// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
Za nami pierwszy tydzień nowego roku szkolnego i katechetycznego 2017/2018. Powoli wracamy do rytmu zadań sprzed wakacji. Jak wspominaliśmy w poprzednim wydaniu tygodnika parafialnego, działalność wznawiają grupy duszpasterskie: liturgiczna służba ołtarza, schola „Mateuszki”, Parafialny Zespół Caritas, chór parafialny, koło biblijne, wspólnota różańcowa oraz wspólnota trzeźwościowa „Przemiana” i duszpasterstwo młodzieży. Zachęcamy do jak najliczniejszego i aktywnego udziału w tych grupach. Wszelkie informacje na temat ich funkcjonowania można uzyskać bezpośrednio od księży oraz na naszej parafialnej stronie internetowej. Warto dodać, że pod adresem www.kolegiatans.pl można znaleźć zaktualizowane, bieżące informacje z życia naszej parafii. Posiadacze kont na portalu facebook również mogą śledzić to co się dzieje w parafii – wystarczy odwiedzić profil: Parafia pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie - Kolegiata Żuławska.

Zgodnie z zapowiedzią, dzisiaj podczas Mszy św. o godz. 11:30 odbędzie się uroczystość poświęcenia tornistrów i przyborów szkolnych należących do uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Dzisiaj również, o godz. 13:00 rozpocznie się gminne świętowanie tegorocznych plonów. Rolnicy wraz z władzami samorządowymi będą obchodzić dożynki. Szersza relacja z tego wydarzenia zostanie opublikowana w przyszłą niedzielę.

Serdeczne „Bóg zapłać” składamy za wszelkie ofiary złożone w ubiegłą niedzielę na rzecz poszkodowanych w sierpniowych nawałnicach na Pomorzu. Zgodnie z apelem biskupa Jacka Jezierskiego, elbląska Caritas przeznaczy zebrane fundusze na rzecz potrzebujących w diecezji pelplińskiej.

Dzisiaj, we wszystkich kościołach diecezji elbląskiej, zostanie odczytany Akt poświęcenia Kościoła w Polsce, Niepokalanemu Sercu Maryi. Jest to nawiązanie do wydarzeń z 8 września 1946 r., kiedy to na Jasnej Górze, z udziałem ok. miliona osób, biskupi pod przewodnictwem Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda poświęcili naszą ojczyznę Niepokalanemu Sercu Maryi. Akt ten nawiązywał do ofiarowania świata Niepokalanemu Sercu Maryi, którego dokonał Pius XII w 1942 r.W 1984 r. aktu poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi dokonał papież Jan Paweł II.Akt Poświęcenia ponowili biskupi polscy 6 czerwca 2017 roku, w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem na Krzeptówkach. "Dziś chcemy powtórzyć w parafiach to głębokie duchowe wydarzenie sprzed lat. W ten sposób zostanie wypełniona wola Maryi wyrażona 100 lat temu, która w Fatimie prosiła o zawierzenie jej świata Jednak nie chodzi tylko o wspomnienie historyczne, lecz przede wszystkim o odnowienia naszej relacji z Matką Bożą. Najbliższe uroczystości to dobry moment, by zawierzyć Maryi nasze życie, nasze radości i problemy; aby powiedzieć Jej o tym co dla nas trudne w życiu osobistym społecznym i politycznym” – wskazuje rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik

Błogosławionej niedzieli i dobrego tygodnia pracy i nauki!
Dodano 11 Sep 2017 przez Redaktor
Już jutro dzieci i młodzież rozpoczną nowy rok szkolny i katechetyczny – 2017/2018. O godz. 8:00 w kościele kolegiackim właśnie w intencji uczniów, nauczycieli i wychowawców będzie sprawowana Msza święta. Przybądźmy na nią jak najliczniej, dając dobry przykład tym, którzy przez najbliższe miesiące podejmą trud nauki.
1 września minęła 78. roocznica wybuchu II wojny światowej. Nieopodal Nowego Stawu, w Szymankowie odbyły się obchody upamiętniające ofiarę kolejarzy i celników zamordowanych przez Niemców. Uroczystą Mszę świętą w kościele św. Floriana sprawował biskup elbląski ks. dr Jacek Jezierski. Rząd reprezentował minister transportu i budownictwa Andrzej Adamczyk, który w przemówieniu podkreślił, że „wolność – zwłaszcza w tak burzliwym okresie historii nie jest dana nam raz na zawsze”.
Dodano 07 Sep 2017 przez Redaktor
Zakończył się kolejny wakacyjny tydzień, stojący pod znakiem burzliwych politycznych wydarzeń. Zostawiając nieco na boku podziały i emocje, które rozpalają nasze społeczeństwo, na nowo postarajmy się odnaleźć te elementy, które nas łączą i są wartościami wspólnymi i uniwersalnymi.

Jak pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, w sobotę 15 lipca z naszej parafii wyruszyła pielgrzymka piesza do Lubieszewa. Pątnicy udali się do oddalonej o 6 km parafii św. Elżbiety, która tego dnia świętowała odpust Matki Bożej Szkaplerznej. Piętnastowieczną, gotycką świątynię wypełniły tłumy wiernych z Nowego Dworu Gdańskiego, Nowego Stawu, Nowej Cerkwi, Lichnów, Marynów i Kępek. Mszy świętej z udziałem kapłanów pracujących w żuławskich parafiach przewodniczył biskup elbląski ks. Jacek Jezierski. W homilii biskup ordynariusz przypomniał wiernym znaczenie szkaplerza: - „Szkaplerz jest znakiem przywiązania do Maryi, matki Zbawiciela i miłości do niej - tłumaczył w homilii biskup elbląski, Jacek Jezierski. - Nie należy go traktować w sposób magiczny. To nie jest amulet, który chroni nas przed niebezpieczeństwami. To zapewnia nam łaska Maryi i aniołów. Niestety, żyjemy w czasie renesansu zabobonów, wróżek przepowiadających przyszłość, promowania przedmiotów mających cudowne właściwości. My powinniśmy wrócić do tradycji wschodniego, palestyńskiego chrześcijaństwa, oraz chrześcijaństwa europejskiego sprzed reformacji, związanego mocno z miłosierdziem maryjnym” – powiedział biskup Jezierski.

Grupie nowostawskich parafian przewodniczyli księża wikariusze: ks. Jerzy Piątkowski i ks. Paweł Wisła. Wraz z pielgrzymami na szlak wyruszyli diakon Marek Sadłocha i alumn Piotr Chmura.

Trwa remont Kolegiaty Żuławskiej. Ekipy remontowe prowadzą prace renowacyjne elewacji ścian, odwodnienia oraz izolacji pionowej i poziomej. Remont polega m.in. na oczyszczaniu ścian, uzupełnianiu spoin oraz uszkodzonych cegieł. Zniszczone ściany kościoła odzyskują dawny blask, co niestety wiąże się z pewnymi niedogodnościami komunikacyjnymi i koniecznością zamknięcia głównego wejścia do świątyni. Bierzmy to pod uwagę, poruszając się w rejonie prac, dbając oczywiście o własne bezpieczeństwo.
Dodano 24 Jul 2017 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 ... 60 ... 62 ... 64 ... 66 ... 68 ... 70 ... 72 ... 74 ... 76 ... 78 ... 80 ... 82 ... 84 ... 86 ... 88 ... 90 ... 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl