 150 psalmów, które podzielił na dziesiątki poprzeplatane modlitwą „Ojcze nasz”. Dla rozpowszechniania tej modlitwy założył pierwsze bractwo różańcowe. Dzięki zakonowi dominikańskiemu modlitwa różańcowa już w XV wieku stała się znana w całym Kościele.

Tajemnice Różańca Świętego:

CZĘŚĆ PIERWSZA — TAJEMNICE RADOSNE
1. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie
2. Nawiedzenie świętej Elżbiety
3. Narodzenie Pana Jezusa
4. Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni
5. Odnalezienie Pana Jezusa w świątyni
CZĘŚĆ DRUGA — TAJEMNICE ŚWIATŁA
1. Chrzest Pana Jezusa w Jordanie
2. Objawienie się Pana Jezusa w Kanie Galilejskiej
3. Głoszenie królestwa i wzywanie do nawrócenia
4. Przemienienie Pańskie na górze Tabor
5. Ustanowienie Eucharystii
CZĘŚĆ TRZECIA — TAJEMNICE BOLESNE
1. Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu
2. Biczowanie Pana Jezusa
3. Cierniem ukoronowanie Pana Jezusa
4. Dźwiganie krzyża na Kalwarię
5. Ukrzyżowanie i śmierć Pana Jezusa
CZĘŚĆ CZWARTA — TAJEMNICE CHWALEBNE
1. Zmartwychwstanie Pana Jezusa
2. Wniebowstąpienie Pana Jezusa
3. Zesłanie Ducha Świętego
4. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
5. Ukoronowanie Maryi na Królową nieba i ziemi


Dodano 03 Oct 2020 przez Redaktor
Za nami uroczystości odpustowe ku czci św. Mateusza Apostoła. Wczoraj o godz. 11.00 odbyła się uroczysta Msza św. Odpustowa pod przewodnictwem ks. Kan. Lucjana Husaka, proboszcza parafii Niepokalanego Serca NMP w Pomorskiej Wsi i kanonika Kapituły Kolegiackiej Żuławskiej. Po Mszy św., w której wzięło udział wielu parafian i gości wyruszyliśmy w procesji z Najświętszym Sakramentem. Uroczyste odśpiewanie „Te Deum” - „Ciebie Boga wysławiamy” oraz błogosławieństwo zakończyły tegoroczne obchody ku czci św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty - patrona naszej parafii. W tym roku ze względu na pandemię uroczystości odbyły się bez udziału Biskupa Elbląskiego i Kanoników Kapituły Kolegiackiej Żuławskiej. Dziękujemy parafianom, gościom i służbie ołtarza za wspólną modlitwę!

Konferencja Episkopatu Polski zatwierdziła 28 sierpnia polskie tłumaczenie trzech nowych wezwań litanii loretańskiej: "Matko miłosierdzia", "Matko nadziei", "Pociecho migrantów". Nowe brzmienie litanii loretańskiej obowiązuje z dniem podjęcia uchwały, tzn. od 28 sierpnia 2020 r. W obecnym kształcie litania loretańska ma 55 wezwań do Matki Bożej.

Poniżej prezentujemy nową wersję litanii.
Kyrie, elejson, Christe elejson, Kyrie elejson.
Chryste, usłysz nas, Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami.
Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami.
Święta Trójco, Jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.
Święta Maryjo, módl się za nami.
Święta Boża Rodzicielko, módl się za nami.
Święta Panno nad pannami, módl się za nami.
Matko Chrystusowa, módl się za nami.
Matko Kościoła, módl się za nami.
Matko miłosierdzia, módl się za nami.
Matko łaski Bożej, módl się za nami.
Matko nadziei, módl się za nami.
Matko nieskalana, módl się za nami.
Matko najczystsza, módl się za nami.
Matko dziewicza, módl się za nami.
Matko nienaruszona, módl się za nami.
Matko najmilsza, módl się za nami.
Matko przedziwna, módl się za nami.
Matko dobrej rady, módl się za nami.
Matko Stworzyciela, módl się za nami.
Matko Zbawiciela, módl się za nami.
Panno roztropna, módl się za nami.
Panno czcigodna, módl się za nami.
Panno wsławiona, módl się za nami.
Panno można, módl się za nami.
Panno łaskawa, módl się za nami.
Panno wierna, módl się za nami.
Zwierciadło sprawiedliwości, módl się za nami.
Stolico mądrości, módl się za nami.
Przyczyno naszej radości, módl się za nami.
Przybytku Ducha Świętego, módl się za nami.
Przybytku chwalebny, módl się za nami.
Przybytku sławny pobożności, módl się za nami.
Różo duchowna, módl się za nami.
Wieżo Dawidowa, módl się za nami.
Wieżo z kości słoniowej, módl się za nami.
Domie złoty, módl się za nami.
Arko przymierza, módl się za nami.
Bramo niebieska, módl się za nami.
Gwiazdo zaranna, módl się za nami.
Uzdrowienie chorych, módl się za nami.
Ucieczko grzesznych, módl się za nami.
Pomocy migrantów, módl się za nami.
Pocieszycielko strapionych, módl się za nami.
Wspomożenie wiernych, módl się za nami.
Królowo Aniołów, módl się za nami.
Królowo Patriarchów,  módl się za nami.
Królowo Proroków, módl się za nami.
Królowo Apostołów, módl się za nami.
Królowo Męczenników, módl się za nami.
Królowo Wyznawców, módl się za nami.
Królowo Dziewic, módl się za nami.
Królowo wszystkich Świętych, módl się za nami.
Królowo bez zmazy pierworodnej poczęta, módl się za nami.
Królowo wniebowzięta, módl się za nami.
Królowo różańca świętego, módl się za nami.
Królowo rodziny, módl się za nami.
Królowo pokoju, módl się za nami.
Królowo Polski, módl się za nami.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.
Dodano 03 Oct 2020 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 ... 75 ... 77 ... 79 ... 81 ... 83 ... 85 ... 87 ... 89 ... 91 ... 93 ... 95 ... 97 ... 99 ... 101 ... 103 ... 105 ... 107 ... 109 ... 111 ... 113 ... 115 ... 117 ... 119 ... 121 ... Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl