// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

PROŚBA O POMOC - ZBIÓRKA OFIAR NA ZABEZPIECZENIE I ODBUDOWĘ DOMU PARAFIALNEGOplebania

Przed nami ogrom prac związanych ze wstępnym zabezpieczeniem budynku domu parafialnego oraz jego zabezpieczeniem po pożarze (w tym rozbiórką zniszczonej kondygnacji). Wskutek tego tragicznego zdarzenia doszło do bardzo poważnych uszkodzeń budynku, który w znacznym zakresie na długo będzie wyłączony z użytkowania.

Prace te wymagają od nas dużej wytrwałości i niestety, poniesienia kolejnych, znacznych kosztów finansowych. Procedura likwidacji szkody może jeszcze potrwać. Dlatego też uruchomiliśmy możliwość przekazywania darowizn na ten cel.

Ofiary można składać na konto parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, 02 8304 0005 0000 4037 2000 0010, z dopiskiem: „pomoc po pożarze”.

Już dzisiaj wszystkim Ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać" za okazaną pomoc. O przebiegu prac porządkowych i zabezpieczających będziemy informować na bieżąco.

fot. Radosław Konczyński
Aktualności
Dożynki - jedno z najstarszych świąt dziękczynnych za ukończenie tegorocznych plonów i prac polowych dopiero w okresie międzywojennym zaczęto organizować w obrębie gmin, powiatów i parafii. Wówczas dożynkowe święto było swoistą manifestacją dumy z przynależności do stanu rolniczego, a także chłopskiej odrębności. Obecnie jest to podziękowanie za trud i pracę rolników, a także za pomyślność tegorocznych i przyszłych plonów. Rolnicy bowiem na co dzień borykają się z wieloma problemami, z których w ostatnim czasie najbardziej dotkliwym jest niestabilność pogody, w efekcie której w wielu miejscach Polski ogłaszany jest stan klęski żywiołowej. Jak co roku w gminie Nowy Staw uroczystości dożynkowe rozpoczęły się uroczystą Mszą świętą dziękczynną, podczas której wszyscy rolnicy i ich rodziny podziękowali za udane i bezpieczne plony, a także pomyślność przyszłorocznych zbiorów.
W tym roku, z powodu epidemii koronawirusa, dożynki gminne miały skromniejszy charakter. Nie było tradycyjnej zabawy, ale mieszkańcy mogli przystąpić do konkursów. Efekty ich pracy w kategorii dekoracji sołeckich można było podziwiać już wcześniej.
Do konkursu ogłoszonego przez przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Łosia i burmistrza Nowego Stawu Jerzego Szałacha przystąpiło dziewięć sołectw, a komisja konkursowa postanowiła przyznać wszystkim uczestnikom (Chlebówka, Dębina, Dębina SHR, Lipinka, Lubstowo, Mirowo, Nidowo, Tralewo i Trępnowy) równorzędne nagrody. Wszystkim rolnikom życzymy bożego błogosławieństwa i obfitych plonów.
Pod hasłem „Budujmy więzi” od 13 do 19 września w Kościele katolickim w Polsce będzie obchodzony Tydzień Wychowania. Organizują go już po raz dziesiąty Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski oraz Rada Szkół Katolickich. Z okazji Tygodnia Wychowania biskupi polscy wydali list pasterski, który był przeznaczony do wykorzystania duszpasterskiego w niedzielę 6 września. Zapowiadając Tydzień Wychowania, zwrócili uwagę na to, że „budowanie dojrzałych, głębokich relacji opartych na miłości jest warunkiem skuteczności procesu wychowania". Nawiązali też do refleksji towarzyszących przeżywanej na całym świecie pandemii i zauważyli, że „cechą charakterystyczną naszych czasów jest indywidualizm i zanik więzi społecznych. Tymczasem w każdym z nas jest głęboka potrzeba relacji".
Tydzień Wychowania jest obchodzony w Kościele katolickim w Polsce od września 2011 roku. „To wyraz troski o dobro młodzieży i dzieci oraz forma zwrócenia uwagi na pilną potrzebę wychowania jako pomocy w szukaniu prawdy, która powinna być fundamentem wychowania".
Wszystkim parafianom i gościom życzymy bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej! 
Dodano 03 Oct 2020 przez Redaktor
1 września 2020 r. w Kałdowie, Tczewie i Szymankowie odbyły uroczystości związane z 76. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Na zdjęciu wykonanym przez reportera „Gościa Elbląskiego” warta i poczty sztandarowe przy pomniku pomordowanych kolejarzy i celników z Szymankowa. Uroczystości w Szymankowie rozpoczęły się Mszą św. sprawowanej przez ks. biskupa Jacka Jezierskiego oraz ks. Eugeniusza Zarębińskiego, krajowego duszpasterza kolejarzy, następnie uczestnicy złożyli kwiaty na peronie i udali się pod pomnik, gdzie oddali hołd poległym.

Za nami rozpoczęcie nowego roku szkolnego i katechetycznego. Po blisko półrocznej przerwie dzieci i młodzież zasiedli w szkolnych ławach, w okresie tzw. „nowej normalności” doby pandemii, doceniając na nowo wartość bezpośrednich relacji międzyludzkich. 1 września w naszym kościele parafialnym o godz. 8:00 sprawowaliśmy Mszę świętą w intencji uczniów, rodziców, nauczycieli i wychowawców, upraszając łask Bożych i darów Ducha świętego w nowym roku szkolnym 2020/2021. Modliliśmy się także o zdrowie i bezpieczeństwo dla uczniów oraz personelu szkolnego i ustanie pandemii koronawirusa.

Za nami tydzień pełen ważnych historycznych dat. 31 sierpnia obchodziliśmy 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, uznawanych za powstanie NSZZ „Solidarność”. W miniony poniedziałek w Gdańsku odbyły się centralne obchody 40. rocznicy powstania „Solidarności”. W bazylice św. Brygidy w Gdańsku uroczystą Mszę świętą – z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy – sprawował i homilię wygłosił ks. bp Jacek Jezierski, biskup elbląski, administrator apostolski archidiecezji gdańskiej.

Dzisiaj o godz. 13:00 w naszej świątyni parafialnej będzie sprawowana Msza święta dożynkowa – jako dziękczynienie za tegoroczne plony, bezpieczne żniwa oraz pogodę umożliwiającą zebranie urodzaju. Po Mszy świętej odbędzie się tradycyjny konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Niestety, ze względu na stan epidemii, w tym roku nie będzie części artystycznej na polu koncertowym.

Jak informował w ubiegłą niedzielę ks. proboszcz Jerzy Pawelczyk, po przerwie związanej z pandemią oraz wakacjami wracają grupy i wspólnoty duszpasterskie. Wznawia działanie schola dziecięca, którą prowadzi ks. proboszcz, liturgiczna służba ołtarza, którą opiekować się będą księża wikariusze – ks. Karol i ks. Maciej. W środowy po Mszy świętej wieczornej zapraszamy na spotkania koła biblijnego, którego opiekunem jest ks. Jerzy, natomiast w soboty zapraszamy do modlitwy w ramach Żywego Różańca (spotkania członków odbywają się w soboty o godz. 16:00 w sali parafialnej, natomiast o godz. 17:30 odbywa się różaniec w kościele). Zapewniamy, że spotkania grup duszpasterskich odbywają się w pomieszczeniach bezpiecznych pod względem sanitarnym, wyposażonych w środki dezynfekcyjne. Pamiętajmy jednak o zachowaniu wytycznych – zasłanianiu ust i nosa, utrzymywaniu dystansu oraz możliwie częstej dezynfekcji lub myciu dłoni.

Z przyjemnością informujemy, iż po wakacyjnej przerwie powróciliśmy do aktualizowania naszej parafialnej strony internetowej. Pod znanym adresem: kolegiatans.pl można znaleźć bieżące informacje z życia naszej wspólnoty parafialnej, ogłoszenia duszpasterskie, intencje mszalne. Ciekawe informacje z życia parafii, diecezji, Kościoła w Polsce i na świecie można przeczytać również na parafialnym profilu na portalu facebook. Ostatnio na naszej stronie internetowej pojawił się ciekawy tekst przybliżający historię figury św. Marii Magdaleny, która już wkrótce zostanie umieszczona na belce tęczowej naszej kolegiaty.

Nie zapominajmy o noszeniu maseczek i utrzymywaniu dystansu społecznego – również podczas Mszy świętych i nabożeństw. Zwracajmy na to uwagę zwłaszcza uczestnicząc w Mszach świętych ślubnych i pogrzebowych.
Przypominamy, że już po raz szósty odbędzie się Żuławska Pielgrzymka Piesza od wejścia Wisły do Gietrzwałdu w dniach 9-13 września. Bliższe informacje oraz zapisy u ks. Marka Witkowskiego - tel.: 602 158 092; mail: [email protected].
Wszystkim Parafianom i Gościom na nadchodzący tydzień pracy i nauki życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Najświętszej. Pamiętajmy w modlitwie o uczniach pierwszych klas szkoły podstawowej, którzy dzisiaj o godz. 11:30 będą mieli poświęcone podręczniki i przybory szkolne.
Dodano 06 Sep 2020 przez Redaktor
Jak zapewne wielu z nas zauważyło, w sierpniu 2020 roku do Kolegiaty Żuławskiej powróciła odrestaurowana figura św. Marii Magdaleny, będąca kolejnym elementem siedemnastowiecznej Grupy Ukrzyżowania umieszczonej na belce tęczowej naszego kościoła. Zdjęcie zabytku można obejrzeć na profilu naszej parafii na portalu społecznościowym facebook:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=3509174842435562&id=482861245066952

Pod koniec II wojny światowej Grupa Ukrzyżowania, którą znamy z Kolegiaty św. Mateusza Apostoła, w związku z ofensywą Armii Czerwonej, została ukryta W Nowym Stawie. Na belce tęczowej, zainstalował ją pierwszy powojenny proboszcz parafii, ks. Stefan Klinka. Jedynie rzeźby św. Marii Magdaleny, należącej do tej Grupy Ukrzyżowania, nikt nigdy w Nowym Stawie nie widział. A to dlatego, że pozostała w Gdańsku i została ukryta na poddaszu kościoła św. Mikołaja. Przez 73 lata, nikt nie wiedział, gdzie podziała się ta figura. Dopiero kilka lat temu, figura została przypadkowo odnaleziona na wieży kościoła św. Mikołaja w Gdańsku. Odnaleźli ją Ojcowie Dominikanie i wspólnie z konserwatorem zabytków, na podstawie starych zdjęć, ustalili, że figura ta należy do Grupy Ukrzyżowania, znajdującej się obecnie w Kolegiacie Żuławskiej w Nowym Stawie. 10 marca 2018 roku, Ojcowie Dominikanie przywieźli figurę do Nowego Stawu i uroczyście przekazali ją naszej parafii. W akcie przekazania umieścili prośbę, aby figura została odrestaurowana,(brakowało jednej ręki, kawałka twarzy, jednej poły płaszcza), i umieszczona na belce tęczowej w miejscu, które wyznacza zdjęcie ze starego albumu, gdy była jeszcze wtedy w Gdańsku. Zadania tego podjął się obecny proboszcz parafii, ks. Kan. Jerzy Pawelczyk. Koszt renowacji został wyceniony na kwotę 22.634,58 zł.Z pomocą pospieszył Pan Burmistrz Jerzy Szałach i wszyscy Radni naszego miasta, przydzielając na ten cel dotację w wysokości 11.000,00 zł. Samorząd Województwa Pomorskiego, również pozytywnie rozpatrzył wniosek o dotację i przydzielił także 11.000,00 zł. Parafianie dołożyli 634,58 zł. Prace renowacyjne, które wykonała Firma MEANDER, Michał Masorz, który odrestaurował m.in. wszystkie ołtarze w naszym kościele i wszystkie pozostałe figury z Grupy Ukrzyżowania, zostały zakończone 28 lipca 2020 roku. W dniu 11.08.2020 r.,w pracowni konserwatorskiej w Gdyni, dokonano komisyjnego odbioru prac z udziałem przedstawiciela Wojewódzkiego Konserwatora, Zabytków w Gdańsku, Pani Magdaleny Kosińskiej – Gałęzowskiej, wykonawcy Pana Michała Masorza, jego małżonki Joanny Dwużnik – Masorz i proboszcza ks. Jerzego Pawelczyka.

W dniu 17.08.2020 roku, figura św. Marii Magdaleny, wiernie odrestaurowana, wróciła do naszej Kolegiaty. Do końca sierpnia możemy podziwiać z bliska ten cenny zabytek. We wrześniu rzeźba zostanie umieszczona na belce tęczowej naszego kościoła. Tym samym, Kolegiata Żuławska, stanie się jednym z niewielu kościołów, gdzie Grupa Ukrzyżowania, będzie liczyła nie trzy, lecz cztery postaci. Po 75 latach, wszystkie figury z Grupy Ukrzyżowania, znów będą razem. Warto wiedzieć, że wszystkie rzeźby są barokowe. Pochodzą z 1670 roku, czyli obecnie mają dokładnie 350 lat.
Dodano 02 Sep 2020 przez Redaktor

Nowsze ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 ... 71 ... 73 ... 75 ... 77 ... 79 ... 81 ... 83 ... 85 ... 87 ... 89 ... 91 ... 93 ... 95 ... 97 ... 99 ... 101 ... 103 ... 105 ... 107 ... 109 ... 111 ... 113 ... 115 ... 117 Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl