1 września minęła 78. roocznica wybuchu II wojny światowej. Nieopodal Nowego Stawu, w Szymankowie odbyły się obchody upamiętniające ofiarę kolejarzy i celników zamordowanych przez Niemców. Uroczystą Mszę świętą w kościele św. Floriana sprawował biskup elbląski ks. dr Jacek Jezierski. Rząd reprezentował minister transportu i budownictwa Andrzej Adamczyk, który w przemówieniu podkreślił, że „wolność – zwłaszcza w tak burzliwym okresie historii nie jest dana nam raz na zawsze”.
Jak pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, w sobotę 15 lipca z naszej parafii wyruszyła pielgrzymka piesza do Lubieszewa. Pątnicy udali się do oddalonej o 6 km parafii św. Elżbiety, która tego dnia świętowała odpust Matki Bożej Szkaplerznej. Piętnastowieczną, gotycką świątynię wypełniły tłumy wiernych z Nowego Dworu Gdańskiego, Nowego Stawu, Nowej Cerkwi, Lichnów, Marynów i Kępek. Mszy świętej z udziałem kapłanów pracujących w żuławskich parafiach przewodniczył biskup elbląski ks. Jacek Jezierski. W homilii biskup ordynariusz przypomniał wiernym znaczenie szkaplerza: - „Szkaplerz jest znakiem przywiązania do Maryi, matki Zbawiciela i miłości do niej - tłumaczył w homilii biskup elbląski, Jacek Jezierski. - Nie należy go traktować w sposób magiczny. To nie jest amulet, który chroni nas przed niebezpieczeństwami. To zapewnia nam łaska Maryi i aniołów. Niestety, żyjemy w czasie renesansu zabobonów, wróżek przepowiadających przyszłość, promowania przedmiotów mających cudowne właściwości. My powinniśmy wrócić do tradycji wschodniego, palestyńskiego chrześcijaństwa, oraz chrześcijaństwa europejskiego sprzed reformacji, związanego mocno z miłosierdziem maryjnym” – powiedział biskup Jezierski.
Grupie nowostawskich parafian przewodniczyli księża wikariusze: ks. Jerzy Piątkowski i ks. Paweł Wisła. Wraz z pielgrzymami na szlak wyruszyli diakon Marek Sadłocha i alumn Piotr Chmura.
Trwa remont Kolegiaty Żuławskiej. Ekipy remontowe prowadzą prace renowacyjne elewacji ścian, odwodnienia oraz izolacji pionowej i poziomej. Remont polega m.in. na oczyszczaniu ścian, uzupełnianiu spoin oraz uszkodzonych cegieł. Zniszczone ściany kościoła odzyskują dawny blask, co niestety wiąże się z pewnymi niedogodnościami komunikacyjnymi i koniecznością zamknięcia głównego wejścia do świątyni. Bierzmy to pod uwagę, poruszając się w rejonie prac, dbając oczywiście o własne bezpieczeństwo.
W sobotę, 15 lipca odbyły się uroczystości odpustowe w parafii św. Elżbiety w Lubieszewie. Jak co roku tamtejsza wspólnota organizowała odpust ku czci Matki Bożej Szkaplerznej, nazywanej również Matką Bożą Lubieszewską. Na sumę przybyli również parafianie z Nowego Stawu. W kolejnym numerze tygodnika parafialnego postaramy się umieścić fotograficzną relację z tego pięknego wydarzenia.
Jeśli pielgrzymka do oddalonego o osiem kilometrów Lubieszewa jest dla niektórych „zbyt krótka”, nadal jest możliwość wzięcia udziału w XXV Jubileuszowej Elbląskiej Pielgrzymce Pieszej na Jasną Górę. Trasa, jaką pokonują pielgrzymi, nie jest łatwa. Grupa z Nowego Dworu Gdańskiego, która wyrusza najwcześniej, ma do przebycia najdłuższą drogę - 515 km. Natomiast najkrócej wędrują pielgrzymi z Iławy - mając do pokonania 412 km. W czasie wędrówki do Pani Jasnogórskiej pielgrzymka mija wiele miejsc związanych z męczeństwem świadków Ewangelii, m.in. Święty Gaj - miejsce męczeńskiej śmierci św. Wojciecha oraz zaporę wodną we Włocławku - "niemego świadka" mordu błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Pielgrzymi odwiedzają także sanktuaria maryjne, które dla wszystkich są znakiem i drogowskazem kroczenia „per Mariam ad Jesu". Takimi miejscami są: Obory - sanktuarium MB Bolesnej i Skępe - Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej. Do 1992 roku grupy wchodzące w skład obecnej pielgrzymki Elbląskiej były grupami pielgrzymki warmińskiej i gdańskiej. W 1993 roku, po utworzeniu diecezji elbląskiej, wyruszyła na szlak pierwsza Elbląska Piesza Pielgrzymka na Jasna Górę. Nie posiadała jeszcze całkowicie oddzielnej trasy, dlatego też po kilku dniach łączyła się z pielgrzymką z Warmii.
Od 1996 roku pielgrzymka elbląska kroczy własną, specjalnie przygotowaną trasą. Największą liczbę pielgrzymów stanowi młodzież. Ogromny wkład duszpasterski w prowadzenie pielgrzymki mają również kapłani zakonni oraz siostry zakonne spoza diecezji. W ruch pielgrzymkowy angażuje się wielu kleryków, bowiem aż jedna trzecia alumnów elbląskiego seminarium aktywnie pracuje cały rok nad programem i stroną organizacyjną pielgrzymki. W pielgrzymce mogą uczestniczyć przede wszystkim osoby pełnoletnie; młodsze - tylko pod opieką osoby dorosłej. Uczestnicy muszą być przygotowani do przejścia w ciągu dnia bez względu na pogodę dystans ok. 35 km. Zapisy przyjmowane są w parafiach, z których wychodzą poszczególne grupy.
Następcą propozycją dla pielgrzymów jest możliwość przebycia pątniczego szlaku na rowerze. Po raz VIII proboszcz parafii bł. Michała Kozala w Ryjewie, ks. Krzysztof Sękuła (wikariusz naszej parafii w latach 2004-2007) organizuje Elbląską Pielgrzymkę Rowerową na Jasną Górę. Pielgrzymka odbędzie się od 5 do 11 sierpnia bieżącego roku. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.parafia-kozala-ryjewo.strefa.pl.
Natomiast już po wakacjach, zachęcamy do wzięcia udziału w III Żuławskiej Pielgrzymce do Gietrzwałdu. Pielgrzymka wyruszy z Mikoszewa 6 września i dotrze do warmińskiego sanktuarium 11 września.
Wszystkim parafianom i wypoczywającym gościom oraz dzieciom i młodzieży życzymy błogosławionego tygodnia i dobrej, rodzinnej niedzieli.
Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 ... 60 ... 62 ... 64 ... 66 ... 68 ... 70 ... 72 ... 74 ... 76 ... 78 ... 80 ... 82 ... 84 ... 86 ... 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 Starsze