// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
Już dzisiaj o godz. 10:00 na stadionie w podkarpackiej Markowej odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów. Weźmie w niej udział ponad 32 tysięcy wiernych, prawie tysiąc kapłanów, 80 biskupów i kardynałów, gości z Polski i zagranicy. Uroczystej mszy świętej, która rozpocznie się o 10.00 będzie przewodniczył wysłannik papieski, prefekt dykasterii spraw kanonizacyjnych, kardynał Marcello Semeraro.

W 1944 roku dziewięcioosobowa rodzina Wiktorii i Józefa Ulmów została zamordowana przez Niemców za pomoc Żydom. Heroiczna postawa tej rodziny przez lata nie była eksponowana na kartach historii. Ulmowie to pierwsza polska rodzina, która zostania beatyfikowana. Bezprecednsowa jest decyzja o beatyfikacji nienarodzonego dziecka, bowiem w chwili męczeńskiej śmierci Wiktoria Ulma była w zaawansowanej ciąży. Błogosławionymi zostali ogłoszeni: Wiktoria i Józef Ulmowie oraz ich dzieci: Stanisława, Barbara, Władysław, Franciszek, Antoni, Maria oraz Dziecko Nienarodzone.

Za nami pierwszy tydzień nowego roku szkolnego i katechetycznego. Po wakacyjnej przerwie wracają do aktywności grupy modlitewne i duszpasterskie. Szczególnie zachęcamy chłopców do zasilania szeregów Liturgicznej Służby Ołtarza naszej parafii. W minionym tygodniu, w pierwszą sobotę miesiąca, swoje spotkanie mieli członkowie męskiej i żeńskiej róży Żywego Różańca.

Jak w minioną niedzielę zapowiedział ks. Proboszcz Jerzy Pawelczyk, dzisiaj podczas Mszy świętej o godz. 11:30 odbędzie się obrzęd poświęcenia zeszytów i przyborów szkolnych uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej. Podczas Mszy świętej dla dzieci będziemy się modlili o łaskę Ducha Świętego i opiekę Matki Najświętszej nad najmłodszymi uczniami z naszej wspólnoty parafialnej.

Już za dwa tygodnie, w sobotę 23 września 2023 r. o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza święta odpustowa ku czci św. Mateusza Apostoła. Święto patrona naszej parafii przypada liturgicznie na 21 września. Naszą tradycją jest jednak sprawowanie Mszy świętej odpustowej w sobotę, tak aby jak największa liczba parafian mogła w niej uczestniczyć. Tegorocznej sumie odpustowej przewodniczyć będzie ks. kanonik Andrzej Domoń, kanonik honorowy Kapituły Kolegiackiej Żuławskiej, penitencjarz tej Kapituły, od 1 sierpnia 2023 r. posługujący w naszej wspólnocie parafialnej.

Informujemy, że po wakacyjnej przerwie wznowiliśmy aktualizację parafialnej strony internetowej: www.kolegiatans.pl oraz profilu parafii na portalu facebook. Zachęcamy do odwiedzin!

Komunikat Kurii Diecezjalnej Elbląskiej

Rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim wzrosło ryzyko pojawienia się śmiertelnych przypadków zatruć tlenkiem węgla (czadem), z uwagi na niewłaściwe eksploatowanie urządzeń grzewczych. Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, ginie kilkadziesiąt osób. Przyczyną tych tragedii bywają często: niewiedza, zaniedbanie, a także wadliwa instalacja odprowadzania spalin. Istniejące przepisy prawa budowlanego, na właścicieli i zarządców obiektów budowlanych, nakładają obowiązek okresowej kontroli, co najmniej raz w roku, stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
W trosce o własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo bliskich, warto rozważyć też zamontowanie w domu czujek dymu i gazu. Koszt zamontowania takich czujek jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń, łącznie z uratowaniem najwyższej wartości, jaką jest nasze życie
Elbląg, dnia 6 września 2023 r. № 253 / KK / 2023.
Ks. Zdzisław Bieg, Kanclerz Kurii
Dodano 15 Sep 2023 przez Redaktor
Rozpoczął się wrzesień, już jutro w ławach szkolnych zasiądą uczniowie, którzy rozpoczną rok szkolny i katechetyczny 2023/2024. Podczas Mszy świętej o godz. 8:00, dzieci i młodzież, nauczyciele i wychowawcy będą wypraszać łask i darów Ducha Świętego na kolejne miesiące nauki i formacji katechetycznej.

W minioną niedzielę, podczas Mszy świętej o godz. 13:00 odbyła się gminna i parafialna uroczystość dożynkowa, podczas której rolnicy naszej wspólnoty parafialnej składali dziękczynienie za tegoroczne plony i zbiory. Niełatwe, ze względu na pogodę, żniwa dobiegły do szczęśliwego końca, a w ostatnią niedzielę sierpnia była okazja do podziękowań, za to, że w najbliższym roku nie zabraknie chleba na naszych stołach.

W minioną niedzielę, 27 sierpnia 2023 r. po Mszy świętej o godz. 18:00, Pan Hubert Trojanek dał koncert organowy na organach naszej Kolegiaty. Młody, osiemnastoletni artysta dał koncert muzyki Jana Sebastiana Bacha. Pan Hubert Trojanek jest uczniem Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia. Kształci się w zawodzie organisty. Mimo młodego wieku posiada 8-letnie doświadczenie w grze na organach, od 9 lat gra na fortepianie, a od 6 lat na flecie poprzecznym w Orkiestrze Dętej Gminy Dopiewo. Muzyka organowa jest jego życiową pasją. Od 3 lat publikuje swoje wykonania pieśni, improwizacje, transkrypcje i prezentacje organów na kanale YouTube. Pan Hubert Trojanek miał okazję grać na wspaniałych organach m.in. w katedrach i bazylikach w Poznaniu, Pelplinie, Krzeszowie, Koszalinie, Krakowie, na Jasnej Górze, Pradze i wielu innych unikalnych instrumentach.

W minioną sobotę, 26 sierpnia 2023 r. w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, po Mszy świętej wieczornej wyruszyliśmy w procesyjnej modlitwie wokół Kolegiaty Żuławskiej z Obrazem Matki Jasnogórskiej. Mimo niesprzyjającej pogody, licznie włączyliśmy się do wspólnej modlitwy, wypraszając łaski dla naszych rodzin i całej wspólnoty parafialnej.

Wszystkim Parafianom i Gościom na czas pracy i nauki – zwłaszcza w nowym roku szkolnym i katechetycznym życzymy wszelkich, obfitych łask Bożych, darów Ducha Świętego oraz opieki Matki Najświętszej. Informujemy, że po wakacyjnej przerwie wracamy do aktualizacji naszej parafialnej strony internetowej i profilu parafii na facebooku. Zachęcamy do przeglądania tych stron, zawierających bieżące informacje z życia naszej wspólnoty parafialnej.

Dodano 04 Sep 2023 przez Redaktor
Tradycyjnie czerwiec jest miesiącem poświęconym szczególnemu nabożeństwu ku czci Serca i Krwi Jezusa Chrystusa. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach czerwcowych, które w naszej parafii sprawowane są codziennie o godz. 17:30.
W czwartek, 8 czerwca Kościół będzie przeżywać Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa – w polskiej tradycji nazywaną również Uroczystością Bożego Ciała. Jak co roku, po Mszy świętej o godz. 10:00 wyjdziemy na ulice naszego miasta manifestować wiarę, co jest szczególnie w niełatwych czasach ataku na Kościół i wartości, w których wychowywały się pokolenia naszych przodków.

Procesja z Najświętszym Sakramentem wyruszy około godz. 11:00 z Kolegiaty Żuławskiej. Pierwszy ołtarz będzie zlokalizowany u zbiegu ulicy Gdańskiej i ul. Jana Pawła II. Przygotuje go Parafialny Zespół Caritas. Drugi – na skrzyżowaniu ul. Gdańskiej i Wita Stwosza – przygotują strażacy, trzeci – przy ul. Wita Stwosza 27 – przygotują mieszkańcy. Czwarty ołtarz jak co roku wykonają mieszkańcy i członkowie grup modlitewnych. Procesję Bożego Ciała zakończy uroczyste błogosławieństwo naszej parafii Najświętszym Sakramentem.

Jak co roku postarajmy się o upiększenie procesji. Niech wezmą w niej udział całe rodziny, a zwłaszcza dzieci. Zachęcamy do niesienia chorągwi, feretronów, przystrojenia naszych domów. Niech Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa będzie pięknym świadectwem wiary naszej wspólnoty parafialnej. Warto przypomnieć, że od Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa do Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa – będziemy trwać w modlitwie w Oktawie Bożego Ciała. W tych dniach po Mszy świętej o godz. 18:00 będziemy wyruszać w procesji wokół kościoła z Najświętszym Sakramentem i modlić się podczas litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa. W związku z tym, od 9 do 16 czerwca nabożeństwo czerwcowe będzie sprawowane po Mszy świętej wieczornej.

Przypadająca dzisiaj Niedziela Najświętszej Trójcy jest w naszej parafii dniem uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Dzisiaj uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej po raz pierwszy w pełni będą uczestniczyć w Eucharystii. Przygotowywały się do tego pięknego wydarzenia przez cały mijający rok. Wczoraj po raz pierwszy przystąpiły do sakramentu pokuty i pojednania, aby z czystymi sercami przyjąć Pana Jezusa. Uroczystość Pierwszej Komunii świętej rozpocznie się o godz. 9:45. Wszystkim Dzieciom i ich Rodzinom w tym ważnym dla nich dniu życzymy opieki Najświętszej Maryi Panny oraz wielu Bożych łask!

Na nadchodzący tydzień pracy i nauki oraz wspólne przeżywanie Uroczystości Bożego Ciała – wszystkim Parafianom i naszym Gościom życzymy wielu łask Bożych!
Dodano 03 Jun 2023 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 25 ... 27 ... 29 ... 31 ... 33 ... 35 ... 37 ... 39 ... 41 ... 43 ... 45 ... 47 ... 49 ... 51 ... 53 ... 55 ... 57 ... 59 ... 61 ... 63 ... 65 ... 67 ... 69 ... 71 ... 73 ... 75 ... 77 ... 79 ... 81 ... 83 ... 85 ... 87 ... 89 ... 91 ... 93 ... 95 ... 97 ... 99 ... 101 ... 103 ... 105 ... 107 ... 109 ... 111 ... 113 ... 115 ... 117 Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl