// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
Drodzy Parafianie, mili Goście!

Przypadająca dzisiaj Niedziela Dobrego Pasterza rozpoczyna szczególny czas modlitwy o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne. O lekarstwie na kryzys powołań. Od 60. lat IV Niedziela Wielkanocna jest obchodzona jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania. W tym roku Ojciec Święty zwraca uwagę, że powołanie jest zarówno łaską i misją. Mając świadomość tego, że wszyscy jesteśmy powołani, nasza modlitwa o powołania dotyczy przede wszystkim rozeznawania drogi, woli Bożej, odwagi pójścia za tym powołaniem. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza dzisiaj, gdy Kościół w Polsce przechodzi kryzys powołań kapłańskich i zakonnych. Otaczajmy modlitwą kapłanów, kleryków, zakonników i siostry zakonne. Nie ustawajmy w modlitwie na nasze elbląskie seminarium duchowne, które w tym roku obchodzi 30. rocznicę powołania.

Jutro rozpoczyna się maj – miesiąc szczególnie poświęcony nabożeństwu ku czci Najświętszej Maryi Panny. Przez najbliższe 31 dni codziennie będziemy modlić się w litanii loretańskiej ku czci Maryi. Zachęcamy do wspólnej modlitwy codziennie w Kolegiacie Żuławskiej o godz. 17:30. Jak co roku, w każdą niedzielę maja mieszkańcy miejscowości naszej parafii będą modlić się przy swoich krzyżach i kapliczkach. Prosimy o zapoznanie z harmonogramem nabożeństw majowych, który będzie publikowany w każdą niedzielę. Bieżące wydanie tygodnika parafialnego zdobi zdjęcie uczestników nabożeństwa majowego, które odbyło się w Laskach 22 maja 2022 roku.

Niech w tym roku będzie podobnie – w każdej miejscowości parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie. Rozpoczynający się długi weekend majowy to także uroczystości i święta kościelne. Jutro Kościół obchodzi uroczystość św. Józefa Robotnika. Jest to święto ludzi pracy, gdzie szczególnego znaczenia nabiera społeczny wymiar pracy i jej przełożenie na rozwój każdego człowieka. Od wielu wieków Kościół stoi po stronie ludzi pracy. Papież Jan Paweł II stwierdził, że „praca jest podstawowym wymiarem ludzkiego bytowania na ziemi”, że w niej „człowiek odkrywa: sens swojej egzystencji” i z niej też „czerpie właściwą sobie godność”.

3 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Jest to także 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – drugiej konstytucji na świecie, pierwszej konstytucji w Europie. Tego dnia Msze święte będą sprawowane w naszym kościele według porządku niedzielnego. Zachęcamy, aby z okazji przypadającego 2 maja Święta Flagi oraz święta państwowego i kościelnego 3 maja –wywiesić na naszych domach biało-czerwone flagi narodowe. Zamanifestujmy w ten sposób przywiązanie do naszej Ojczyzny i wiary.

4 maja przypada wspomnienie św. Floriana – patrona strażaków .Tego dnia szczególną modlitewną pamięcią otoczmy wszystkich strażaków i służby ratownicze, które nieustannie czuwają nad naszym bezpieczeństwem. Nie zapomnijmy też o maturzystach, którzy właśnie 4 maja rozpoczynają zmagania egzaminacyjne. Wypraszajmy u Ducha Świętego łaskę darów w tym ważnym czasie, stanowiącym symboliczne zakończenie nauki i wkroczenie w dorosłość.
Dodano 03 May 2023 przez Redaktor
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczęła Okres Wielkanocny w roku liturgicznym. Potrwa on do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, która w tym roku przypada w niedzielę, 28 maja. Dzisiaj, po raz 23. Kościół obchodzi Niedzielę Miłosierdzia Bożego – święto ustanowione przez papieża Jana Pawła II w 2000 roku, będące szczególnym nabożeństwem do Jezusa Miłosiernego. Kult Jezusa Miłosiernego zapoczątkowała św. siostra Faustyna Kowalska. Dzisiaj przed każdą Mszą świętą będziemy trwać w modlitwie – odmawiać dziesiątek koronki do Bożego Miłosierdzia.

Za nami Wielki Tydzień i liturgia Triduum Paschalnego, która – jak co roku – zgromadziła wielu parafian i gości odwiedzających nasze miejscowości podczas Świąt Wielkanocnych. W tygodniku parafialnym i profilu parafii na portalu facebook prezentujemy fotograficzną relację z całego Wielkiego Tygodnia, który rozpoczęła tradycyjna procesja w Niedzielę Palmową. W Wielką Środę uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej ulicami Nowego Stawu, w Wielki Czwartek modliliśmy się podczas Mszy świętej Wieczerzy Pańskiej i czuwaliśmy przy Jezusie w Ciemnicy. W Wielki Piątek adorowaliśmy Krzyż i Najświętszy Sakrament w Grobie, a w Wielką Sobotę zgromadziliśmy się w Kościele podczas obrzędu poświęcenia pokarmów i podczas liturgii Wigilii Paschalnej. Radosne Alleluja wybrzmiało podczas uroczystej procesji rezurekcyjnej w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 6:00. Fotografie wykonał Pan Tomasz Witkowski i Pan Jacek Skrobisz z malborskiego Portalu na Plus.
Dodano 16 Apr 2023 przez Redaktor
Ukochani w Chrystusie!

Przeżywamy czas wielkanocnego uwielbienia Boga oraz wyśpiewujemy radosne Alleluja! Jezus Chrystus Syn Boży przez swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie pokonał grzech i śmierć, i na nowo zapala w naszych sercach chrześcijańską Nadzieję.

Dzisiaj pragniemy doświadczyć Jego Zmartwychwstania. Drogą powrotu do Boga jest Miłość. Miłość Chrystusowego Krzyża, Jego cierpienia i śmierci, Miłość, która każe powiedzieć przepraszam i przymusza do podania wyciągniętej dłoni. Miłość która, doprowadza do sakramentalnego Pojednania i Pokuty, Miłość, która sprawia, że stajemy się inni, lepsi, zwycięscy. „Każdy więc, kto przyjmie swoim sercem Bożą prawdę i ustami wyzna, że Jezus Chrystus „prawdziwie umarł i zmartwychwstał” otrzyma wielką łaskę...” i odnajdzie światło na dalszej drodze życia.

Tego Wam wszystkim życzymy Drodzy Parafianie i wszyscy mili Goście!

Wieść o Zmartwychwstaniu Pana Jezusa przemieniła Apostołów i napełniła ich ogromną radością. Niech ta radość będzie także Waszym udziałem. Niech Pokój, który po Swoim Zmartwychwstaniu ogłosił Chrystus całemu światu na stałe zagości w naszych sercach.

W ten Wielkanocny poranek, kiedy okazuje się, że grób Pana Jezusa jest pusty, niech ustąpią Wasze lęki i obawy, niech w Waszej codziennej pracy nie będzie rzeczy niemożliwych… Wszyscy stańmy się wiernymi i gorliwymi świadkami Chrystusa.

Niech Jezus Chrystus obdarzy Was Swoją łaską i pokojem!

ks. kanonik Jerzy Pawelczyk, proboszcz parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie oraz ks. Maciej Rusiecki, wikariusz parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie
Dodano 09 Apr 2023 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... 27 ... 29 ... 31 ... 33 ... 35 ... 37 ... 39 ... 41 ... 43 ... 45 ... 47 ... 49 ... 51 ... 53 ... 55 ... 57 ... 59 ... 61 ... 63 ... 65 ... 67 ... 69 ... 71 ... 73 ... 75 ... 77 ... 79 ... 81 ... 83 ... 85 ... 87 ... 89 ... 91 ... 93 ... 95 ... 97 ... 99 ... 101 ... 103 ... 105 ... 107 ... 109 ... 111 ... 113 ... 115 ... 117 Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl